بررسی تخصصی

راه اندازی VoIP در 5 مرحله

راه اندازی سیستم Voip

ارتقاء سیستم تلفن شما می‌تواند دلهره آور باشد، اما نیازی به این کار نیست. در این راهنمای راه اندازی VoIP ما همه چیزهایی که برای یک مهاجرت موفق لازم است را پوشش خواهیم داد. کارآفرینان و صاحبان مشاغل کوچک از مزایای یک سیستم تلفن قوی برخوردار هستند. فناوری امروزی قابلیت‌های جدیدی را اضافه می‌کند و منجر به تجربیات عالی مشتری می‌شود. همه این‌ها را می‌توان با کمتر از هزینه‌ای که برای خدمات تلفن سنتی خرج می کنید، تهیه کرد.Voice Over Internet Protocol (VoIP) با تبدیل داده‌های صوتی به داده‌های دیجیتال کار می‌کند. فناوری VoIP به افراد اجازه می‌دهد تا تماس‌ها را از طریق اتصال اینترنتی موجود انجام دهند. هنگامی که کاربران شبکه تلفن عمومی سوئیچ شده (PSTN) را دور می‌زنند، اتصال اینترنت را تامین می‌کنند. یک اتصال پهن باند معمولی تمام پهنای باند مورد نیاز برای تماس های تلفنی با کیفیت بالا را فراهم می‌کند.

بیایید مراحل راه اندازی VoIP را شروع کنیم!

راه اندازی voip

الزامات پیاده سازی VoIP

1) پهنای باند شبکه

اگر یک اتصال پهن باند پر سرعت دارید، می‌توانید Voice over IP (VoIP) را پیاده سازی کنید. خبر خوب این است که تلفن IP آنقدر که فکر می‌کنید از پهنای باند استفاده نمی‌کند. برنامه ریزی کنید که از 100 کیلوبیت در ثانیه (یا 0.1 مگابیت در ثانیه) در هر خط خدمات صوتی استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید از ده خط صوتی استفاده کنید، به 1000 کیلوبیت در ثانیه (1 مگابیت در ثانیه) برای شبکه خود نیاز دارید. ایده خوبی است که فقط تا 80 درصد از پهنای باند شبکه موجود خود را استفاده کنید. یک شبکه شلوغ می‌تواند منجر به تماس های تلفنی با کیفیت پایین شود.

2) تاخیر کم

یک اتصال اینترنتی قابل اعتماد منجر به اجرای موفقیت آمیز VoIP می شود. چرا؟ هر چه زمان کمتری برای دسترسی داده‌ها به اینترنت صرف شود، اتصال بهتری خواهید داشت. شما می توانید کیفیت شبکه خود را با نظارت بر جیتر و پینگ اندازه گیری کنید. این معیارها بر کیفیت و ثبات اتصال شما متمرکز است. اجرای موفقیت آمیز VoIP کمتر از 70 میلی ثانیه (میلی ثانیه) برای Ping و Jitter دارد. تست رایگان سرعت VoIP را انجام دهید تا سرعت و پایداری اتصال شبکه خود را ببینید.

3) از طریق Wi-Fi سیم کشی می شود

وقتی این گزینه را دارید، دستگاه های VoIP را به یک اتصال اترنت وصل کنید. اینترنت بی سیم (WiFi) ممکن است برای برخی از کاربران کار کند، اما به اندازه اتصال سیمی قابل اعتماد نیست. از علائم شبکه شلوغ اجتناب کنید و کاربران را با اتصال شبکه اترنت خوشحال کنید. برای کاربرانی که در یک دفتر کار می کنند، روی سوئیچ Power over Ethernet (PoE) سرمایه گذاری کنید. سوئیچ های PoE داده ها و انرژی تلفن های VoIP را از طریق یک سیم تحویل می‌دهند.

4) اولویت بندی داده ها

شما همیشه نمی‌توانید هر وضعیت شبکه را پیش بینی کنید، اما می‌توانید برای ترافیک بالاتر برنامه ریزی کنید. نمونه‌هایی از فعالیت‌های پرترافیک شامل به‌روزرسانی نرم‌افزار، انتقال فایل، و تماشای ویدیوهای YouTube است. برای بهینه سازی ترافیک صوتی در شبکه، کیفیت خدمات VoIP (QoS) را روی روتر خود تنظیم کنید. برای ترفندهای QoS توصیه شده برای شبکه با ارائه دهنده خدمات تلفن کسب و کار خود تماس بگیرید.

برنامه ریزی پیاده سازی VoIP

پیاده سازی VoIP: نحوه راه اندازی یک سیستم تلفن VoIP

راه اندازی سیستم تلفن VoIP

همانطور که برای استقرار VoIP خود برنامه ریزی می کنید، می خواهید با در نظر گرفتن رشد طراحی کنید. هنگام راه اندازی سیستم تلفن VoIP، برنامه ریزی از قبل بسیار مهم است. از این چک لیست برای کمک به ارزیابی نیازهای فعلی خود در حین برنامه ریزی برای آینده استفاده کنید.

1) تلفن های VoIP

تعداد تلفن‌ها و ویژگی‌های ضروری که نیاز دارید را شناسایی کنید. آیا همه باید یک نوع گوشی داشته باشند؟ آیا کاربران خاصی وجود دارند که می‌خواهند یک تلفن تجاری ممتاز دریافت کنند؟ برای مشاهده توصیه های برتر از راهنمای تلفن VoIP ما دیدن کنید.

2) اتصال به شبکه

با تخمین 100 کیلوبیت بر ثانیه در هر خط صدا، پهنای باند مورد نیاز خود را محاسبه کنید. همیشه 15 درصد فضای اضافی برای سربار داده‌ها در نظر بگیرید. برنامه اجرایی خود را با برنامه کارکنان شرکت هماهنگ کنید، بنابراین رشد محور باشد.

3) هزینه های ارتباطی

درک کنید که شرکت چقدر برای خدمات تلفن فعلی خود هزینه می‌کند. هنگامی که به دنبال ارائه دهنده تلفن تجاری جایگزین هستید، این هزینه ها را در نظر بگیرید. تغییر به VoIP (یا افزودن SIP Trunk به IP PBX خود) می تواند سازمان شما را تا 70 درصد از خدمات صوتی خود صرفه جویی کند.

درک کنید که شرکت شما واقعاً چه چیزی را برای ارتباطات تجاری هزینه می‌کند. کل سازمان به ندرت این هزینه های فردی را احساس می‌کند، اما این هزینه‌ها با هم جمع می‌شوند. برای همه برنامه‌های تجاری خود فاکتور جمع‌آوری کنید تا بتوانید به تصویر بزرگ‌تر نگاه کنید و هزینه‌ها را کاهش دهید.

4) قابلیت حمل اعداد

خرید تجهیزات تلفن Voip

مشکلاتی را که ممکن است با انتقال شماره خود به یک شماره VoIP داشته باشید، شناسایی کنید. در بیشتر موارد، شما می‌خواهید با ارائه دهنده تلفن خود صحبت کنید تا بفهمید برای انتقال شماره خود به چه چیزی نیاز دارید. انتقال شماره از یک ارائه دهنده تلفن قبلی حدود 2 تا 4 هفته طول می کشد.

5) با پورتال (کنترل پنل) آشنا شوید

در مدیریت سیستم تلفن VoIP خود اطمینان حاصل کنید. ممکن است افراد از شما بخواهند خطوط اضافه کنید، ویژگی‌ها را تنظیم کنید، و موارد دیگر. با ارائه دهنده VoIP خود تماس بگیرید تا توصیه های آن‌ها را بپذیرید. چند ساعت را به این منظور اختصاص دهید تا زمانی که بعداً نیاز به انجام تنظیمات دارید در زمان خود صرفه جویی کنید.

6) مواد آموزشی را توسعه دهید

انتظار داشته باشید که مردم از شما در مورد عملکردهای رایج تلفن مانند دسترسی به پست صوتی سوال کنند. هر چقدر هم که ساده باشد این اتفاق خواهد افتاد. با ایجاد یک راهنمای مفید برای کارکنان، اجرای VoIP خود را موفق کنید.

یک نمایش اسلاید ارائه دهید که ویژگی‌ها و عملکردهای مهم را نشان می‌دهد. به نیازهای روزمره آن‌ها فکر کنید. این سند به کارکنان شما این امکان را می‌دهد که از سیستم تلفن خود بدون هیچ مشکلی لذت ببرند. یک راهنمای یک صفحه ای برای نشان دادن نحوه مدیریت پست صوتی، انتقال تماس‌ها و استفاده از عملکرد نگه داشتن ارائه دهید.

7) آزمایش برای کشف و رفع مشکلات

راه اندازی تلفن voip

به خودتان زمان کافی برای آزمایش سیستم تلفن کسب و کار VoIP جدید خود بدهید. هر گونه مشکلی را از قبل شناسایی کنید و فوراً مشکلات VoIP را عیب یابی کنید.

اگر متوجه شدید که باید سرویس پهنای باند خود را ارتقا دهید، به زودی این کار را انجام دهید. غیرمعمول نیست که ارتقای سرویس چند روز طول بکشد.

تست تماس های صوتی خود را در زمان های مختلف در طول روز کاری در نظر بگیرید. آزمایش هایی مانند این شرایط دنیای واقعی را شبیه سازی می کند تا بتوانید مشکلات را زودتر برطرف کنید.

انتخاب یک ارائه دهنده VoIP

قبل از اینکه سیستم تلفن خود را ارتقا دهید، باید یک ارائه دهنده خدمات VoIP را انتخاب کنید. ارائه‌دهنده‌ای را انتخاب کنید که خدمات عالی به مشتریان، بررسی‌های مطلوب مشتری، و زمان قابل اعتماد ارائه می‌دهد.

همچنین می‌خواهید به دنبال ارائه‌دهنده تلفن باشید که انعطاف‌پذیری لازم برای پاسخگویی به نیازهای کسب‌وکار شما را داشته باشد. Nextiva یک ارائه دهنده پیشرو ارتباطات تجاری با بیش از 100000 کاربر است که برای خدمات تلفن تجاری خود به آن اعتماد دارند.

راه اندازی سیستم voip

هنگام مقایسه ارائه دهندگان خدمات VoIP، تنها ارزان ترین ارائه دهنده را انتخاب نکنید. برای اجرای روان، ارائه دهنده VoIP خود را شریک خود در نظر بگیرید، نه فقط یک فاکتور دیگر.

اگر شرکت شما از صرافی شعبه خصوصی (PBX) به عنوان بخشی از سیستم تلفن خود استفاده می کند، از افزودن یک SIP Trunk به آن لذت خواهید برد. ترانکینگ پروتکل شروع جلسه (SIP) به شما کمک می‌کند تا ارزش سانترال موجود خود را به حداکثر برسانید.

یک ارائه دهنده برتر SIP Trunking اتصال صوتی را با استفاده از همان روش تلفن IP مانند VoIP اضافه می‌کند. کسب و کارها SIP Trunk ها را دوست دارند زیرا هزینه‌های خدمات مخابراتی را کاهش می‌دهند. این راه حل های VoIP از فناوری بدون تأثیر بر عملیات روزمره استفاده می کنند.

انتخاب تجهیزات VoIP

بسته به نیاز شما، ممکن است به تجهیزات بیشتری نیاز داشته باشید. اگر تصمیم دارید از یک برنامه VoIP مبتنی بر نرم افزار استفاده کنید، به تلفن رومیزی نیاز نخواهید داشت. نرم افزار تلفن مبتنی بر SIP مناسب را دانلود کنید و آن را برای ارائه دهنده خدمات VoIP خود پیکربندی کنید. برای کاربران Nextiva، تنها چیزی که نیاز دارید نام کاربری و رمز عبور است. همین! اکثر افرادی که از تلفن نرم افزاری استفاده می‌کنند مایل‌اند از هدست با میکروفون استفاده کنند. این ممکن است تمام سخت افزار اضافی مورد نیاز باشد تا هر تماس VoIP کیفیت صدای عالی ارائه دهد.

تجهیزات VoIP

برای تلفن رومیزی خود، می خواهید قابلیت استفاده خود تلفن را در نظر بگیرید. آیا می توانید یک هدست را برای راحتی وصل کنید یا می تواند تماس های همزمان را انجام دهد؟

برای مشاغلی که چندین خط VoIP دارند، باید تجهیزات مناسبی را برای کارکنان انتخاب کنید. انتخاب بهترین تلفن VoIP از بین صدها تلفن موجود در آنجا می‌تواند بسیار دشوار باشد. تلفن‌های برتر کسب و کار VoIP را مرور کنید تا لیست خود را محدود کنید. روتری را انتخاب کنید که عملکرد بالایی برای انواع ترافیک ارائه دهد. روترها قوانین QoS را تنظیم و اجرا می‌کنند، بنابراین ترافیک صوتی خود را اولویت بندی می‌کنید. برای مثال، تماس‌های صوتی احتمالاً مهم‌تر از تماشای ویدیوهای YouTube هستند.

برای کسانی که در یک محیط حرفه‌ای هستند، سوئیچ های شبکه PoE داده‌ها و قدرت را به تلفن‌های رومیزی ارائه می‌دهند. کارمندان از استفاده از یک سیم روی میز خود قدردانی می‌کنند نه دو سیم. هر پیاده سازی موفق VoIP از PoE استفاده نمی‌کند، اما برای محیط های شرکتی، PoE بهترین گزینه است.

تمام شد! تلفن VoIP شما آماده است…

اکنون زمان آن رسیده است که سیستم تلفن VoIP خود را برای چرخش خارج کنید. شما شماره تلفن های کسب و کار جدیدی ایجاد کرده‌اید یا شماره هایی را از ارائه دهنده قبلی خود منتقل کرده‌اید. شبکه شما خاموش می شود و تلفن های VoIP شما آماده کار هستند.

پس از تکمیل برخی از تماس‌های آزمایشی، با ارائه‌دهنده خود تماس بگیرید تا امتیاز میانگین نظر (MOS) را دریافت کنید. امتیازات MOS از 1 تا 5 متغیر است، جایی که پنج نفر رو در رو صحبت می‌کنند. این امتیازات کیفیت و صحت صوتی تماس های صوتی شما را اندازه گیری می‌کند. ممکن است متوجه شوید که با افزایش ترافیک شبکه، امتیاز MOS شما ممکن است کاهش یابد.

پس از تکمیل راه اندازی VoIP چه باید کرد؟

وبسایت خود را با شماره تلفن صحیح کسب و کار به روز کنید. بررسی کنید که شماره تلفن شرکت خود را در فیس بوک، گوگل و Yelp به روز کرده اید. شما نمی‌خواهید تماس گیرندگان هنگام تماس با کسب و کار شما، شماره اشتباه را شماره گیری کنند. بنابراین، بیایید آنچه را که برای ارتقاء سیستم تلفن شما به VoIP لازم است را مرور کنیم:

  • برنامه رشد شرکت خود را درک کنید. (تعداد کارمندان، دفاتر و…)
  • استفاده از اتصال پهن باند پرسرعت (تأخیر کم، پینگ کم)
  • تلفن VoIP و تجهیزات پشتیبانی کننده (تلفن، نرم افزار، PoE و غیره) خود را تعیین کنید.
  • یک ارائه دهنده معتبر VoIP تجاری (Nextiva) را انتخاب کنید
  • آموزش کارکنان در مورد قابلیت های جدید تلفن (آموزش)
  • آموزش کارکنان در مورد قابلیت های جدید تلفن (آموزش)
  • انجام تست های دنیای واقعی (کیفیت تماس، تست های شبکه، MOS و غیره)
  • سوئیچ را کامل کنید! از هزینه های کمتر و خدمات بهتر خود لذت ببرید.
  • خرید سرور ویپ | خرید سرور VOIP:  وقتی برنامه ای دارید، ارتقای سیستم تلفنتان آسان‌تر است. پس از راه اندازی VoIP، دیگر به خدمات تلفن قدیمی خود نگاه نخواهید کرد. تماس‌های صوتی با وفاداری بالایی که اغلب انتظار دارید با نیمی از هزینه خدمات تلفن سنتی در دسترس باشد، به سرعت به هم متصل می‌شوند.

برای خرید تجهیزات سیستم تلفن VoIP و سرور HP و سایر قطعات سرور با کارشناسان ماهان شبکه ایرانیان در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *