بررسی تخصصی

آپدیت فریمور سرور HP

آپدیت فریمور سرور hp

یکی از مهمترین اجزای قابل بهبود در سرورهای اچ پی، فریمور (firmware) است. یک فریمور به‌‌روز و بهینه نه تنها سبب عملکرد سریع‌تر و پایدارتر می‌شود؛ بلکه از نظر امنیتی نیز سرور را ارتقا می‌دهد. یکی از راه‌های اصلی تقویت امنیت، آپدیت فریمور سرور hp است. طبیعی است که در دنیای دیجیتال هر روزه شاهد بروز نقاط ضعف امنیتی باشیم. اچ پی با رفع نقاط ضعف امنیتی، نسخه‌های جدید را ارائه می‌کند و کاربران با آپدیت فریمور می‌توانند امنیت سرور را تضمین کنند. مزایای آپدیت فریمور سرور تنها به این مورد ختم نمی‌شود بلکه آپدیت Firmware شامل بهبود در عملکرد سخت افزاری سرور نیز بوده که سبب افزایش کارایی می‌شود.

باگ‌ها و مشکلاتی که در نسخه‌های قبلی وجود داشته، با آپدیت فریمور اصلاح می‌شود و  شاهد کاهش خطاها و پایداری بیشتر سیستم هستیم. انواع فریمور قابل آپدیت در سرور اچ پی شامل هارد، کنترلر، iLO، Remote Insight Lights-Out Edition و Remote Insight Lights-Out Edition II است.

گاهی اوقات مشکلاتی که توسط یک قطعه به وجود می‌آید؛ با آپدیت فریمور از بین می‌روند. در این مقاله قدم به قدم نحوه آپدیت فریمور سرور اچ پی توسط SPP را توضیح می‌دهیم؛ با ما همراه باشید.

دلایل آپدیت فریمور سرور hp

آپدیت فریمور سرورهای اچ پی یکی از مسائل مهمی است که نباید نادیده گرفته شود؛ زیرا عملکرد، امنیت و پایداری سیستم را تضمین می‌کند. برخی از دلایل به روز رسانی Firmware به شرح زیر است:

 • اصلاح باگ‌ها و مشکلات امنیتی:‌ با آپدیت به آخرین نسخه فریمور اگر مشکل یا باگی در نسخه‌های قدیم وجود داشته باشد، اصلاح می‌شوند.
 • بهینه سازی عملکرد: معمولا با ارائه هر آپدیت، بهبودهایی صورت می‌گیرد که سبب افزایش کارایی سیستم می‌شود و سرورها با دقت بیشتری فرآیندها را انجام می‌دهند.
 • رفع مشکلات سخت افزاری: آپدیت فریمور سرور سبب می‌شود تا مشکلات سخت افزاری که در نسخه‌های قبلی وجود داشته‌اند اصلاح شود. آپدیت ممکن است شامل بهبودها در پردازنده، حافظه، رید کنترلر یا سایر قسمت‌های سرور باشد.
 • جلوگیری از تقبل هزینه‌های تعمیر و یا تعویض غیرضروری قطعات و ارتقای عملکرد سیستم بدون نیاز به ارتقا سخت افزاری
 • رفع خطاهای سخت افزاری سرور مانند خطاهای مربوط به هارد، رم، پردازنده و…

مزایایی که آپدیت فریمور سرور اچ پی دارد تنها به این موارد محدود نمی‌شود. به روز رسانی فریمور سرور یک عملیات حیاتی است تا سرورها در بهترین حالت عملکردی و امنیتی قرار گیرند. حتما قبل از آپدیت، دستورالعمل‌های لازم را مطالعه کنید تا این فرآیند بدون مشکل انجام شود.

نکات مهم آپدیت فریمور سرور اچ پی

هنگام آپدیت Firmware به این نکات توجه داشته باشید تا عملیات به‌درستی انجام شود:

 1. قبل از آپدیت از تمامی اطلاعات و تنظیمات سرور خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز هرگونه اشکالی از داده‌های خود محافظت کنید.
 2. حتما بررسی کنید که نسخه فریمورک با سخت افزار و سرور شما سازگار است.
 3. فریمور سرور را از منبع معتبر یعنی از وب سایت رسمی اچ پی دانلود کنید.
 4. دستورالعمل‌های لازم برای آپدیت فریمور سرور را با دقت مطالعه کنید.
 5. بعد از آپدیت سرور را تست کرده و از عملکرد، پایداری و امنیت آن مطمئن شوید. ممکن است برخی از تنظیمات تغییر کرده باشند، تنظیمات مورد نیاز مورد بازبینی قرار دهید.

با رعایت این نکات آپدیت فریمور سرور اچ پی در کمال اطمینان و با کمترین احتمال خطا انجام خواهد شد.

SPP چیست؟

SPP مخفف Service Pack For ProLiant است که یک پکیج جامع از به‌روزرسانی‌های سیستم عامل، فریمورهای سخت‌افزاری، درایورهای سخت‌افزاری و ابزارهای مدیریتی است. این پکیج جهت بهبود عملکرد، افزایش امنیت، و پشتیبانی از سخت‌افزارهای جدید به کاربران ارائه می‌شود. با اجرای SPP، مدیران سیستم می‌توانند به سرعت اقدام به بهبودات و بهینه‌سازی‌های لازم در سرورهای اچ پی نمایند و از آخرین تکنولوژی‌ها و امکانات استفاده کنند.

ویژگی‌های اصلی SPP

 • آپدیت‌های فریمور (Firmware) برای اجزای مختلف سرور اچ پی مانند پردازنده‌ها، کنترلرهای RAID، کارت شبکه، iLO (Integrated Lights-Out) و سایر اجزا.
 • حاوی درایورهای به‌روز و سازگار با سخت‌افزارهای جدید اچ پی
 • SPP شامل پشتیبانی از مدل‌های سرورهای جدید اچ پی است تا آخرین تغییرات و امکانات به‌روزرسانی‌شده بر روی تجهیزات جدید نیز فراهم شود.

آموزش آپدیت فریمور سرور hp

برای به‌روزرسانی فریمور سرور اچ پی، لطفاً مراحل زیر را به دقت و به ترتیب اجرا نمایید:

1. ابتدا SPP را دانلود کنید و سپس فایل Iso Spp را به صورت لوکال مانت کنید. سپس از فایل launch_hpsum را اجرا نمایید.

آپدیت فریمور سرور hp

2. پس از اجرا، Smart Update Manager باز می‌شود.

3. اطمینان حاصل کنید که Baseline به صورت اتوماتیک اضافه شده باشد. در صورت نیاز، به صورت دستی آن را اضافه کنید. Baseline سطحی از آپدیت است که نودها با آن مقایسه می‌شوند. برای مشاهده یا افزودن Baseline، بر روی “Baseline Library” در زیر فلش بخش HPE Smart Update Manager کلیک کنید.

آپدیت فریمور سرور hpe

4. اگر Baseline به صورت اتوماتیک اضافه شده باشد، می‌توانید اطلاعات آن را مشاهده کنید. در غیر اینصورت، گزینه “Add Baseline” را انتخاب نمایید.

آپدیت فریمور سرور

5. اگر قصد دارید Baseline را از فایل SPP Iso اضافه کنید، در قسمت “Location Type”، گزینه “Browse HP SUM server Path” را انتخاب کرده و سپس در “Location Detail” دکمه “Browse” را بزنید. سپس پوشه Packages در فایل دانلودی را انتخاب کنید. در نسخه‌های قدیمی، این فایل در پوشه hp/swpackages قرار دارد.

آپدیت فریمور سرور اچ پی

6. پس از اضافه شدن Baseline، به Populate آن بپردازید.

Populate در آپدیت فریمور سرور اچ پی ای

7. با قرار گرفتن Baseline در لیست، مرحله بعدی افزودن نودهای زیرساخت است. این نودها شامل دیوایس‌هایی نظیر Virtual Connect ها، Brocadeها، Onboard Administrator و سایر موارد می‌شوند. برای این کار، از منوی Smart Update Manager، گزینه “Nodes” را انتخاب کرده و در صفحه باز شده گزینه “Add Node” را انتخاب نمایید.

افزودن Node در آپدیت firmware در سرور اچ پی

8. روی Add Node کلیک کنید.

آپدیت فریمور سرور

 

9. اطلاعات مربوط به Node مانند IP/DNS، نوع Noe، Baseline و Credentials را وارد کنید. در این مثال ما می‌خواهیم یک onboard Administor در Bladesystem Enclosure را داریم. با انتخاب گزینه “Automatically Add Associated Nodes” (افزودن خودکار نودهای مرتبط)، می‌توانیم تمام نودهای اضافی را جمع‌آوری کنیم. پس از تکمیل، روی “Add” کلیک کنید.

آموزش آپدیت فریمور سرور اچ پی

10. در این مرحله از آپدیت فریمور سرور hp، پس از افزودن نود، گزینه “موجودی” (Inventory) را انتخاب کنید. در این مرحله، firmware و درایورهای فعلی شناسایی شده و به‌روزرسانی‌های مورد نیاز پیشنهاد می‌شوند.

آپدیت فریمور سرور hp

11. هنگامی که عمل Inventory نودها به پایان رسید، آیتم‌های متفاوتی را مشاهده خواهید کرد:

 • مربع سبز: نود در حالت assigned baseline است.
 • مثلث زرد: به‌روزرسانی نیاز است / آماده برای استقرار.
 • دایره قرمز:‌ Inventory امکان‌پذیر نیست/نام کاربری یا رمز عبور نادرست است.

Inventory نودها

12. سپس، به نودی که نیاز به به‌روزرسانی دارد می‌پردازیم. روی “Review and deploy updates – بررسی و استقرار به‌روزرسانی‌ها” کلیک کنید.

اپدیت کردن فریمور سرور اچ پی

13. در این قسمت شما یک‌سری اطلاعات کلی را مشاهده می‌کنید اعم از: تعداد آپدیت‌های پیشنهادی، میزان اهمیت آپدیت‌ها، نسخه نصب شده، نسخه در دسترس و اینکه آیا نیاز به راه‌اندازی مجدد است. آپدیت مورد نظر را انتخاب و روی Apply کلیک کنید.

 

آپدیت Firmware سرور با SPP

14. بستگی به نوع نود، گزینه‌های نصب اضافی ارائه می‌شود.

how to update hp proliant firmware

جمع بندی

به‌روزرسانی فریمور سرورهای اچ‌پی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ این فرایند نه تنها امکان بهبود عملکرد و امنیت سرورها را فراهم می‌کند، بلکه به مدیران سیستم این امکان را می‌دهد که از آخرین و بهترین ویژگی‌ها و اصلاحات امنیتی بهره‌مند شوند. با پیگیری روال مناسب برای به‌روزرسانی، انتخاب گزینه‌های مناسب برای راه‌اندازی مجدد، می‌توان بهبودهای موردنیاز را با حداقل اختلال در عملکرد سرورها اعمال کرد و از پیشرفت‌های فناوری بهره‌مند شد. امیدواریم با مطالعه این مطلب به‌راحتی بتوانید فرآیند آپدیت فریمور سرور HP خود را انجام دهید. در صورت وجود هرگونه سوال و ابهام می‌توانید با کارشناسان فنی ماهان شبکه ایرانیان در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *