بررسی تخصصی

iLO 5 چیست و چه نقشی در سرورهای HPE دارد؟

مروری بر HPE iLO 5

مروری بر HPE iLO 5

در صورت نداشتن ابزار و راهکار مناسب، مدیریت سرورها در مرکز داده و در هر نقطه از جهان می تواند امری بسیار پیچیده باشد. درگاه آیلو (Integrated Lights-Out (iLO)) یکی از روش‌های مدیریت خارج از باند (OOB) برای مدیریت سرورها و تجهیزات شبکه می باشد. آیلو (iLO) در حقیقت یک پورت تعبیه شده در تجهیزات سخت افزاری سروهای HPE ProLiant است که راه های متعددی را برای پیکربندی، نظارت و به روزرسانی سرورهای HPE از راه دور ارائه می کند.

iLO مبنای اصلی هوشمندی سرور اچ پی به شمار می آید. این فناوری ترکیبی از iLO ASIC است که بخشی از برد سرور و سخت‌افزاری را تشکیل می دهد که ASIC را تقویت می‌کند. درگاه iLO یک اتصال شبکه و آدرس IP اختصاصی دارد که به پردازنده مدیریت سرور اجازه می دهد نام دستگاه خود را در DNS و سرویس نامگذاری Windows Internet Naming Service (WINS) ثبت کند. این فناوری از پیکربندی آدرس IP استاتیک نیز پشتیبانی می کند. پورت HPE iLO امکان انتخاب بین دو روش اتصال شبکه برای دسترسی به همه عملکردها، یعنی اتصال اختصاصی یا پورت شبکه مشترک را برای سرورهای ProLiant فراهم می کند.

iLO 5 و عملکرد آن

نسل های مختلف سرور ProLiant نسخه های مختلفی از iLO ASIC را دارا هستند. ما چند سال پیش، پورت ایلو مدل iLO4 و نیز به‌روزرسانی سیستم‌افزار iLO4 2.70 که اوایل امسال منتشر شد را مورد بررسی قرار داده ایم. این نسخه برای سرورهای ProLiant Gen8 و Gen9 در دسترس بود. این بار، تمرکز ما بر روی iLO5 و به‌روزرسانی اخیر سیستم‌افزار نسخه v1.40 خواهد بود که در سرورهای ProLiant Gen10 موجود است. به علاوه، برای این بررسی، از مجوز iLO Advanced استفاده می کنیم.

در اکوسیستم iLO، ویژگی‌هایی که موجب افزایش بهره‌وری مدیر سرور می شوند از طریق اخذ چند مجوز اختیاری در دسترس قرار می گیرند. در نسخه v1.40 سخت‌افزار iLO5، مجوز iLO Advanced تمام ویژگی‌های دارای مجوز را شامل می‌شود. برخی از ویژگی های گنجانده شده در آخرین نسخه عبارتند از:

 • Workload Performance Advisor: برای نظارت بر عملکرد سرور و ارائه مشاوره آنی برای انتخاب تنظیمات سخت افزار.
 • iLO Security Dashboard:به شما خواهد گفتکه آیا سرور HPE ProLiant شما در معرض خطر امنیتی قراردارد یا خیر.
 • Server Configuration Lock: امکان قفل کردن پیکربندی سیستم از طریق گذرواژه BIOS هنگام حمل و نقل آن را فراهم می کند.

همچنین بخوانید: کارایی iLO سرور اچ پی

ویژگی های نسخه v1.40 سخت افزار iLO 5

 • ویژگی‌هایی که قبلاً به نسخه امنیتی iLO Advanced Premium Security Edition نیاز داشتند، اکنون با مجوز iLO Advanced فعال شده‌اند.
 • Security Dashboard: وضعیت ویژگی‌های امنیتی مهم، وضعیت امنیت کلی سیستم، پیکربندی فعلی برای وضعیت امنیتی و ویژگی‌های Server Configuration Lock را نمایش می‌دهد.
 • One-button Secure Erase از طریق Intelligent Provisioning که برای از کار انداختن یا تغییر کاربری سرورها طراحی شده است.
 • پشتیبانی از Gemalto SafeNet و SafeNet AT key managers
 • عملکرد Virtual NIC ، اجازه دسترسی ایمن و تایید شده iLO از سیستم عامل را می دهد.
 • تنظیمات LDAP/Directory از طریق Redfish قابل تنظیم است.
 • Firmware Downgrade Policy : مشخص می نماید که iLO چگونه درخواست‌های تنزل رتبه‌بندی سخت‌افزار را که می‌توانید از طریق iLO به‌روزرسانی کنید، هندل می کند.
 • نمایشگر سطح سایش NVMe
 • امکان ویرایش Maintenance Windows در بخش Firmware & OS Software
 • ویژگی قوانین پیچیدگی رمز عبور
 • قابلیت فعال یا غیرفعال کردن ویدیوی همپوشانی که خلاصه وضعیت سلامت سرور را نشان می دهد.
 • قفل پیکربندی سرور که از طریق BIOS فعال شده است.
 • Workload Performance Advisor: توصیه هایی جهت تنظیم سرور برای بهبود عملکرد سرور ارائه می دهد.

دانلود ilo 4 firmware

مشخصات iLO 5 Web Interface

مشخصات iLO 5 Web Interface

iLO یک کنسول تحت وب از راه دور ارائه می کند که می تواند برای مدیریت از راه دور سرور استفاده شود؛ یک رابط کاربری گرافیکی ثابت برای پیکربندی، صرف نظر از سیستم عامل هاست. علاوه بر تمام ویژگی‌های جدیدی که برای iLO 5 برشمردیم، این کنسول تحت وب در مقایسه با نسل قبلی خود، یعنی iLO 4، تغییرات قابل ملاحظه تری را نشان می دهد. این نسخه جدید iLO یک رابط مرورگر وب مدرن و بصری را نشان می‌دهد.

راه دیگر مدیریت iLO 5 استفاده از یک کنسول از راه دور، پیکربندی XML و کنترل اسکریپت ها، SMASH CLP یا iLO RESTful API است. در این مقاله، ما با تلاش برای پوشش دادن کلیه گزینه ها و صفحات موجود، تمرکز اصلی خود را بر رابط تحت وب iLO معطوف کرده ایم. رابط تحت وب iLO مرورگر را ملزم می کند از جاوا اسکریپت سمت کلاینت استفاده کند. همچنین، کوکی ها، پنجره هایPop-Up و TLS باید فعال باشند.
برای دسترسی به رابط وب، ابتدا باید با استفاده از آدرسIP یا نام هاست iLO وارد شوید. سپس، اطلاعات کاربری و رمز عبور را وارد کنید.

مشخصات iLO 5 Web Interface

این رابط کاربری با یک درخت پیمایش (navigation tree) در قسمت سمت چپ سازماندهی شده است. شما می توانید روی یکی از آیتم های درخت و سپس روی نامtab مورد نظر خود کلیک کنید. اولین صفحه ای که از رابط وب می بینیم، تب Overview، در زیر اطلاعات است. اینجا مرتبط ترین و البته اطلاعات کلی iLO و سرورها را مشاهده می کنید. در قسمت بالایی سمت راست، آیکون های کنترل iLO برای دسترسی سریع به گزینه های Power، UID، Language، Health، User و Help را می بینید. در دکمه سمت چپ، گزینه جدید تصویر بندانگشتی کنسول وب را می بینید که برای مشاهده سرور فعال قبل از دسترسی از راه دور مفید است.

Security Dashboard در iLO5 چیست؟

تب جدید Security Dashboard موجود در iLO 5، وضعیت ویژگی‌های امنیتی ضروری، وضعیت امنیت کلی سیستم و پیکربندی فعلی برای ویژگی‌های وضعیت امنیتی و Server Configuration Lock را نمایش می دهد. می توانید از این داشبورد برای ارزیابی پیکربندی خود به لحاظ خطرات احتمالی استفاده کنید یا می توانید تصمیم بگیرید که گزینه های ویژگی های امنیتی را نادیده بگیرید. تقریباً کلیه روش های امنیتی HPE iLO را می توان در این صفحه تجزیه و تحلیل کرد.

Security Dashboard در iLO5

زیر اطلاعات، tab های دیگری نیز از جمله Session List، iLO Event Log ، Integrated Management Log ، Active Health System Log و Diagnostics دیده می شود. آخرین مورد، یعنی صفحه Diagnostics، نتایج خودآزمایی iLO را نشان داده و به شما اجازه می دهد iLO را بازنشانی کنید.

تکنولوژی HPE iLo 5

گزینه بعدی درخت پیمایش System Information است. در صفحه اول یعنی (Health) Summary، وضعیت زیرسیستم ها و دستگاه های نظارت شده نمایش داده می شود. برای مشاهده اطلاعات به روزرسانی شده مربوط به وضعیت سلامت، باید سیستم را روشن نگه دارید. در غیر این صورت، اطلاعات ارائه شده به آخرین باری مربوط می شود که سیستم خاموش شده است. این الزام برای تمام صفحات زبانه System Information اعمال می شود.

تکنولوژی HPE iLo 5

در صفحه اطلاعات پردازنده (Processor Information ) می توان اسلات های پردازنده، نوع پردازنده نصب شده در هر اسلات و خلاصه ای از زیرسیستم پردازنده را مشاهده کرد.

تکنولوژی HPE iLo 5

در صفحه Memory Information خلاصه ای از وضعیت حافظه سیستم را می بینیم.

تکنولوژی HPE iLo 5

اطلاعات NIC در iLO 5

صفحه بعدی که باید نگاهی به آن بیندازید، اطلاعات NIC است. در اینجا اطلاعات فقط زمانی به روزرسانی می شوند که سرور روشن و POST کامل شده باشد. آدرس IP سرور، آداپتورهای شبکه و وضعیت NIC سرور تنها در صورتی نمایش داده می‌شوند که سرویس Agentless Management Service (AMS) روی سرور نصب و اجرا گردد.

در صفحه Device Inventory، اطلاعاتی در مورد دستگاه های نصب شده در سرور دریافت می کنیم. می‌توانیم تنظیمات یافته ها (discovery settings) را طوری پیکربندی کنیم که کلیه دستگاه‌ها در تمام اسلات های آداپتورها یا در هر اسلات منفردی را نشان دهد.

تکنولوژی HPE iLo 5

در صفحه Storage، اطلاعات کنترلر SAS/SATA نمایش داده می شود. این تنها در صورتی اعمال می شود که AMS روی سرور نصب و اجرا شده باشد. به علاوه، اطلاعات ارائه شده در اینجا، به پیکربندی استوریج شما نیز بستگی دارد.

با پایین کشیدن این صفحه می توانیم اطلاعات اضافی مانند اطلاعات کنترلر NVM Express را مشاهده کنیم.

با حرکت به سمت پایین در درخت پیمایش، به گزینه Firmware & OS Software برخورد می کنیم. از صفحه (Installed) Firmware، اطلاعات سخت‌افزار برای اجزای مختلف سرور اچ پی را مشاهده می‌کنیم. اگر سرور خاموش باشد، اطلاعات موجود در این صفحه به آخرین باری مربوط می شود که سرور خاموش شده است. صفحات دیگر زبانه Firmware & OS Software عبارتند از Software, Maintenance WIndows, iLO Repository, Installation Sets و Installation Queue.

تکنولوژی HPE iLo 5

iLO Federation چیست؟

گزینه بعدی iLO Federation است. یک سرور می تواند از طریق چندین طریق، مثل multicast، سایر پردازنده های iLO را شناسایی کند. در اینجا می توانید گروه Federation iLO و تنظیمات multicast را پیکربندی کنید. و iLO Federation به شما در مدیریت سرورها در مقیاس وسیع کمک می کند. سایر صفحات زیرمجموعه زبانه iLO Federation عبارتند از Multi-System View, Multi-System Map, Group Virtual Media, Group Power, Group Power Settings, Group Firmware Update, Group Licensing, و Group Configuration .

تکنولوژی HPE iLo 5

اکنون به گزینه Remote Console & Media می پردازیم. با استفاده از iLO Remote Console می توان برای دسترسی از راه دور به صفحه نمایش گرافیکی، صفحه کلید و ماوس سرور هاست استفاده کرد. این یکی از ویژگی های کلیدی iLO است. از صفحه Launch ، می توان انتخاب نمود که از کدام گزینه برای راه اندازی کنسول راه دور استفاده کرد. این گزینه ها عبارتند از کنسول .NET ، کنسول HMTL 5، جاوا IRC و برنامه HEP iLO Mobiel.

اطلاعات موجود در iLO 5

صفحه Virtual Mediaبه شما اجازه می دهد رسانه های محلی، از جمله درایوهای فیزیکی، فایل های تصویر محلی و پوشه های مجازی را مشاهده یا خارج کنید.

صفحه Hot Keys به شما امکان می دهد تا شش کلید میانبر را برای استفاده در جلسات کنسول از راه دور برای خود تعریف کنید. این یک افزونه عالی برای مدیریت از راه دور به شمار می آید.

آخرین صفحه در زبانه Remote Console & Media، گزینه Security است که امکان پیکربندی تنظیمات امنیتی کنسول از راه دور را فراهم می کند.

تکنولوژی HPE iLo 5

گزینه Power & Thermal، چندین ویژگی جالب را ارائه می کند. بخش Virtual Power Button در صفحه Power Server وضعیت کنونی سیستم برق سرور و همچنین گزینه هایی برای کنترل از راه دور منبع تغذیه سرور را نمایش می دهد. در اینجا می‌توان به آپشن های مختلفی برای خاموش و روشن کردن سیستم مثل graceful power off ، force power off, force power cycle یا force a system reset دسترسی پیدا کرد. همچنین می توان برخی از تنظیمات System Power Restore را پیکربندی نمود. این گزینه به طور خاص برای بازگرداندن سیستم پس از خرابی سیستم عامل یا مشکلات سخت افزاری خاص مفید است.

تکنولوژی HPE iLo 5

صفحه بعدی، Power Meter است که آخرین وضعیت مصرف برق سرور را نشان می دهد. هربار که iLO بازنشانی می شود، یا سرور به طور چرخه ای خاموش و روشن می گردد، داده های نمودار پاک می شوند.

صفحه تنظیمات برق شما را قادر می سازد تا ویژگی های مدیریت انرژی سرور را مشاهده و کنترل کنید.

اطلاعات نمایش داده شده در صفحه Power Information بسته به نوع سرور متفاوت هستند. در مورد تحت بررسی ما، در این صفحه Power Supply Summary نشان داده می شود.

در صفحه Fans ، اطلاعات مربوط به فن های سرور را مشاهده می کنید. اطلاعات مهمی که در اینجا ارائه می شوند شامل وضعیت سلامت فن ها و سرعت آنها بر حسب درصد می باشد.

تکنولوژی HPE iLo 5

صفحه Temperatures ، یک نمودار دمای مدرن و دقیق با قابلیت تغییر نما از سه بعدی به دو بعدی ارائه می کند. نمایش این نمودار به دلیل وجود سنسورهای متعدد حرارتی تعبیه شده در داخل سرور امکان پذیر است.

تکنولوژی HPE iLo 5

LO Share Network Port چیست؟

گزینه های بعدی در درخت پیمایش، iLO Dedicated Network Port و iLO Share Network Port هستند. بسته به پیکربندی شبکه مورد نظر، شما باید روی یکی از آنها کلیک کنید. در اینجا می توانید صفحاتی مثل Network Summary, General, IPv4, IPv6 و SNTP را مشاهده کنید.

گزینه بعدی یعنی Remote Support ، یک ویژگی پشتیبانی از راه دور تعبیه شده در HPE iLO 5 است که به شما این امکان را می دهد که سرورهای تحت پشتیبانی را برای قابلیت پشتیبانی از راه دور HPE ثبت کنید. در اینجا صفحات Registration, Service Events و Data Collection قابل دسترسی هستند.

با کمک گزینه Administration می توان حساب های کاربری و گروه های دایرکتوری را مدیریت کرد. به علاوه، ترتیب بوت شدن و راه‌اندازی دستگاه‌های سرور را می توان پیکربندی کرد، لایسنس ها و کلیدها را پیکربندی و مدیریت کرد، زبان را تغییر داد، به‌روزرسانی‌های سخت‌افزار را بررسی کرد و کارهایی مثل بکاپ گیری و بازیابی را انجام داد.

گزینه بعدی Security است. در صفحه اول یعنی تنظیمات دسترسی (Access Setting)، اطلاعات امنیتی کلی سرور، شبکه، iLO و Account Service قابل مشاهده هستند. پیکربندی‌ها و دیگر گزینه‌های موجود در این زبانه شامل iLO Service Port, Secure Shell Key, Certificate Mappings, CAC/Smartcard, SSL Certificate, Directory, Encryption, HPE SSO و Login Security Banner می باشند.

با حرکت به سمت پایین در درخت پیمایش، گزینه Management را خواهیم دید. در بخش مدیریت، تنظیمات SNMP، AlertMail و Remote Syslog قابل دسترسی هستند.

آخرین گزینه موجود، زبانه Intelligent Provisioning است. در اینجا می توان برای اجرای استقرار سیستم عامل و بررسی جزئیات دقیق پیکربندی سخت افزاری به نرم افزار پیکربندی سرور HPE یا همان رابط وب دسترسی داشت.

تکنولوژی HPE iLo 5

نتیجه

HPE iLO 5 هنوز یک گزینه مدیریتی قدرتمند است که نسبت به مدل قبلی خود یعنی iLO 4، پیشرفت های زیادی داشته است. بیش از یک دهه است که درگاه ایلو (iLO) در زمینه ارائه قابلیت های نوین داخلی مدیریت سرور HPE پیشگام بوده است. به عبارت دیگر، این فناوری مدیریت سرور از راه دور را به سطح جدیدی رسانده است. به لطف وجود پردازنده تعبیه شده بر روی بردهای سیستم سرورهای HPE ProLiant، این راهکار، مانیتورینگ و کنترل ایمن سرورها از مکان های دور را امکان پذیر کرده است. تاکنون چندین نسل از سرورهای ProLiant از وجود فناوری iLO بهره مند شده اند.

اکنون، در آخرین نسخه iLO 5 ویژگی‌های امنیتی مضاعفی افزوده شده است که به محافظت از سرورها در برابر تهدیداتی که در راهکارهای امنیتی نرم‌افزاری محتمل هستند، کمک می‌کند. به علاوه، رابط وب جدید آن، با طراحی جذابی که با طرق مختلف، از ویژگی دسترسی از راه دور پشتیبانی می کند، مدیریت کلی سرور hp را بسیار آسان تر کرده است. لایسنس پیشرفته ویژگی‌های جدیدی مانند Workload Performance Advisor، داشبورد امنیتی iLO5 و Server Configuration Lock را شامل می شود که iLO5 را به یک راهکار مدیریتی جامع برای همه سازمان‌هایی تبدیل کرده است که با زیرساخت‌های ابری و فناوری‌های محاسباتی سروکار دارند.

اگر برای خرید سرور HP و سایر قطعات سرور نیاز به دریافت کمک و راهنمایی داشتید؛ می‌توانید با کارشناسان ماهان شبکه ایرانیان تماس بگیرید. تیم متخصص ماهان شبکه ایرانیان در ساعات اداری پاسخگوی تماس شما عزیزان است. برای دریافت مشاوره رایگان با شماره 02191008413 تماس بگیرید.

2 دیدگاه در “iLO 5 چیست و چه نقشی در سرورهای HPE دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *