بررسی تخصصی

تفاوت بین Hot-Plug و Hot-Swap

تفاوت بین Hot-Plug و Hot-Swap

در حوزه شبکه و سرور دو اصطلاحی وجود دارد که دانستن آن خالی از لطف نیست. بیشتر استقرارهای صنعتی به سیستم‌هایی نیاز دارند که بدون وقفه در طول روز به طور کارآمد و مؤثر کار کنند. اگر اندکی با سرور فیزیکی و قطعات آن آشنایی داشته باشید حتما دو اصطلاح Hot-Swap و Hot-Plug به گوشتان خورده است. گاها مشاهده شده که متخصصان این دو ویژگی را یکی می‌دانند؛ از همین‌رو تصمیم گرفته‌ایم تا به بررسی ویژگی Hot-Plug و Hot-Swap بپردازیم.

Hot-Swap چیست؟

به حذف و جایگزینی یک دستگاه یا ماژول الکترونیکی بدون خاموش کردن سیستم یا در زمانی که برق همچنان وصل است، Hot-Swap گفته می‌شود. این ویژگی سبب می‌شود تا به راحتی قطعات را بدون خاموش کردن یا راه اندازی مجدد سرور تغییر داد. در بیشتر تجهیزات حیاتی که باید تحمل خطای بالایی داشته باشند و به‌صورت 24/7 کار کنند؛ این ویژگی تعبیه شده است. هارد دیسک‌ها، پاور سرور، بردهای مدار و باتری‌های UPS از نمونه‌هایی با قابلیت Hot-Swap هستند. به قطعاتی که چنین ویژگی را دارند، Hot-Swappable گفته می‌شود.

Hot-Swap چیست

بسیاری از تولیدکنندگان از درایوهای ذخیره‌سازی با قابلیت Hot-Swap برای افزونگی استفاده می‌کنند تا از آسیب مضر به سیستم در هنگام از کار افتادن درایو ذخیره‌سازی جلوگیری کنند. همچنین صنایع برای افزایش بهره‌وری و به حداقل رساندن زمان خرابی، استفاده از قطعات Hot-Swap را در راه حل‌های محاسباتی خود به حداکثر می‌رسانند.

اجزایی که امکان Hot-Swap را فراهم می‌کنند:

 • دستگاه های فایر وایر
 • مودم / سیم تلفن
 • کابل شبکه
 • دستگاه های SATA
 • دستگاه های USB
 • پورت صدا

اجزایی که اجازه Hot-Swap را نمی‌دهند:

 • درگاه AT
 • هارد دیسک‌های CD-ROM، IDE
 • پورت موازی و دستگاه‌های پورت موازی
 • پورت PS/2 و دستگاه‌های پورت PS/2
 • درگاه سریال و دستگاه‌های درگاه سریال

»»» همچنین بخوانید: راهنمای انتخاب هارد HP برای سرور

نحوه کار Hot-Swapping به چه صورت است؟

Hot swap یکی از ویژگی‌های کلیدی دستگاه‌های USB است که امکان اضافه کردن سخت‌افزار جانبی را بدون نیاز به خاموش کردن سیستم فراهم می‌کند. بنابراین، هنگامی که یک مؤلفه در یک سرور فیزیکی از کار می‌افتد، واحد اضافی به طور خودکار کار را به دست می‌گیرد. سخت افزار معیوب یا خراب را می‌توان بدون اختلال جایگزین کرد.

Hot swapping با ارائه یک رک برای دستگاه کار می‌کند که ظاهر یک اتصال بدون درز را به باس یا کنترلر رایانه می‌دهد. سیستم فرض می‌کند که دستگاه هنگام برداشتن یا تعویض دست نخورده است. به “SATA” و پین‌های رابط مسی آن نگاهی بیندازید، می‌توانید مشاهده کنید که یکی از دیگری طولانی‌تر است. طول اضافی زمان کافی را می‌دهد تا به دستگاه بگوید که در حال برداشتن/اضافه شدن الکتریکی است.

نحوه کار Hot-Swapping

مزایای درایوهای Hot-Swappable

عملکرد 24/7

صنایع بزرگ مانند کنترل‌کننده‌های ترافیک هوایی به سیستم‌های محاسباتی خود نیاز دارند که بدون توقف در طول روز کار کنند. بنابراین، حتی یک ثانیه توقف ممکن است به عملیات هواپیما آسیب برساند. Hot swapping به سیستم‌های حیاتی اجازه می‌دهد تا در صورت عدم موفقیت یا نیاز به ارتقا، ذخیره‌سازی داده را جایگزین یا ارتقا دهند؛ بدون اینکه کل سیستم را ببندند یا متوقف کنند. در نتیجه، درایوهای قابل تعویض داغ در عملیات 24 ساعته بسیار مهم هستند.

ارتقا آسان، تعویض سریع!

ویژگی Hot Swap ارتقاء درایو ذخیره سازی آسان و جایگزینی سریع را امکان پذیر می‌کند. بعلاوه، اکثر درایوهای قابل تعویض داغ از تعویض بدون ابزار پشتیبانی می‌کنند و این امر باعث می‌شود تا کاربران میدانی راحت‌تر بتوانند در صورت نیاز فضای ذخیره‌سازی را تغییر دهند. این مراحل ساده همچنین به اپراتور این امکان را می‌دهد که بلافاصله پس از تغییر درایوهای Hot Swap متوجه این اثر شده و از عملکرد خوب سیستم اطمینان حاصل کند.

حذف زمان توقف برابر با افزایش بهره‌وری!

Downtime زمان صرف شده برای تعمیر یا نگهداری یک سیستم است. در کاربردهای صنعتی، درایوهای ذخیره‌سازی به دلیل دمای بالا یا آستانه ارتعاش، در برابر خرابی مقاوم‌تر هستند. درایوهای ذخیره سازی به‌صورت Hot-Swappable ساخته می‌شوند تا در صورت بروز مشکل و نیاز به حذف یا جایگزینی درایو، از کاهش بهره‌وری سیستم به‌دلیل تعمیرات جلوگیری کند.

درایوهای ذخیره سازی Hot-Swap در کجا کاربرد دارد؟

درایو Hot swap سبب جمع‌آوری و پردازش کارآمد داده‌ها و بارگیری سریع‌تر داده‌ها می‌شود. بسیاری از صنایع، به ویژه صنایع حیاتی، از فناوری Hot-Swap برای به دست آوردن اتصال یکپارچه و عملیات قابل اعتماد بهره زیادی برده‌اند. برخی از این صنایع عبارتند از:

 • اتوماسیون صنعتی
 • Vehicle telematics
 • نظارت
 • بازرسی خودکار
 • شهر هوشمند

Hot-Plug چیست؟

Hot-Plug چیست

به اضافه کردن یک قطعه به سیستم در حال اجرا بدون ایجاد وقفه در عملکرد، Hot-Plug گفته می‌شود. با این قابلیت دیگر نیازی نیست تا سیستم را راه اندازی مجدد کرد. این ویژگی برای سرورهایی که باید همیشه در حال اجرا باشند بسیار مفید است. نمونه‌های رایج دستگاه‌های با قابلیت Hot-Plug شامل درایوهای HDD و SSD است که می‌توانند به یک سیستم ذخیره‌سازی اضافه شوند. یا دستگاه‌های USB، موس، صفحه کلید و چاپگرها، که می‌توانند به رایانه شخصی اضافه شوند. هات پلاگ برای اولین بار در کرنل لینوکس 2.4 در ژانویه 2001 معرفی شد. هنگامی که اتصال داغ یک دستگاه USB انجام می‌شود، دستگاه بلافاصله در دستگاه سیستم دیده می‌شود.

Hot-Plug چگونه کار می‌کند؟

هات پلاگ ممکن است شامل برخی اقدامات مدیریتی از جانب کاربر باشد. به عنوان مثال، اگر کاربر یک هارد سرور جدید را وصل کند، سیستم از کاربر می‌خواهد که آن را پس از اتصال، نصب کند. همچنین برای حذف هارد دیسک نیز کاربر باید آن را خارج کند. برای اتصال ایمن یک دستگاه به برق، دستگاه باید به گونه‌ای طراحی شود که در برابر شوک الکتریکی که ممکن است در اثر اتصال دو دستگاه شارژ شده رخ دهد، محافظت کند. برای کاهش این مشکل، ممکن است دستگاه‌ها دارای یک طراحی پین پلکانی در نقطه اتصال باشند تا اطمینان حاصل شود که مدار به ترتیب درست وصل شده است. دستگاه گیرنده همچنین ممکن است نوعی محافظ یا صفحه پوششی داشته باشد تا از ایجاد ایستا اجزا در هنگام تماس با یکدیگر و متعاقباً اتصال کوتاه جلوگیری کند.

تفاوت بین Hot-Swap و Hot-Plug

Hot-Plug Hot-swap
1 اتصال یک قطعه در حین کارکرد سیستم Hot swap ها امکان تعویض اجزا را در حین اجرای سیستم فراهم می‌کند.
2 پس از نصب درایو جدید نیاز به نصب هارد دیسک دارد. دستگاه‌های Hot-swappable برای نصب نیازی به کار اضافی ندارند.
3 هات پلاگ فقط شامل پیوست قطعات است Hot-Swap شامل جایگزینی یا افزودن اجزاء است.
4 “هارد دیسک” یک دستگاه با قابلیت هات پلاگ است «سینی‌های فن و منابع تغذیه» دستگاه‌های هات سواپ هستند.

با این تعاریف می‌توان نتیجه گرفت که تفاوت بین Hot-Swap و Hot-Plug در این است که Hot Swapping به معنای جایگزینی و افزودن اجزا به یک سیستم کامپیوتری بدون وقفه، خاموش شدن یا راه‌اندازی مجدد سیستم است، در حالی که Hot-Plug تنها به افزودن اجزا به سیستم در حال کار اشاره دارد.

تفاوت بین Hot-Swap و Hot-Plug

Hot-Swap زمانی مفیدتر است که یک قطعه خراب شود و برای حفظ یک سیستم کار نیاز به تعویض داشته باشد. Hot-Plug برای اتصال برنامه‌های گسترش دهنده به یک سیستم، مانند دستگاهی که ذخیره داده اضافی را ارائه می‌دهد، یا پیوند دادن به یک سیستم کامپیوتری متصل دیگر به منظور همگام سازی داده‌ها، مفیدتر است.

علاوه‌بر موارد ذکر شده، ویژگی Hot-Swap زمانی به‌کار می‌آید که نیاز به افزایش ظرفیت ذخیره سازی دارید در حالی که سیستم آنلاین است. در این مورد، می‌توانید درایوهای اضافی را روی یک آرایه RAID نصب کنید، یا احتمالاً یکی از درایوهای موجود را با درایوهایی جایگزین کنید که ظرفیت ذخیره‌سازی بزرگ‌تری دارد.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و به درستی متوجه تفاوت بین Hot-Swap و Hot-Plug شده باشید. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر می‌توانید با کارشناسان ماهان شبکه ایرانیان در ارتباط باشید. همچنین برای مشاهده و خرید سرور HP کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *