بررسی تخصصی

RAID 0 (Disk Striping) چیست؟

RAID 0 چیست

Raid 0 چیست؟ همانطور که می‌دانید سطوح مختلفی از رید بندی برای سرورهای اچ پی وجود دارد که هر کدام کاربرد خاص خودشان را دارند. اگر نمی‌دانید رید چیست شاید بهتر باشد ابتدا کمی در مورد Raid توضیح دهیم. Raid مخفف redundant array of independent disks به معنای آرایه اضافی از دیسک‌های مستقل است و روشی برای ذخیره کردن داده‌های مشابه در مکان‌های مختلف روی چندین هارد HDD و SSD سرور است. این عمل برای محافظت از داده‌ها در صورت خرابی درایو صورت می‌گیرد. خوب است بدانید که سطوح RAID مختلفی وجود دارد و همه هدفشان ارائه افزونگی نیست. در این مقاله می‌خواهیم اطلاعاتی در مورد Riad 0 در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

Raid 0 چیست؟

Raid 0 یا Disk Striping فرآیندی است که در آن مجموعه‌ای از داده‌ها را به بلوک تقسیم می‌کند و بلوک‌های داده را در چندین HDD یا SSD در یک آرایه اضافی از گروه‌های دیسک مستقل پخش می‌کند. رید صفر به بهینه سازی سرعت هارد دیسک شما کمک شایانی می‌کند. اگر حداقل از دو درایو استفاده می‌کنید؛ استفاده از Raid 0 سبب می‌شود تا این دو درایو ترکیب شوند و داده‌ها به‌طور همزمان یا متوالی روی هر دوی آن‌ها نوشته می‌شود. این موضوع سبب می‌شود تا سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات افزایش یابد.

Disk striping مترادف با RAID 0 است و داده‌ها را در تمام درایوهای دیسک در یک گروه RAID بدون داده برابری پخش می‌کند. از آنجایی که striping داده‌ها را در درایوهای فیزیکی بیشتری پخش می‌کند، چندین دیسک می‌توانند به محتویات یک فایل دسترسی داشته باشند و نوشتن و خواندن با سرعت بالایی انجام می‌شود. اما نکته اینجاست که برخلاف سایر سطوح، رید صفر فاقد Parity است. دیسک striping بدون داده برابری یا همان Parity قابلیت افزونگی یا تحمل خطا ندارد. یعنی اگر یک درایو از کار بیفتد، متاسفانه تمام اطلاعات آن درایو از بین می‌رود.

نحوه عملکرد Raid 0

سیستم‌های ذخیره سازی به روش‌های مختلفی disk striping را انجام می‌دهند. یک سیستم ممکن است داده‌ها را در سطح بایت، بلوک یا پارتیشن stripe کند، یا می‌تواند داده‌ها را در تمام یا برخی از دیسک‌های یک خوشه stripe کند. به عنوان مثال، یک سیستم ذخیره سازی با 10 دیسک سخت ممکن است یک بلوک 64 کیلوبایتی را روی دیسک‌های اول، دوم، سوم، چهارم و پنجم راه اندازی کند و سپس دوباره در دیسک اول شروع به کار کند. سیستم دیگری ممکن است 1 مگابایت داده را روی هر یک از 10 دیسک خود قبل از بازگشت به دیسک اول برای تکرار فرآیند، نوار خط بکشد.

Raid 0 برای زمانی مناسب است که شما فقط به سرعت خواندن و نوشتن بالایی نیاز دارید و داده‌هایی که می‌خواهید ذخیره کنید حیاتی نیست. نوار دیسک بدون افزونگی داده ممکن است برای داده‌های موقت، فضای خالی یا موقعیت‌هایی که یک نسخه اصلی از داده‌ها به راحتی از یک دستگاه ذخیره‌سازی دیگر قابل بازیابی است استفاده شود.

>>> همچنین بخوانید: Raid 1 چیست؟

چه زمانی از Raid 0 استفاده کنیم؟

هنگامی که یک فایل را ذخیره می‌کنید، RAID 0 داده‌ها را به بخش‌هایی به نام واحدهای راه راه تقسیم می‌کند. سپس آن داده‌ها را در تمام درایوهای آرایه شما پخش می‌کند. این striping نامیده می‌شود و به شما کمک می‌کند به داده‌ها سریع‌تر دسترسی پیدا کنید، زیرا چندین درایو برای خواندن، نوشتن و ذخیره داده‌ها با هم کار می‌کنند. استفاده از RAID 0 سریع‌تر از تهیه یک هارد دیسک بزرگ با همان ظرفیت است. زیرا به جای چندین درایو در یک آرایه، فقط یک هارد دیسک پردازش داده خواهید داشت.

با این حال رید صفر شامل هیچ گونه افزونگی یا پشتیبان‌گیری نمی‌شود. یعنی اگر یکی از درایوهای شما از کار بیفتد، تمام اطلاعات آن درایو را از دست خواهید داد. و از آنجایی که داده‌های شما در چندین درایو ذخیره و پردازش می‌شوند، از دست دادن داده‌ها در یک درایو به این معنی است که همه داده‌ها را در همه درایوهای خود از دست می‌دهید. همچنین از آنجایی که از چندین دیسک استفاده می‌کنید، احتمال خرابی یکی از آنها افزایش می‌یابد.

RAID 0 برای ذخیره فایل‌های موقت یا فایل‌هایی که در جای دیگری از آنها نسخه پشتیبان تهیه کرده‌اید، بهترین کاربرد را دارد.

مزایا و معایب رید صفر

مزیت اصلی RAID 0 و نوار دیسک (disk striping) بهبود عملکرد است. اگر بخواهیم مثالی بزنیم تا این موضوع را بهتر درک کنید؛ در نظر بگیرید که striping داده‌ها در سه هارد دیسک سه برابر پهنای باند یک درایو منفرد را فراهم می‌کند. اگر هر درایو با 200 IOPS کار کند، نوار دیسک تا 600 IOPS برای خواندن و نوشتن داده‌ها در دسترس خواهد بود.

RAID 0 با عدم استفاده از داده‌های برابری و با استفاده از تمام ظرفیت ذخیره سازی داده‌های موجود، از سربار (overhead) جلوگیری می‌کند. علاوه‌بر پیاده سازی آسان، RAID 0 کمترین هزینه را در بین تمام سطوح RAID دارد و تمامی کنترلرهای سخت افزاری از آن پشتیبانی می‌کنند.

تنها نقطه ضعف رید صفر پایین بودن انعطاف پذیری است. آن‌هم به دلیل عدم استفاده از data redundancy بوده که ریسک از بین رفتن اطلاعات را بالا می‌برد.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد در پست‌های بعدی دیگر سطوح رید را معرفی می‌کنیم. در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید با کارشناسان فنی ماهان شبکه ایرانیان در تماس باشید. همچنین برای مشاهده انواع کنترلرهای ذخیره سازی به صفحه رید کنترلر سرور HP مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *