مقالات عمومی

معرفی بهترین نرم افزار مجازی‌ سازی لینوکس در سال 2024

معرفی بهترین نرم افزار مجازی‌ سازی لینوکس

لینوکس به عنوان یک سیستم‌عامل متن باز شناخته می‌شود و افراد زیادی از این سیستم‌عامل روی سیستم‌های رایانه‌ای خودشان یا برای ساخت شبکه و غیره استفاده می‌کنند. چون با وجود متن باز بودن لینوکس امنیت آن بسیار زیاد است و کسانی که می‌خواهند یک سرویس امن داشته باشند ترجیح می‌دهند به سراغ این سیستم‌عامل بروند. ابزارهای مجازی‌ سازی زیادی برای تقسیم یک سیستم سخت‌افزاری به بخش‌های مختلف ایزوله شده ارائه شده‌اند. کسانی که از لینوکس برای زیرساخت شبکه استفاده می‌کنند بهترین نرم‌ افزارهای مجازی‌ سازی آن را تهیه کرده و با کمک آن‌ها یک زیرساخت مجازی کاملاً کاربردی و حرفه‌ای راه‌اندازی می‌کنند. در این مطلب ماهان شبکه ایرانیان نرم‌ افزارهایی که برای ساخت ماشین‌های مجازی لینوکس ارائه شده‌اند سال را جهت شناخت بیشتر معرفی کرده‌ایم.

نرم‌ افزار مجازی‌ سازی چیست؟

نرم‌افزار ذخیره‌سازی در واقع کامپیوتر بزرگ است که برای ذخیره‌سازی و پردازش اطلاعات در سطح نرم‌افزار استفاده می‌شود. این محصول به شما امکان می‌دهد که چندین ماشین مجازی را روی سخت‌افزار یک کامپیوتر فیزیکی ایجاد کنید. ماشین مجازی ساخته شده برای اجرای سیستم‌عامل نیز از همین روش استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه ماشین‌های مجازی به مدیران شبکه امکان پیاده‌سازی سرویس‌های مختلف را به طور موثر می‌دهند و مدیران شبکه می‌توانند با کمک آن‌ها یک ماشین سخت‌افزاری را به چندین بخش نرم‌افزاری ایزوله تقسیم کرده و به افراد مختلف ارائه کنند. این محصولات به عنوان یکی از کاربردی‌ترین سیستم‌های نرم‌افزاری در جهان شناخته می‌شوند. با کمک ماشین‌های مجازی می‌توانید یک شبکه مقیاس‌پذیر و انعطاف‌پذیر برای سرورهای مدرن یا افرادی که نیاز به سرویس‌های ابری دارند ایجاد کنید. از جمله بهترین محصولات نرم‌افزاری موجود برای سیستم‌عامل لینوکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

»»» همچنین بخوانید: مهم‌ترین مزایای مجازی سازی

نرم افزار مجازی‌ سازی Red Hat OpenShift Virtualization

اپن محصول یک راه حل قدرتمند است که با کمک ماشین مجازی به کسب و کارها کمک می‌کند، تا یک محیط یکپارچه ابری برای استفاده داشته باشند. این راه حل برای مشاغلی که به دنبال مدرنیزه کردن زیرساخت‌های موجود خودشان هستند و می‌خواهند سیستم‌های قدیمی‌شان را کنار بگذارند مفید است. این سرویس با کیفیت در زمینه پشتیبانی مشتریان تا به امروز توانسته امتیاز ۵ از ۵ را به دست بیاورد. کیفیت بالای این محصول امتیاز ۴ از ۵ را به دست آورده و شفافیت هزینه‌های این سرویس مجازی سازی لینوکسی توانسته امتیاز 1.۷۵ از ۵ را به دست بیاورد.

کسب و کارهایی که به دنبال یک راهکار مناسب که از اصول برنامه اصول رایانه ابری پشتیبانی می‌کند هستند می‌توانند این پلتفرم مجازی‌ سازی را تهیه کند؛ زیرا قابلیت انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری ابر و همچنین توانایی انجام حجم کاری مبتنی بر ماشین‌های مجازی در این سیستم تعبیه شده است.

در واقع، این نرم افزار همان چیزی است که در آن ماشین مجازی و کانتینرها هم با هم هماهنگ شد‌ه‌اند و به صورت یکپارچه کنار هم کار می‌کنند. قیمت‌گذاری این سرورها با توجه به نیاز مشتریان متفاوت خواهد بود و جهت اطلاع بیشتر از آن‌ها باید با ارائه دهنده سرویس تماس بگیرید.

مزایای نرم افزار مجازی‌ سازی Red Hat OpenShift Virtualization

 • این محصول ماشین‌های مجازی و برنامه‌های کاربردی کانتینری را به صورت یکپارچه ترکیب کرده و استفاده از رویکرد ابری ترکیبی را تسهیل می‌کند.
 • ردهت اوپن شیفت مدیریت متمرکز VM ها و کانتینرها را بهبود داده و وظایف اداری را ساده و آسان می‌کند.
 • این محصول از مقیاس‌پذیر پشتیبانی می‌کند و امکان منابع بر اساس نیازهای تجاری را تسهیل خواهد کرد.

معایب نرم افزار مجازی‌ سازی Red Hat OpenShift Virtualization

 • استفاده از این محصول نیاز به درک هر دو فن‌آوری کانتینر و VM دارد و این موضوع می‌تواند برای برخی از تیم‌ها چالش‌برانگیز باشد.
 • این محصول ممکن است نیاز به منابع قابل توجهی برای عملکرد بهینه در شرایط استقرار در مقیاس بزرگ داشته باشد.
 • استفاده از این سرویس نیازمند پرداخت هزینه است.

ویژگی‌های نرم افزار مجازی‌ سازی Red Hat OpenShift Virtualization

 • این نرم افزار مدیریت VM ها و کانتینرها را در یک پلتفرم واحد امکان‌پذیر کرده و کارایی عملیات را افزایش می‌دهد.
 • این محصول با استفاده از قابلیت‌های Kubernetes، در دسترس بودن و انعطاف‌پذیری برنامه‌ها را تضمین می‌کند.
 • این نرم افزار ابزارهایی را برای انتقال آسان بارهای کاری VM موجود به پلتفرم OpenShift ارائه کرده و انتقال روان‌تر به محیط‌های بومی ابری را تسهیل می‌کند.

»»» همچنین بخوانید: تفاوت سرور مجازی و سرور ابری چیست؟

نرم افزار مجازی‌ سازی oVirt

نرم افزار مجازی‌ سازی oVirt

oVirt یک پلت فرم مدیریت مجازی‌ سازی منبع باز است و در مدیریت مراکز داده مجازی‌ سازی شده در مقیاس بزرگ عملکرد بسیار مطلوبی دارد. این محصول برای شرکت‌هایی که نیاز به مدیریت قوی ماشین‌های مجازی متعدد در محیط‌های سخت‌افزاری متنوع دارند یک گزینه مناسب محسوب می‌شود.

تکامل این محصول با تاکید بر مقیاس‌پذیری، پایداری و ادغام با سایر ابزارهای منبع باز انجام شده. سازمان‌هایی که به دنبال یک پلتفرم مجازی‌ سازی مقرون‌به‌صرفه و در عین حال قدرتمند هستند می‌توانند از این محصول که به عنوان یکی از بهترین نرم‌ افزارهای مجازی‌ سازی لینوکس در سال 2024 شناخته می‌شود استفاده کنند.

این محصول به لحاظ شفافیت هزینه امتیاز 2.5 از 5 را کسب کرده و در زمینه پشتیبانی مشتریان و ویژگی‌های کاربری و اصلی توانسته امتیازهای 3.75 و 4.5 از 5 را به دست بیاورد.

مزایای نرم افزار مجازی‌ سازی oVirt

 • منبع باز بودن این محصول موجب شده که جایگزینی مقرون‌به‌صرفه برای راه‌حل‌های مجازی‌ سازی اختصاصی باشد.
 • این نرم افزار به بهترین نحو به خوبی تعداد زیادی ماشین مجازی را مدیریت می‌کند و همین موضوع موجب شده که برای مراکز داده بزرگ گزینه مناسبی باشد.
 • این نرم افزار ویژگی‌های مدیریت کلی را برای وظایف پیچیده مجازی‌ سازی ارائه می‌دهد.

معایب نرم افزار مجازی‌ سازی oVirt

 • راه‌اندازی و نگهداری این نرم افزار برای سازمان‌های کوچک‌تر که کارکنان متخصص IT ندارند می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.
 • با وجود بهبود مداوم این محصولات، هنوز هم نسبت به برخی از نرم‌ افزارهای اختصاصی از نظر یکپارچگی با سایر سیستم‌های سازمانی ضعیف‌تر هستند.

ویژگی‌های نرم افزار مجازی‌ سازی oVirt

 • رابط مدیریت متمرکز جهت مدیریت تمام جنبه‌های محیط مجازی
 • پشتیبانی از پیکربندی‌های پیچیده شبکه، از جمله VLAN، پیکربندی‌های پیوندها و ارائه‌دهندگان شبکه خارجی
 • انعطاف‌پذیری ذخیره‌سازی و وجود گزینه‌های ذخیره‌سازی متنوعی از جمله ذخیره‌سازی محلی، NFS، و iSCSI

نرم افزار مجازی‌ سازی Linux-KVM

نرم افزار مجازی‌ سازی Linux-KVM

این محصول بهترین انتخاب برای علاقه‌مندان به لینوکس که به دنبال مجازی‌ سازی قدرتمند و یکپارچه هستند محسوب می‌شود. این نرم افزار که یک ماشین مجازی مبتنی بر هسته محسوب می‌شود، یک راه حل مجازی‌ سازی برجسته برای علاقه‌مندان و متخصصان لینوکس است.

کسانی که به دنبال یک تجربه مجازی‌ سازی قدرتمند و عمیق یکپارچه در اکوسیستم لینوکس هستند نیز می‌توانند از این محصول به عنوان یکی از بهترین نرم‌ افزارهای مجازی‌ سازی لینوکس در سال 2024 استفاده کنند. جالب است بدانید که تکامل هسته لینوکس موجب تکامل این محصول نیز می‌شود و به روزرسانی‌های هسته لینوکس در بهبود عملکرد، امنیت و سازگاری سخت‌افزار با این نرم افزار مجازی‌ سازی مؤثر است.

مزایای نرم افزار مجازی‌ سازی Linux-KVM

 • ادغام یکپارچه با هسته لینوکس و تضمین کارایی و ثبات بالای
 • بهره‌مندی از مشارکت‌های جامعه توسعه‌دهندگان جهانی سیستم‌عامل متن باز لینوکس
 • استفاده از CPUهای مدرن و ارائه عملکرد قوی برای VMها

معایب نرم افزار مجازی‌ سازی Linux-KVM

 • محدود بودن جذابیت این محصول برای کاربران سایر سیستم‌عامل‌ها
 • نیاز به درک خوب دستورات سیستم‌های لینوکس برای استفاده مؤثر و عیب‌یابی نرم افزار

ویژگی‌های نرم افزار مجازی‌ سازی Linux-KVM

 • امکان مجازی‌ سازی به کمک سخت‌افزار برای بهبود عملکرد و مدیریت کارآمد VM
 • قابلیت اجرای انواع سیستم‌عامل مهمان از جمله لینوکس، ویندوز و BSD
 • پشتیبانی از مهاجرت زنده ماشین‌های مجازی و تسهیل مدیریت و نگهداری منابع انعطاف‌پذیر

»»» همچنین بخوانید: مقایسه جامع سرور لینوکس با سرور ویندوز

نرم افزار مجازی‌ سازی QEMU

این ابزار متن باز دلیل توانایی خود در شبیه‌سازی معماری‌های مختلف مشهور است و بهترین گزینه برای شبیه‌سازی مجازی‌ سازی سیستم‌های دارای معماری‌های مختلف محسوب می‌شود. توسعه‌دهندگان و مدیران سیستمی که به محیطی انعطاف‌پذیر و چند پلتفرمی نیاز دارند می‌توانند از این نرم افزار مجازی‌ سازی کمک بگیرند.

QEMU می‌تواند طیف گسترده‌ای از انواع سخت‌افزار را به نحوی شبیه‌سازی کند که تصور می‌کنید بر روی یک معماری واحد اجرا می‌شوند. این ویژگی موجب شده که این محصول برای توسعه، آزمایش و استقرار در پلتفرم‌های سخت‌افزاری مختلف بسیار کارآمد باشد.

مزایای نرم افزار مجازی‌ سازی QEMU

 • شبیه‌سازی طیف گسترده‌ای از معماری‌های CPU برای توسعه و آزمایش بین پلتفرم‌های مختلف
 • امکان انجام شبیه‌سازی حتی بر روی سیستم‌های بدون قابلیت مجازی‌ سازی سخت‌افزار
 • در دسترس بودن به صورت رایگان

معایب نرم افزار مجازی‌ سازی QEMU

 • پیچیده بودن برای پیکربندی‌های خاص و سناریوهای شبیه‌سازی پیشرفته
 • کند بودن حالت شبیه‌سازی نسب به نمونه بومی یا مجازی‌ سازی به کمک سخت‌افزار

امکانات نرم افزار مجازی‌ سازی QEMU

 • این محصول به اجرای برنامه‌های کامپایل شده برای یک معماری روی معماری دیگر و توسعه و آزمایش نرم افزار کمک می‌کند.
 • قابلیت شبیه‌سازی کل سیستم کامپیوتری از جمله پردازنده و تجهیزات جانبی مختلف
 • افزایش یکپارچه‌سازی KVM موقع استفاده لینوکس

سخن پایانی

کسب و کارها و افرادی که از سیستم‌عامل لینوکس برای توسعه پلتفرم و زیرساخت خودشان استفاده کرده‌اند، باید بهترین نرم‌ افزارهای مجازی‌ سازی لینوکس را بشناسند. این نرم‌افزارها امکان توسعه بهینه زیرساخت نرم‌افزاری، افزایش عملکرد، صرفه‌جویی در هزینه و… را برای پلتفرم‌های لینوکسی فراهم می‌کنند.

در این مطلب ماهان شبکه ایرانیان، برخی از بهترین نرم‌ افزارهای مجازی‌ سازی لینوکس در سال 2024 را معرفی کرده‌ایم تا با کمک این نرم افزارها بتوانید زیرساخت‌هایتان را بهینه‌سازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *