در حال نمایش 23 نتیجه

نمایش همه

رید کنترلر سرور HP

کارت رید یا رید کنترلر مخفف Redundant Array Of independent Disk است و برای مدیریت درایوهای HDD و SSD استفاده می‌شود تا به عنوان یک واحد منطقی کار کنند. در واقع هارد سرور با استفاده از رید کنترلر سرور HP می‌تواند با سیستم عامل و سی پی یو ارتباط برقرار کند. ریدکنترلر حفاظت از داده‌های ذخیره شده را برعهده دارد و با تسریع دسترسی به این داده‌ها به بهبود عملکرد محاسباتی کمک می‌کند. رید کنترلر سرور HP ممکن است فقط نرم افزاری باشد و از منابع سخت افزاری مانند سی پی یو و DRAM استفاده کند. رید مبتنی بر نرم افزار معمولا عملکردی مشابه با Raid مبتنی بر سخت افزار دارد؛ اما عملکرد آن کمتر از نسخه‌های سخت افزاری است.

Raid سرور HP

خرید رید کنترلر

کنترلر Raid به‌عنوان یک کنترل کننده آرایه دیسک نیز شناخته می‌شود. رید کنترلر سرور اچ پی یک کارت یا تراشه است که بین سیستم عامل و معمولا یک هارد دیسک قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم به‌طور دقیق‌تر بیان کنیم باید بگوییم که یک Raid کنترلر دو عملکرد اصلی دارد:

 • ترکیب چند درایو ذخیره سازی با سرعت یا ظرفیت کم در یک درایو واحد با سرعت و حجم بالاتر به‌طوری که آن‌ها مانند یک واحد منطقی کار کنند.
 • ایجاد افزونگی (redundancy) برای اطمینان از قابلیت استفاده از داده‌ها در صورت خرابی درایو

Raid سرور اچ پی با مجازی سازی درایوها به گروه‌های مجزا با ویژگی‌های حفاظت از داده و افزونگی کار می‌کند. رابط front-end معمولاً از طریق یک آداپتور Host Bus با سرور ارتباط برقرار می‌کند در حالی که رابط back-end دیسک‌های زیرین را مدیریت و با آن ارتباط برقرار می‌کند. این کارت رید کنترلر سرور HP یک سطحی از انتزاع را بین سیستم عامل و درایوهای فیزیکی ارائه می‌دهد. واحدهای منطقی به‌عنوان درایو (یا بخش‌هایی از درایوها) برای برنامه‌ها و سیستم‌عامل‌ها ظاهر می‌شوند، حتی ممکن است بخش‌هایی از چندین درایو را تشکیل دهند. از آنجایی که کنترلر توانایی دسترسی به چندین نسخه از داده‌ها را در چندین دستگاه فیزیکی دارد، پس می‌توان گفت که توانایی بهبود عملکرد و محافظت از داده‌ها در صورت خرابی سیستم دارد.
توجه داشته باشید که رید کنترلری که برای محیط SATA ساخته شده است روی آرایه SAS کار نمی‌کند. همچنین هویت و تعداد کارت کنترلر به پیکربندی Raid کنترلر بستگی دارد. رید کنترلر سرور HP بر اساس ویژگی‌های زیر طبقه بندی می‌شوند:

 • پروتکل نوع درایو (SAS یا SATA)
 • تعداد پورت‌ها و تعداد درایو
 • معماری Interface
 • مقدار حافظه موجود
 • سطوح Raid خاص

نحوه کارکرد Raid Controller در سرور HP

کارت رید کنترلر

خرید رید کنترلر سرور HP برای سرور می‌تواند بسیار سودمند باشد زیرا سبب می‌شود تا مشکلات سیستم را پیش بینی کنید و خطاهای سور را مدیریت کنید. همچنین با استفاده از Raid Controller شما قادر خواهید بود تا به‌صورت اتوماتیک عملیات ریکاوری را انجام دهید. توجه داشته باشید که کارت رید کنترلر به دو صورت روی سرور اچ پی نصب می‌شود: یا مستقیما روی مادربرد قرار می‌گیرند و یا روی رایزر نصب می‌شوند. جالب است بدانید که رید را می‌توان به دو قسمت سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم کرد که در رید نرم افزاری شما از یک نرم افزار جانبی برای رید بندی استفاده می‌کنید ولی در سرورهای اچ پی شما از کنترلرهای مستقل ریدبندی که به کنترلر سخت افزاری معروف هستند استفاده می‌کنید.

چرا باید از رید کنترلر سرور HP استفاده کنیم؟

رید کنترلر وظایف حیاتی دارد؛ به‌عنوان مثال پیش بینی، شناسایی و رفع مشکلات احتمالی، حفاظت در برابر Down Time، ریکاوری اتوماتیک و بررسی پارامترهای اصلی از وظایف ریدکنترلر اچ پی است. کارت Raid هاردهای SSD و HDD را به‌گونه‌ای مدیریت می‌کند تا آن‌ها بتوانند با یکدیگر به‌صورت هماهنگ کار کنند.
جالب است بدانید که عملکرد صحیح ریدکنترلر سبب حفظ امنیت داده‌ها می‌شود. همچنین کنترلر RAID وظیفه بررسی سازگاری دیسک‌ها و تخصیص داده‌ها بین درایوهای فیزیکی را بر عهده دارد. اگر یکی از درایوهای فیزیکی خراب شود، کنترلر RAID مسئول بازسازی یک آرایه ناموفق برای سازگاری داده‌ها است.

خرید رید کنترلر برای سرورهای HP

کارت کنترلر G8

 • HPE Smart Array P420 Controller
 • HPE Smart Array P421 Controller
 • HPE Smart Array P822 Controller

کارت کنترلر G9

 • HPE Smart Array P440 Controller
 • HPE Smart Array P440ar Controller
 • HPE Smart Array P840 Controller
 • HPE Smart Array P840ar Controller

کارت کنترلر G10

خرید رید کنترلر G10

 • HPE Smart Array P408i-a SR Gen10 Controller
 • HPE Smart Array P416ie-m SR Gen10 Controller
 • HPE Smart Array P816i-a SR Gen10 Controller

کش رید کنترلر سرور HP

این ماژول کش کوچک بر روی کارت کنترلر سرور اچ پی برای بهینه سازی سرعت انتقال دیتا با پردازنده مرکزی استفاده می‌شود تا دیتا با سرعت مناسبی در اختیار سایر قسمت‌ها قرار گیرد.

نصب رید کنترلر در سرور HP

کنترلرهای مختلف در سرورهای اچ پی معمولا به‌صورت آنبرد روی سرورهای اچ پی قرار دارد. اگر کارت کنترلر شما به‌صورت AR باشد، چیپ اصلی که روی آن باید نصب شود در مرکز مادربرد قرار دارد که باید در کیس را باز کنید تا نصب کنید. اگر رید کنترلر شما به‌صورت کارتی باشد باید رایزر را از روی سرور باز کرده و روی اسلات PCI Express آن نصب کنید.

هنگام خرید رید کنترلر سرور HP باید به چه مواردی توجه کنیم؟

قیمت رید کنترلر سرور HP متفاوت است و برای داشتن یک سرور با راندمان کاری بالا، حتما باید اقدام به خرید رید کنترلر کنید. رید سخت‌افزاری می‌تواند هماهنگی لازم بین هارد دیسک‌ها را برقرار کند، اگرچه از نظر هزینه‌ای کمی گران‌تر است. با این حال از ریدهای نرم‌افزاری نیز در شرایط خاصی می‌توان استفاده کرد.
نکات زیر را هنگام خرید ریدکنترلر سرور در نظر بگیرید:

 • سازگاری با سیستم عامل
 • رابط SATA / SAS
 • سطوح رید قابل پشتیبانی
 • عملکرد خواندن / نوشتن
 • اندازه کش
 • رابط PCIe
 • قابلیت رمزگذاری
 • مصرف برق

البته توجه کنید که Raid Controller همراه با سرور به‌فروش می‌رسد، در صورت خرابی رید کنترلر حتما با کارشناسان فنی در تماس باشید تا شما را برای خرید این قطعه مهم و حیاتی یاری کنند. تیم فنی ماهان شبکه ایرانیان در هر ساعتی از شبانه روز آماده خدمت‌رسانی به مشتریان محترم است.

قیمت رید کنترلر سرور HP

سوالات متداول درباره خرید رید کنترلر

کارت های RAID سرور چیست؟

یک کنترلر RAID به عنوان کنترلر کننده هاردهای سرور نیز شناخته می‌شود و نوعی روش ذخیره سازی محسوب می‌شود که هاردهای سرور را در زیرساخت RAID مدیریت می‌کند.

کارت کنترلر RAID چه می‌کند؟

کنترلر RAID یک کارت سخت افزاری یا برنامه نرم افزاری است که برای مدیریت درایوهای دیسک سخت (HDD) یا SSD در سرور اچ پی یا آرایه ذخیره سازی استفاده می شود تا به عنوان یک درایو منطقی یا Logical Drive کار کنند.

اگر کنترلر RAID از کار بیفتد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر کنترلر RAID شما از کار بیفتد، ممکن است اطلاعات شما قابل دسترسی باشد یا نباشد، حتی اگر به صفحات مغناطیسی هارد دیسک آسیبی وارد نشود – همه اینها به سطح RAID بستگی دارد. به عنوان مثال، RAID 0 یا ‘striping’ داده ها را به طور مساوی در تمام دیسک های موجود در آرایه توزیع می کند، به این معنی که حتی اگر یک دیسک از کار بیفتد، داده های شما از بین می‌رود. از کار افتادن رید بستگی به قطعات سرور شما مانند هارد، باتری کنترلر و کش کنترلر دارد.

چگونه کارت RAID را تنظیم و در کدام قسمت سرور نصب کنیم؟

صفحه تنظیمات کارت رید را پیدا کنید و به حالت SATA بروید و RAID را انتخاب کنید. هنگامی که مقداردهی اولیه شد، Save & Exit را بزنید. رایانه شما دوباره راه اندازی می‌شود، CTRL + R را فشار داده و نگه دارید تا رابط کنترلر RAID باز شود. Create Array را انتخاب کنید و درایوهایی را که برای پیکربندی RAID استفاده خواهید کرد انتخاب کنید. این نحوه کانفیگ در یک پی سی می‌باشد؛ اگر می‌خواهید رید سخت افزاری خود را روی یک سرور اچ پی تنظیم کنید در سری های G8 و بالاتر گزینه F10 را بزنید و به محیط رید بروید. در سری نسل‌های G7 و پایین‌تر هنگام بوت سیستم، هنگامی که اسم رید کنترلر شما نشان داده می‌ششود، دکمه F8 را فشار دهید.

کنترلر RAID بر روی کارت RAID تعبیه شده‌ است و با استفاده از کابل PCIe به سیستم متصل می‌شوند. اگر رید کنترلر شما به‌صورت کارتی باشد بر روی کارت رایزر شما روی سرورهای اچ پی نصب خواهد شد و اگر به‌صورت Inside باشد، داخل خود کیس سرور روی مادربرد نصب خواهد شد. شابان ذکر است یک‌سری کنترلرها به‌صورت آنبرد روی مادربرد سرور تعبیه شده است. مثل P420i

انواع رید سرور HP و نحوه انتخاب رید سرور مناسب

بهترین پیکربندی RAID برای سیستم ذخیره سازی شما به این بستگی دارد که آیا به سرعت، افزونگی داده یا هر دو اهمیت می دهید. اگر برای سرعت بیشتر از همه ارزش قائل هستید، RAID 0 را انتخاب کنید. اگر بیش از همه برای افزونگی داده ارزش قائل هستید، به یاد داشته باشید که پیکربندی های درایو زیر قابل تحمل خطا هستند: RAID 1، RAID 5، RAID 6 و RAID 10.

 • RAID 0 – striping
 • RAID 1 – mirroring
 • RAID 5 – striping with parity
 • RAID 6 – striping with double parity
 • RAID 10 – combining mirroring and striping

آیا به خرید رید کنترلر سرور HP با SSD نیاز دارید؟

شرکت اچ پی جز اولین شرکت‌های ارائه دهنده رید کنترلر برای ذخیره سازهای SSD است و شما به‌راحتی می‌توانید اس اس دی های سرور خود را رید کرده و از مزایای وجود یک رید ایده آل استفاده کنید. سیستم‌های ذخیره‌سازی معمولاً از RAID برای ترکیب SSD‌ها برای اهداف عملکردی استفاده نمی‌کنند. SSD های مبتنی بر فلش به طور ذاتی عملکرد بالاتری نسبت به هارد دیسک ها ارائه می دهند و امکان بازسازی سریع تر در RAID مبتنی بر برابری را فراهم می کنند. به جای بهبود عملکرد، فروشندگان معمولاً از RAID مبتنی بر SSD برای محافظت از داده ها در صورت خرابی درایو استفاده می کنند.

مزایای رید کنترلر سخت افزاری سرور اچ پی

از مزایای RAID سخت افزاری می توان به موارد زیر اشاره کرد: دسترسی به داده های RAID سخت افزاری معمولاً سریعتر است. کنترل کننده دیسک ها را مستقل از کامپیوتر مرتبط مدیریت می کند و نیازی به استفاده از قدرت پردازش ندارد. با برداشتن و تعویض دستگاه به راحتی می توان یک دیسک از کار افتاده را جایگزین کرد.

افزایش قابلیت اطمینان از طریق برابری سرعت نوشتن در مقایسه با درایوهای تک کاهش یافته است.
نسبت قیمت به عملکرد خوب از نظر افزونگی و بهینه سازی فضای ذخیره سازی ظرفیت ذخیره سازی هر هارد دیسک تا حدودی محدود است.