بررسی تخصصی

کارایی iLO سرور اچ پی

ilo سرور hp

تا به حال برایتان این سوال پیش آمده که اگر سرور HP داخل دیتاسنتر خاموش شود و دسترسی بهش در روز تعطیل نداشته باشید و دستتون هم به جایی بند نباشد و هیچ کس جواب تلفن شما را داخل دیتاسنتر ندهد؟ به این موضوع فکر کرده‌اید که چه می‌شود اگر سرور داون شود و کاربران شما نتوانند به سایت دسترسی پیدا کنند؟ نگران نباشید شرکت HP مشکل عدم دسترسی فیزیکی به سرور اچ پی در دیتاسنترها را با سرویس ILO HP حل کرده است. در این مقاله به صورت مفصل به بررسی iLO4 و نحوه استفاده از آن می‌پردازیم.

iLO سرور HP چیست؟

iLO مخفف Integrated Lights-Out است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا در صورت لزوم بتوانند از راه دور اقدام به پیکربندی، بروزرسانی و مانیتورینگ کنند. iLO روی مادربرد سرورهای HP قرار دارد. iLO سرور HP یک کنسول تحت وب را در اختیار قرار می‌دهد تا بتوانید سرور را از راه دور کنترل کنید. برای هر نسلی از سرورهای اچ پی یک نسخه از iLO سرور HP معرفی می‌شود.

بررسی کامل HP iLO4

چندین روش مدیریت خارج از باند (OOB) برای دارایی های سرور در طول سال ها وجود داشته است. دوتا از آنها که هنوز محبوبیت دارند، سوئیچ های KVM (صفحه کلید/ویدئو/ماوس) که با IP معمولا فعال می‌شوند و بعضی فرم های Lights out management مثل HP’s iLO( Integrated Lights-Out Management) هستند. تمام راه حل های Out-of-band management نگهداری و حمایت سرورها را در جایی راحت‌تر که میتواند در جای دیگری در ساختمان یا در آن سر دنیا باشد را امکانپذیر می‌سازد.

بررسی کامل HP iLO4

راه حل های Lights out Management مثل HP’s iLO از روشهای KVM برتری دارند از این جهت که امکاناتی مانند مدیریت قدرت را به مدیریت از راه دور سرورها اضافه می‌کنند. بعضی هم امکانات قابل توجه بیشتری اضافه می‌کنند مانند: کنترل عملکرد سخت افزاری، نظارت سلامت و تهیه کردن دستیاری و کمک.

HP’s iLO همچنین به دلیل دسترسی از راه دور و ویژگی‌های عیب یابی، زمان کوتاه‌تری را برای حل کردن ارائه می‌کند، که در آن کاربران می توانند از راه دور با استفاده از رابط استاندارد صنعتی قابل اسکریپت، کنسول از راه دور، یا ویژگیهای Virtual Media برای انجام عملکردهای مختلف مدیریتی پایه، به سرور اچ پی دسترسی داشته باشند.

علاوه‌بر این، پشتیبانی تعبیه شده آن (اتصال مستقیم و ساپورت از راه دور) زمان، هزینه و پیچیدگی را کاهش می‌دهد. هر چند سال یکبار، HP قابلیت های پردازنده های مدیریتی خود را ارتقا می‌دهد. سرورهای HP که به عنوان مدل های «G8» و «G9» تعیین شده اند، دارای iLO نسخه iLO4 هستند. ما در پست‌های دیگر وبلاگ ماهان شبکه ایرانیان سرورهای مختلف HP را که با iLO4 سازگار هستند بررسی کرده‌ایم: HP DL360p Gen8، DL360 Gen9 و DL380p Gen8

ویژگی های قابل توجه iLO سرور HP

 • کنسول از راه دور (همچنین موجود در نسخه های قبلی)
 • کنترل برق (همچنین موجود در نسخه های قبلی)
 • مدیریت رسانه مجازی (همچنین موجود در نسخه های قبلی) مدیریت بدون عامل
 • سیستم سلامت فعال
 • پشتیبانی از راه دور جاسازی شده
 • اکتشاف و هیث فدراسیون iLO
 • RESTful API

ویژگی های iLO سرور اچ پی

HP iLO نسخه 2.0 همچنین دارای API های RESTful است که رابط مدیریت سرور جدید با HP ProLiant Gen9 است که برای انجام تنظیمات، موجودی و نظارت بر سرور استفاده می شود. HP RESTful API پیچیدگی پیکربندی سرور HP ProLiant Gen9 را با افشای محتوا صرف نظر از مکان، یا با برنامه نویسی مستقیماً در ابزارهای فردی، وب یا از طریق ابزار رابط HP RESTful کاهش می دهد.

از دیگر مزایای ویژگی RESTful APIs می‌توان به دسترسی آسان‌تر به اطلاعات اشاره کرد که ابزارهای متعدد برای اجرای اسکریپت ها و ارائه سرور را حذف می‌کند. HP دو گزینه برای برنامه نویسی RESTful API ارائه می دهد:

 • HP RESTful API، که برای برنامه نویسی مستقیم و دسترسی کامل بدون ابزار برای برنامه نویسی سفارشی و همچنین توانایی نوشتن یکپارچگی خود با گزینه های برنامه نویسی باز است.
 • HP RESTful Interface Tool، که امکان اسکریپت نویسی ساده با پوسته های فرمان را فراهم می کند.

فعال کردن iLO در سرور

HP یک راهنمای راه اندازی/نصب برای iLO سرور HP ارائه می‌کند، اما راه اندازی اولیه آن بسیار ساده است.

 1. اترنت را به پورت مدیریت iLO در پشت سرور متصل کنید.
 2. اطلاعات اولیه شبکه و کاربر را می توان در هنگام بوت سیستم با فشار دادن و عکس العمل نشان دادن F8 پیکربندی کرد. در این حالت می توانید اطلاعات شبکه مانند IP، netmask و gateway را تنظیم کنید و همچنین اطلاعات داخلی کاربر را در صورت نیاز تغییر دهید.
 3. پس از راه اندازی، رابط اصلی iLO با استفاده از یک مرورگر وب که به IP که به تازگی به iLO سرور HP اختصاص داده اید اشاره دارد، دسترسی پیدا می‌کند.

راه اندازی iLO سرور

رابط کاربری بسیار کاربرپسند با نمای درختی ناوبری آن که در سمت چپ صفحه قرار دارد، طراحی شده است. گزینه های سطح بالا عبارتند از: اطلاعات، فدراسیون iLO، کنسول از راه دور، رسانه مجازی، مدیریت نیرو، شبکه، پشتیبانی از راه دور، و مدیریت.

هر یک از این شاخه های iLO سرور HP دارای یک زیر منو هستند که با کلیک بر روی نماد + خاص قابل دسترسی است.

علاوه بر این، شاخه BL c-Class هنگامی که از یک تیغه سرور ProLiant استفاده می شود، درج می شود، در حالی که نام ابزار مدیریت از راه دور یک شاخه زمانی که ابزار مدیریت از راه دور با iLO استفاده می‌شود، گنجانده می‌شود.

خصوصیات استاندارد iLO سرورهای HP

کنسول از راه دور:

مانند بسیاری از راه حل ها، یک کنسول از راه دور می‌تواند برای بررسی یا کار با یک سیستم کاملاً مستقل از آنچه هر سیستم عامل ممکن است انجام دهد، دسترسی داشته باشد. 3 گزینه در iLO4 وجود دارد:

 • یک رابط Net
 • یک رابط جاوا
 • یک برنامه تلفن همراه

net به صفحه کلید، ویدیو و ماوس سیستم (یا KVM) دسترسی می دهد و کنترل Virtual Power و Virtual Media را از یک کنسول از طریق یک مرورگر در یک کاربر ویندوز امکان پذیر می کند. .net از Console Capture، Shared Console، Virtual Folder و Scripted Media (در بالای ویژگی های استاندارد) پشتیبانی می‌کند. جاوا همچنین به KVM سیستم دسترسی می‌دهد تا امکان کنترل Virtual Power و Virtual Media را از یک کنسول مبتنی بر جاوا فراهم کند و شامل ابزار تصویر دیسک iLO و Scripted Media است. برنامه موبایل iLO (iOS و Android) دسترسی یکپارچه به کنسول، از راه دور را از تلفن هوشمند یا تبلت شما فراهم می کند.

رسانه های مجازی:

مدیریت رسانه مجازی که ارتباط نزدیکی با کنسول از راه دور دارد، برای قرار دادن تصاویر دیسک برای نصب است. در حالی که ویژگی رسانه مجازی از تصاویر ISO تا 8 ترابایت پشتیبانی می‌کند، حداکثر اندازه فایل نیز به عناصر دیگری از جمله محدودیت اندازه فایل برای سیستم فایلی که تصویر ISO در آن ذخیره می‌شود و دستورات SCSI که سیستم عامل سرور پشتیبانی می‌کند بستگی دارد. اگر برای اولین بار از iLO سرور HP استفاده می‌کنید، سیستم عامل میزبان ممکن است از کاربر بخواهد که یک hardware found wizard جدید را تکمیل کند. ترتیب بوت شدن سیستم نیز در این بخش قابل تنظیم است.

کنترل نیرو در iLO سرور HP

توانایی کنترل مستقیم قدرت سیستم می تواند در بازیابی سیستمی که در آن سیستم عامل از کار افتاده است یا برای بازیابی مشکلات سخت افزاری خاص حیاتی باشد.

امکانات پیشرفته در سرویس iLO

امکانات پیشرفته در سرویس iLO

iLO Federation:

iLO یک سرور می‌تواند سایر پردازنده های iLO را از طریق چندین روش از جمله multicast کشف کند. به‌طور پیشفرض، یک سیستم از طریق آن multicast (چندپخشی)، دیگران را در همان شبکه پیدا می‌کند (با توجه به تنظیمات شبکه شما). این امکان مشاهده گروهی جالبی از سیستم‌ها و وضعیت سلامت آن‌ها را فراهم می‌کند.  در اینجا لیستی از ویژگی ها و عملکرد آنها تحت iLO آمده است. برخی از این ویژگی ها به مجوز پیشرفته نیاز دارند:

 • نمای چند سیستمی – سایر پردازنده های iLO کشف شده و وضعیت سیستم‌های آن‌ها را نشان می‌دهد.
 • نقشه چند سیستمی – سیستم های iLO نظیر به نظیر را نشان می‌دهد.
 • رسانه مجازی گروهی – کنترل دسته ای رسانه مجازی در گروه‌های سرور.
 • قدرت گروهی – کنترل دسته‌ای قدرت در گروه های سرور. تنظیمات قدرت گروهی – بسته‌بندی توان دسته‌ای در گروه‌های سرور.
 • به‌روزرسانی میان‌افزار گروهی – نمایش نسخه‌های میان‌افزار و به‌صورت اختیاری به‌روزرسانی دسته‌ای در میان گروه‌های سرور.
 • مجوز گروهی –کلیدهای فعال سازی مجوز را در گروه های سرور به صورت دسته‌ای اعمال می‌کند.
 • پیکربندی گروه – گروه های سرور و دسترسی را تعریف می‌کند.

سلامت سرور اچ پی با iLO

سلامت در نمای فدرال بالا مورد بررسی قرار گرفت. با این حال، چند دسته از سلامتی وجود دارد که می توان به آنها توجه کرد. این قسمت همچنین می تواند اطلاعات مربوط به گزینه های سخت افزاری نصب شده در سیستم را تأیید کند. صفحه Health Summary وضعیت زیرسیستم ها و دستگاه های نظارت شده را نشان می‌دهد که بسته به نوع سرور متفاوت خواهد بود. اگر سرور خاموش باشد، اطلاعات سلامت سیستم اطلاعات فعلی را از آخرین خاموشی نشان می‌دهد. علاوه بر این، اطلاعات سلامت تنها زمانی به روز می شوند که سرور روشن باشد و POST تکمیل شده باشد.

مدیریت قدرت با iLO سرور HP

تنظیمات مختلفی را می توان برای متعادل کردن قدرت و عملکرد کنترل کرد. همچنین می توانید میزان مصرف برق را در زمان جاری و در بازه های زمانی مختلف به صورت نمودار مشاهده کنید. منوی Power Management سه گزینه در دسترس دارد:

 • Power server
 • Power Meter
 • Power Settings

در صفحه Server Power، بخش Virtual Power Button وضعیت برق فعلی سرور و همچنین گزینه های موجود برای کنترل از راه دور قدرت سرور را به کاربران نشان می‌دهد.

صفحه Power Meter مصرف برق سرور را در یک پنجره زمانی مشخص نمایش می‌دهد. نمودارهایی که کاربران می‌توانند به آنها دسترسی داشته باشند شامل نمودار تاریخچه 24 ساعته است که میزان مصرف برق سرور را در 24 ساعت گذشته نشان می دهد. و نمودار تاریخچه 20 دقیقه ای که میزان مصرف برق سرور را در 20 دقیقه قبل نشان می‌دهد.

همچنین گزینه Power History نیز موجود است که خواندن توان (متوسط، حداکثر و حداقل قدرت) را از سه بازه زمانی: 5 دقیقه، 20 دقیقه و 24 ساعت نمایش می دهد.

قسمت power setting به کاربران اجازه می دهد تا ویژگی های مدیریت انرژی سرور را که بر اساس پیکربندی سرور متفاوت است، کنترل و مشاهده کنند.

سایر ویژگی های پیشرفته iLO سرور HP

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که باید در نظر گرفته شود، ادغام با یک HP System Insight Manager (SIM) موجود است. یک پردازنده iLO را می‌توان به سرور در داخل SIM متصل کرد و احراز هویت SSO را می توان تنظیم کرد تا مستقیماً از سرور مقصود در یک کنسول SIM به iLO سیستم مذکور بپرد.

ادغام domaine/directory به شما امکان می‌دهد از یک directory موجود (مانند اکتیو دایرکتوری) برای مدیریت احراز هویت و مجوز برای کاربران iLO استفاده کنید. این مدیریت رمز عبور را در یک مکان متمرکز می‌کند و مدیریت بسیاری از سیستم های دارای iLO را مقیاس پذیرتر می‌کند. با تنظیم پیکربندی Kerberos امکان احراز هویت خودکار بر اساس سیستم کاربر که به یک domaine وارد شده است بدون درخواست مجدد برای دسترسی iLO امکان پذیر است.

مجوزهای سرویس iLO سرور

سرویس iLO سرور

HP iLO در سه مجوز مختلف بسته به مورد استفاده تجاری شما ارائه می شود. مجوز پیشرفته HP iLO برای مشاغل سازمانی طراحی شده است که مایل به عملکرد از راه دور هوشمند برای همه سرورهای HP ProLiant هستند و اجرای کامل فدراسیون iLO سرور HP را امکان پذیر می کند.

مجوز HP iLO Essentials برای مشاغل کوچک و متوسط ​​طراحی شده است و مدیریت کامل سرور از راه دور را از طریق یکپارچه کنسول راه دور (IRC)، رسانه مجازی و کشف سریع داخلی همه iLO سرور HP ارائه می دهد. این مجوز بر روی تمام سرورهای سری e HP ProLiant Gen8، سرورهای سری HP Micro Server Gen8 و HP ProLiant Gen9 100 و پایین‌تر موجود است.

مجوز HP iLO Scale-Out برای میزبانی وب، ارائه دهندگان خدمات ابری، و مراکز داده محاسباتی با کارایی بالا طراحی شده است، که نیاز به مدیریت محیط های مقیاس قابل توجهی دارند. این مجوز بر روی HP ProLiant Gen8 DL 160، تمام سرورهای HP ProLiant Gen8 SL و BL و سرورهای HP ProLiant Gen9 SL موجود است.

نتیجه گیری در مورد iLO سرور HP

HP iLO4 یک گزینه مدیریت قدرتمند و همچنین جزء مرکزی یک راه حل مدیریت جامع است هنگامی که با HP SIM/SUM جفت شود. قابلیت‌های مدیریتی از آنچه در اکثر راه‌حل‌های KVM امکان‌پذیر است، بسیار پیشی گرفته است و با سایر محصولات HP و زیرساخت‌های مشتری کاملا ادغام می‌شود. در حالی که بسیاری از خریداران تعداد کمی از سرورها، مدیریت را به عنوان بخشی از تصمیم خرید در نظر نمی‌گیرند، شاید باید این کار را انجام دهند. HP iLO 4 مدیریت سرور را نه تنها در مقیاس بسیار آسان می‌کند، بلکه حتی سازمان های کوچک نیز می‌توانند از مجوز اساسی Essentials بهره مند شوند که چندین ویژگی کلیدی از جمله مدیریت کامل سرور از راه دور را ارائه می‌دهد. برای دانلود رایگان لایسنس ILO روی لینک زیر کلیک کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید با کارشناسان ماهان شبکه ایرانیان تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

ilo 4 firmware

3 دیدگاه در “کارایی iLO سرور اچ پی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *