بررسی تخصصی

مقایسه SSD سامسونگ QVO ، EVO و PRO

مقایسه SSD سامسونگ QVO ، EVO و PRO

امروزه بیشتر کاربران عادی و یا افرادی که از سرور استفاده می‌کنند؛ تمایل دارند تا هارد دیسک‌های قدیمی خود را با SSD سامسونگ تعویض کنند. اگر به دنبال افزایش سرعت فضای ذخیره سازی خود هستید، احتمالا تاکنون مدل‌هایی از اس اس دی سامسونگ را بررسی کرده‌اید. سامسونگ تاکنون خطوط مختلفی از SSD را راه اندازی کرده است؛ از جمله EVO، PRO و QVO. اما کدام‌یک از این حافظه‌ها برای شما بهتر است؟ این مدل‌ها چه تفاوت و شباهت‌هایی با هم دارند؟ در این مقاله به بررسی تفاوت های بین SSD های سامسونگ QVO و Samsung EVO خواهیم پرداخت.

مروری بر تاریخچه حافظه اس اس دی سامسونگ

تا قبل از سال 2020 سامسونگ دو نوع SSD را ارائه می‌کرد: Samsung Pro و Samsung Evo. اما دقیقا در سال 2020 تصمیم به راه اندازی خط جدید اس اس دی های سری QVO گرفت. SSD ها از حافظه فلش غیر فرار استفاده می‌کنند، که نوعی حافظه است که می‌تواند داده‌ها را برای مدت زمان طولانی ذخیره کند و نیازی به برق ثابت ندارد.
به‌صورت کلی SSDهای سامسونگ را می‌توان به دو دسته سطح سازمانی و سطح مصرف کننده تقسیم کرد. شاید بتوان به‌راحتی تفاوت بین این دو را درک کرد؛ SSDهای سازمانی عمدتا روی یکپارچگی داده‌ها، ظرفیت، عملکرد و در نهایت قیمت متمرکزند. اما حافظه SSD مصرف کننده (consumer-level) اول روی قیمت تمرکز دارند و سپس ظرفیت، عملکرد و یکپارچگی داده‌ها.

انواع فلش مموری NAND

همانطور که همه ما می‌دانیم، یک SSD اغلب از فلش NAND برای ذخیره مداوم داده‌ها استفاده می‌کند. هنگامی که فلش مموری NAND با فناوری‌های مختلفی ساخته شود؛ عملکرد و طول عمر حافظه هم متناسب با همان فناوری خواهد بود.

 • NAND سلول تک سطحی (SLC) معمولاً گران‌ترین NAND است، اما تمایل به استقامت بالایی دارد. در هر سلول حافظه 1 بیت داده ذخیره می‌کند.
 • سلول‌های چند سطحی (MLC) NAND اغلب ارزان‌تر از SLC است در حالی که همچنان طول عمر بالایی دارد. این می‌تواند 2 بیت داده در هر سلول حافظه ذخیره کند.
 • سلول‌های سه سطحی (TLC) NAND تراکم ذخیره سازی بالاتری نسبت به دو نمونه قبلی ارائه می‌دهد، اما همچنین تمایل به عملکرد و طول عمر بدتری دارد. در هر سلول 3 بیت داده نگهداری می‌کند.
 • سلول‌های چهار سطحی (QLC) NAND شاید ارزان‌ترین از هر چهار نوع باشد. جای تعجب نیست که کوتاه‌ترین طول عمر را نیز در بین این چهار دستگاه ارائه می‌دهد. به دنبال این روند، QLC NAND 4 بیت داده در هر سلول ذخیره می‌کند.
 • 3D NAND به جمع کردن چندین تراشه NAND در یک SSD اشاره دارد. تراکم ذخیره سازی بسیار بالاتری را ارائه می‌دهد، اما در ساخت‌های مصرف کننده به دلیل هزینه‌ها و نیازهای برق بالاتر عملی نیست.

در SSD‌های سامسونگ به نکته زیر دقت کنید:

 • PRO نشان می‌دهد که SSD از MLC استفاده می‌کند.
 • EVO نشان می‌دهد که SSD از TLC استفاده می‌کند.
 • QVO نشان می‌دهد که SSD از QLC استفاده می‌کند.

MLC مخفف Multi-Level Cell به این معنی است که یک سلول حافظه می‌تواند 2 بیت داده را ذخیره کند.

TLC مخفف عبارت Triple-Level Cell به این معنی است که یک سلول حافظه می‌تواند 3 بیت داده را ذخیره کند.

QLC مخفف Quad-Level Cell به این معنی است که یک سلول حافظه می‌تواند 4 بیت داده را ذخیره کند.

مقایسه حافظه PRO در مقابل EVO و QVO

مقایسه حافظه PRO در مقابل EVO و QVO

فناوری‌هایی که در قسمت قبل آن‌ها را عنوان کردیم؛ در جنبه‌های هزینه، عملکرد و طول عمر روی SSDهای Samsung Evo در مقابل QVO و Pro تاثیر می‌گذارد. در ادامه هر یک از این موارد را بررسی می‌کنیم:

هزینه

مدت‌ها قبل، یک سلول حافظه می‌توانست تنها یک بیت داده را ذخیره کند که SLC نامیده می‌شد. تراشه فلش SLC NAND ظرفیت کم و هزینه بالایی دارد که سبب می‌شد در آن زمان قیمت SSD بالا باشد. اما MLC، TLC و QLC می‌توانند ظرفیت تراشه های فلش NAND را افزایش دهند. به عنوان مثال، در شرایط مشابه، یک تراشه فلش SLC دارای ظرفیت 128 گیگابایت است. یک تراشه فلش MLC می‌تواند 256 گیگابایت (دو برابر) ظرفیت داشته باشد. یک تراشه فلش TLC ظرفیت 384 گیگابایت (سه گانه) خواهد داشت. و یک تراشه فلش QLC دارای ظرفیت 512 گیگابایت (چهار برابر) خواهد بود.

در این‌صورت ظرفیت SSD افزایش می‌یابد در حالی که تعداد تراشه‌های فلش NAND تغییری نمی‌کند که همین امر سبب می‌شود تا قیمت SSD کاهش پیدا کند. اگر قیمت SSD سامسونگ را در سایت‌های جهانی همچون آمازون حستجو کنید؛ خواهید دید که SSD PRO گرانترین است، سپس SSD EVO و در نهایت SSD QVO.

مقایسه عملکرد انواع SSD سامسونگ

MLC، TLC و QLC نیز بر سرعت Samsung EVO, PRO و QVO تاثیرگذار است. در بین این سه مدل SSD PRO بهترین عملکرد را از خود به نمایش می‌گذارد و سپس SSD EVO و در انتها SSD QVO. تفاوت در میزان عملکرد حافظه‌ها را باید در مکانیسم خواندن و نوشتن فلش NAND جستجو کرد. فلش NAND خواندن و نوشتن داده‌ها را از طریق اعمال ولتاژ به سرانجام می‌رساند.

در SLC خواندن و نوشتن بسیار ساده و سریع است زیرا فقط یک بیت داده که صفر و یک هستند را ذخیره می‌کند و بنابراین فقط یک ولتاژ آستانه وجود دارد. اگر ولتاژ در سلول از ولتاژ آستانه بیشتر شود به معنای 0 است و در غیر این صورت به معنای 1 است.

فلش MLC سرعت کمتری نسبت به فلش SLC دارد، زیرا دو بیت داده 00، 01، 10 یا 11 را ذخیره می‌کند و بنابراین برای تشخیص آن‌ها به 3 ولتاژ آستانه نیاز دارد. هر چه بیت‌های بیشتری از داده در سلول ذخیره شود، تعداد ولتاژهای آستانه بیشتری نیاز دارد. سپس، SSD باید زمان بیشتری را برای شناسایی سیگنال ولتاژ صرف کند و سرعت خواندن و نوشتن را کاهش دهد.

طول عمر SSDها

زمانی که SSD داده ها را می نویسد، کنترل کننده اصلی داده‌های قدیمی را پاک کرده و سپس داده‌های جدید را می‌نویسد. این فرآیند چرخه P/E (برنامه/پاک کردن) نامیده می‌شود. وقتی چرخه P/E تمام می‌شود، SSD احتمالاً از کار می‌افتد.

محدوده چرخه P/E تقریبی تراشه‌های فلش SLC، MLC، TLC و QLC به شرح زیر است:

 • سلول حافظه فلش SLC NAND حدود 50000 تا 100000 چرخه P/E را پشتیبانی می‌کند.
 • سلول حافظه فلش MLC به طور کلی تا 5000 تا 10000 چرخه P/E را پشتیبانی می‌کند.
 • سلول حافظه فلش TLC NAND فقط از حدود 3000 چرخه P/E پشتیبانی می‌کند.
 • سلول حافظه فلش QLC از حدود 1000 چرخه P/E پشتیبانی می‌کند.

با توجه به چرخه‌های P/E، می‌توان نتیجه گرفت که SSD PRO بیشترین طول عمر و در رتبه بعدی SSD EVO و در نهایت SSD QVO کمترین طول عمر را دارد.

بررسی سری‌های مختلف Samsung SSD

شما می‌توانید بر اساس رقم اول SSD مدل SATA یا PCIe بودن آن را تشخیص دهید. در حال حاضر، سری 860 جدیدترین SSD های SATA سامسونگ و سری 970 و 980 جدیدترین SSDهای M.2 NVMe PCIe هستند.

سری 860 PRO/EVO/QVO سامسونگ از هاردهای SSD SATA هستند، به این معنی که همه آن‌ها از باس SATA استفاده می‌کنند. اما این سری ها دارای فرم فاکتورهای مختلفی مانند M.2، mSATA و SATA III هستند. همانطور که در تصویر زیر مشخص است؛ تنها تفاوتی که اس اس دی های پرو، EVO و QVO با هم دارند؛ نوع فلش مموری NAND است. اما از لحاظ سرعت و عملکرد شاهد اختلاف‌های محسوسی هستیم.

انواع مختلف اس اس دی سامسونگ

نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنید:

 1. عملکرد نوشتن متوالی با فعال شدن فناوری TurboWrite هوشمند اندازه گیری می‌شود. این فناوری سرعت نوشتن درایو را در حین انتقال داده افزایش می‌دهد. اما اگر بافر به حداکثر رسیده باشد، TurboWrite خارج می‌شود و در نتیجه سرعت نوشتن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.
 2. TBW مخفف Trabytes Written است و نشان می‌دهد که یک درایو چقدر داده می‌تواند در طول عمر خود بنویسد. به عنوان مثال، یک SSD با 500 ترابایت به این معنی است که SSD می‌تواند قبل از اینکه فرسوده شود، 500 ترابایت بنویسد.

Samsung PRO SSD

اس اس دی های پرو سامسونگ پرچمدار SATA SSDهای این شرکت هستند. وجود فناوری MLC، سرعت و رتبه استقامت یا TBW آن را از Samsung 860 QVO در مقابل EVO vs PRO متمایز می‌کند. البته توجه داشته باشید که این حافظه‌های گرانترین نوع نیز هستند. اگر به یک SSD نیاز دارید که تحت بار کاری سنگین استفاده شود، توصیه می‌کنیم حتما این مدل را خریداری کنید.

Samsung EVO SSD

محبوب‌ترین سری های SSD در بازار سری EVO است که عملکردی مشابه یا نزدیک به سری 860 PRO SSD را ارائه می‌دهد و قیمتی مقرون به‌صرفه نیز دارد.

Samsung QVO SSD

اولین درایو NAND سلول چهار سطحی (QLC) سامسونگ است که دارای همان سرعت خواندن و نوشتن متوالی با 860 EVO است. اما سرعت خواندن و نوشتن تصادفی 4KB و TBW نمی‌تواند با سری 860 EVO مطابقت داشته باشد. تنها مزیت این نوع اس اس دی قیمت آن است.

بررسی سامسونگ 970 PRO در مقابل EVO

SSDهای Samsung 970 Pro و 970 EVO جدیدترین SSDهای پرچمدار این شرکت برای برنامه‌های دسکتاپ و موبایل با کارایی بالا هستند. آنها خطوط PCIe را انتخاب می‌کنند که باعث می‌شود سری 860 از نظر عملکرد با آنها مطابقت نداشته باشد.

انواع مختلف حافظه SSD سامسونگ

 • Samsung 970 PRO: فقط در دو ظرفیت 512 گیگابایت و 1 ترابایت ارائه می‌شود. بدون شک عملکرد بهتری از 970 EVO دارد و TBW آن دو برابر 970 EVO است. اما از 970 EVO نیز گران‌تر است. در آمازون، قیمت آن از 169.99 دلار (برای 512 گیگابایت) شروع می‌شود.
 • Samsung 970 EVO: در چهار ظرفیت ارائه می‌شود. تفاوت آن با Pro در این است که از 3 بیت TLC V-NAND استفاده می‌کند و دارای فناوری TurboWrite است. هنگامی که بافر به حداکثر رسیده و TurboWrite خارج می‌شود، سرعت نوشتن به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

بین این دو سری، تنها یک تفاوت وجود دارد – SSD سامسونگ 970 EVO از فناوری 64 لایه V-NAND استفاده می‌کند در حالی که SSD 970 EVO Plus از فناوری 96 لایه V-NAND بهره می‌برد. این باعث می‌شود SSD 970 EVO Plus بهتر از SSD 970 EVO عمل کند.

ارتقا فضای ذخیره سازی بدون نصب دوباره سیستم عامل

اگر قصد دارید هارد دیسک قدیمی خود را با SSD سامسونگ جایگزین کنید، می‌توانید از MiniTool Partition Wizard برای انتقال سیستم خود به SSD جدید بدون نصب مجدد استفاده کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

مرحله 1: SSD جدید خود را به سیستم متصل کنید و سپس MiniTool Partition Wizard را نصب کرده و باز کنید. در نوار ابزار روی Migrate OS to SSD/HDD کلیک کنید.

ارتقا فضای ذخیره سازی با SSD سامسونگ

مرحله 2: روش مناسب برای انتقال دیسک سیستم را انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید. اگر می‌خواهید کل دیسک را کپی کنید، گزینه A را انتخاب کنید. اگر فقط می‌خواهید سیستم عامل را انتقال دهید و فایل‌های شخصی خود را روی دیسک اصلی بگذارید، گزینه B را انتخاب کنید. اما مهم نیست که کدام گزینه را انتخاب کنید، داده‌های روی دیسک اصلی از بین نمی‌روند.

ارتقا فضای ذخیره سازی با SSD سامسونگ

مرحله 3: SSD جدید را به عنوان دیسک مقصد انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید. یک پنجره هشدار ظاهر می شود. آن را بخوانید و روی Yes کلیک کنید.

SSD سامسونگ

مرحله 4: گزینه های کپی سمت راست را انتخاب کنید و طرح دیسک مورد نظر را تنظیم کنید و سپس روی Next کلیک کنید. در این مرحله باید توجه داشته باشید که اگر دیسک اصلی یک دیسک MBR است و دیسک جدید از طرح بندی GPT استفاده می کند، باید گزینه Use GUID partition table برای دیسک مورد نظر را تیک بزنید.

اس اس دی Samsung

مرحله 5: یادداشت را بخوانید و روی Finish کلیک کنید، سپس روی Apply در نوار ابزار کلیک کنید تا عملیات در انتظار اجرا شود.

استفاده از اس اس دی بدون نصب دوباره سیستم عامل

مرحله 6: MiniTool Partition Wizard درخواست راه اندازی مجدد می کند. روی Restart Now کلیک کنید.

استفاده از اس اس دی بدون نصب دوباره سیستم عامل

مرحله 7: اکنون می توانید حافظه SSD سامسونگ جدید را در سیستم خود نصب کرده و از آن بوت کنید.

1 دیدگاه در “مقایسه SSD سامسونگ QVO ، EVO و PRO

 1. رقیه محمدی غلی تبار گفت:

  کیف میکنم که SSD سرور این نامصب ور بخرم خیلی کارش درست هست ولی حیف که PM1643 ندارید وان یک چیزی دیگه هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *