بررسی تخصصی

چگونه سرور استریمینگ بسازیم؟

سرور استریمینگ

پخش زنده (Live Streaming) در زمان‌های گذشته یک فناوری انحصاری بود که فقط رویدادهای مهم را پوشش می‌داد. اما اکنون استریمینگ به یک صنعت در حال رشد تبدیل شده است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ، سرمایه گذاری‌های کلانی روی آن انجام داده‌اند. آیا می‌دانید که چه تجهیزاتی برای پخش زنده نیاز است؟ دوربین و میکروفن تنها چیزهایی است که توجه کاربر را جلب می‌کند؛ اما برای پخش زنده به سرور استریمینگ نیاز است تا این امکان فراهم شود. در این مقاله به بررسی کامل سرور Streaming و نحوه راه اندازی سرور Stream آن می‌پردازیم.

سرور استریمینگ (Streaming Server) چیست؟

Video Streaming Server یا سرور پخش ویدیو، یک وب سرور با قابلیت RTSP داخلی است که برای ارائه ویدیوی زنده یا درخواستی به دستگاه‌های دارای اینترنت طراحی شده است. به وسیله نرم افزار video streaming تمامی ویدیوها کدگذاری و به فرمت داده تبدیل می‌شوند. سپس اطلاعات باید به‌عنوان یک جریان داده از سرور اصلی شما به دستگاه بیننده ارسال شود. با سرور استریمینگ مبتنی بر ابر دیگر بیننده نیازی به ذخیره فایل ویدیویی روی رایانه و هارد دیسک خود ندارد. در عوض سرور ابری داده‌ها را ارائه می‌کند و کاربران می‌توانند ویدیو را در حین استریم تماشا کنند.

سرور Stream چگونه کار می‌کند؟

سرور Stream

برای پخش زنده یا همان استریمینگ شما نیاز به رسانه منبع، سرور استریم و وب سرور موردنیاز برای ارسال فایل نیاز دارید. هنگامی که سرور Stream داده‌های موردنیازی را که برای انتقال نیاز دارد را در اختیار داشته باشد؛ از کمک وب سرور برای ارسال و انتقال این فایل‌ها استفاده می‌کند. اجازه دهید کمی این فرآیند را واضح‌تر برای شما توضیح دهیم: وقتی وارد یک صفحه وب می‌شوید و فایلی که می‌خواهید به آن دسترسی داشته باشید را انتخاب می‌کنید؛ یک سیگنال به سرور استریم ارسال می‌کنید تا فایل موردنظر را به صفحه مربوطه تحویل دهد. پس از دریافت درخواست، سرور استریمینگ مستقیماً با رایانه شما ارتباط برقرار می‌کند. بنابراین سرور وب را دور می زند یا همان عمل bypassing.

داده‌هایی که از طریق اینترنت ارسال می‌شوند، تفاوتی ندارد که صوت باشند یا تصویر؛ همگی قبل از ارسال به بسته‌های کوچک داده تجزیه می‌شوند. کل فایل پخش زنده به همین صورت منتقل می‌شود. پخش کننده رسانه مرورگر وب مربوطه شما به محض دریافت این فایل‌ها به پخش آن‌ها بدون هیچ وقفه‌ای ادامه می‌دهد. همین امر دلیلی بر محبوبیت گسترده پخش زنده یا همان live streaming است. ماهیت پویای پخش زنده و رویدادهای مجازی از دلایلی است که راه اندازی سرور استریمینگ را از همان ابتدا متفاوت می‌کند.

سرور استریمینگ مناسب کدام دسته از کاربران است؟

فرقی ندارد شما یک کاربر معمولی باشید یا حرفه‌ای؛ هر فردی که نیاز دارد تا ویدیوهایی را به‌صورت آنلاین به اشتراک گذارد تا کاربران نهایی اجازه تماشای آن ویدیوها را داشته باشند، نیاز به سرور Stream دارد. سرور استریمینگ یکی از تجهیزات اصلی برای پخش ویدیوهای زنده یا درخواستی از طریق اینترنت است. برای داشتن یک سرور استریمینگ قوی شما می‌توانید اقدام به خرید سرور فیزیکی کنید و یا از یک پلت فرم میزبانی ویدیویی که دسترسی به سرورها و ابزارهای دیگر را فراهم می کند، استفاده کنید.

چه چیزی سرورهای Stream را متفاوت می‌کند؟

برای انتقال داده مجموعه‌ای از قوانین وجود دارد که این فرآیند آسان‌تر انجام شود. به قوانین پروتکل گفته می‌شود که رایج‌ترین آن، TCP (پروتکل کنترل انتقال) و FTP (پروتکل انتقال فایل) که امکان ارسال داده‌ها از طریق اینترنت را فراهم می‌کند. این دو پروتکل سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای اولویت دادن به قابلیت اطمینان بر سرعت انتقال طراحی شده‌اند. این دو پروتکل برای استفاده‌های معمولی مانند جست و جو در اینترنت و دانلود بسیار مناسب هستند و از کامل و مرتب بودن فایل نهایی اطمینان حاصل می‌کنند.

 • آن‌ها بسته‌های داده‌ای را که در حین انتقال گم شده‌اند را دوباره ارسال می‌کنند.
 • بسته‌هایی را که آسیب دیده‌اند دوباره ارسال می‌کنند.
 • بسته‌های داده‌ای که مرتب نیستند را می‌توان پس از پایان دانلود بقیه فایل دوباره جمع کرد.

خطاهای حین انتقال و پهنای باند متفاوت اینترنت می‌تواند بر نحوه رسیدن بسته‌ها به مقصد تأثیر بگذارد. پروتکل‌هایی مانند TCP و FTP تضمین می‌کنند که بدون در نظر گرفتن چنین مسائلی، پس از اتمام فرآیند بارگیری/دانلود، فایل کامل را دریافت خواهید کرد.

وقتی پای پخش زنده به میان می‌آید، تنها اولویت سرعت انتقال و سرعت پخش آن در دستگاه مقصد است. به همین دلیل است که Live Streaming از طریق یک لایه اضافی از پروتکل‌ها که به صورت بلادرنگ کار می‌کنند، از جمله RTP (پروتکل انتقال بی‌درنگ)، RTSP (پروتکل پخش بی‌درنگ) و RTCP (پروتکل انتقال بی‌درنگ) کنترل می‌شود.

چگونه یک سرور استریمینگ بسازیم؟

ساخت سرور Live Streaming

برای ساخت سرور استریم لایو ابتدا باید دانش فنی و اطلاعات اولیه موردنیاز برای ساخت یک سرور پخش زنده داشته باشید. همچنین به دانش فنی و مهارت‌های عیب یابی نیز نیاز دارید. برای راه اندازی سرور استریمینگ نیاز به استفاده از ملزومات سخت افزاری و نرم افزاری دارید که برای این کار طراحی شده‌اند. با این کار دیگر مجبور به پرداخت هزینه‌های هنگفت به شرکت‌های واسط نخواهید بود. برای راه اندازی سرور stream مراحل زیر را دنبال کنید:

نیاز خود را مشخص کنید:

قبل از این‌که وارد بحث ساخت سرور لایو استریمینگ شوید، ابتدا نیازهای کاری خود را به صورت واضح تعیین کنید. قبل از انجام هرکاری نیاز است که بدانید شما به چه هدفی می‌خواهید دست پیدا کنید. راجع به موارد زیر حتما تفکری عمیق داشته باشید:

 1. قرار است به چه تعداد از مخاطبان سرویس دهید؟
 2. اهمیت کیفیت پخش ویدیو تا چه حد است؟
 3. آیا از Windows، Linux (Ubuntu) یا Mac OS استفاده می‌کنید؟ سیستم عامل مورد نیاز شما چیست؟
 4. چه کسی به video stream دسترسی خواهد داشت؟
 5. آیا نیاز است تا کپی‌هایی از ویدیوها را ذخیره کنید؟

با تعیین پاسخ این سوالات، طی کردت مراحل بعدی آسان می‌شود. به عنوان مثال مراحل راه اندازی Streaming Server در سیستم عامل لینوکس با سیستم عامل ویندوز بسیار متفاوت است. دانستن این موضوع که شما می‌خواهید از کدام OS استفاده کنید، به شما کمک می‌کند تا از چه راهی برای ساخت سرور پخش زنده استفاده کنید.

از یک پروژه Open Source (منبع باز) استفاده کنید

چرا چرخ را دوباره ابداع کنیم؟ وقتی بیشتر پروژه‌های منبع باز، رایگان در اختیار عموم قرار دارد نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف نیست. برای ساخت سرور استریمینگ شما نیاز به کتابخانه‌ای از کدهای از پیش نوشته شده دارید. هنگام انتخاب پروژه Open Source، موردی را انتخاب کنید که با پخش کننده رسانه و پروتکل‌های دلخواه شما سازگاری دارد. وقتی یک منبع رایگان برای ساخت سرور Live Streaming وجود دارد چه نیازی به کدنویسی دوباره است؟

یک انتخاب مطمئن وب سرور Nginx است که به راحتی توانایی اجرا در سیستم عامل ویندوز، لینوکس و مک را دارد. وب سرور Nginx همچنین به راحتی با HLS و RTMP از طریق ماژول Nginx-RTMP ادغام می‌شود. برای تجدید، HLS و RTMP دو پروتکل رایج پخش ویدئو هستند. می توانید از کتابخانه موجود در وب سرور Ngnix برای ایجاد یک سرور پخش زنده استفاده کنید که به طور خاص با نیازهای پخش ویدیوی شما مطابقت دارد. بخشی از قابلیت‌های کتابخانه موجود در وب سرویس Nginx به شرح زیر است:

 • ابزارهای امنیتی
 • ابزارهای کسب درآمد
 • کنترل های ویدئویی (سریع به جلو، عقب و غیره)
 • تنظیمات پخش کننده ویدیوی سفارشی برای مطابقت با نام تجاری شما
 • پخش جریانی با نرخ بیت تطبیقی

OBS Studio را دانلود کنید

یک نرم افزار رایگان و منبع باز که برای رمزگذاری و عملکردهای استریم نیاز خواهید داشت، OBS Studio است. نسخه صحیح OBS studio برای دانلود به سیستم عامل شما بستگی دارد. پس از انتخاب سیستم عامل مناسب، باید Auto-Configuration Wizard را اجرا کنید. این ویزارد سیستم شما را آزمایش و تنظیمات شما را بر اساس آن تنظیم می‌کند. برای شروع پخش ویدیوی خود، به کلید پخش خود نیاز دارید. پس از آن، به گزینه “Media” بروید و روی “Open Network Stream” کلیک کنید. اکنون کلید استریم خود را تایپ کنید. کلید stream یک کد خاص برای مشاهده هر استریم خاصی است.

بسیاری از توسعه دهندگان توصیه می کنند از OBS Studio برای اجرا با DIY server-to-serverخود استفاده کنید تا مطمئن شوید همه چیز به درستی انجام می شود.

یک CDN ایجاد کنید

سرور استریمینگ

قدم آخر راه اندازی سرور استریم، استفاده از یک شبکه تحویل محتوا برای پرداختن به مسائل مربوط به تاخیر است. یک پخش ویدئویی قدرتمند CDN برای ارائه پخش زنده با کیفیت بالا به بینندگان دور و نزدیک ضروری است. برای ایجاد CDN ابتدا باید تصمیم بگیرید که برای ایجاد شبکه تحویل محتوا از سرورهای فیزیکی می‌خواهید استفاده کنید یا از طریق Cloud تمایل به انجام این کار دارید. در این مورد انتخاب سرور فیزیکی قابلیت اطمینان بالایی را به همراه دارد اما سرور استریمینگ ابری گاهی عملکرد بهتری نسبت به منابع در دسترس دارد.

بعد از اینکه در این مورد به نتیجه رسیدید، باید فناوری را برای ISP، نرم افزار حافظه پنهان و مسیریابی انتخاب کنید. سپس به قرار دادن سرور اصلی و PoP های خود رسیدگی کنید. توجه داشته باشید که ایجاد یک شبکه CDN قابل اعتماد برای کارکرد سرور پخش ویدیوی شما ضروری است.

اگر برای انتخاب سرور فیزیکی نیاز به راهنمایی داشتید، می‌توانید با کارشناسان ماهان شبکه ایرانیان تماس بگیرید و یا به صفحه خرید سرور HP مراجعه کنید و پس از مطالعه نقد و بررسی هر سرور، کانفیگ سرور استریمینگ مورد نیاز خود را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *