بررسی تخصصی

انتخاب بهترین رید کنترلر برای سرور

انتخاب بهترین رید کنترلر برای سرور

بهترین رید کنترلر برای سرور – شرکت‌هایی که در تولید دستگاه‌های ذخیره سازی فعالیت می‌کنند، به‌منظور همگام شدن با تغییراتی که در چشم انداز درایوهای ذخیره سازی به‌وجود می‌آید، مجبور به بهبود دائم عملکرد کنترلرهایی هستند که با CPU سرور و سیستم عامل ارتباط برقرار می‌کنند. کنترلرهای ذخیره سازی را عموما با عنوان رید کنترلر می‌شناسیم زیرا در بسیاری از موارد کنترل‌کننده قابلیت‌های RAID سخت‌افزاری را فراهم می‌کند. بسیاری از سرورها دارای کنترلرهایی هستند که از RAID نرم افزاری استفاده می‌کنند که اغلب بدون هزینه اضافی در سرور تعبیه می‌شوند. همچنین، بسیاری از کنترل‌کننده‌ها می‌توانند عملکرد RAID خود را خاموش کنند تا HDD‌ها را به‌عنوان یک JBOD (فقط یک دسته از دیسک‌ها) ارائه کنند تا SW که روی سرورها اجرا می‌شود، بتواند افزونگی داده‌ها را در لایه SW و نه در لایه سخت‌افزار مدیریت کند. کمپانی HPE با عرضه سرورهای G10 خط جدیدی از رید کنترلرها را ارائه کرده است.

HPE به عنوان یکی از شرکت‌های پیشتاز در زمینه طراحی و تولید تجهیزات شبکه و ذخیره‌سازی نسبت به تولید محصولات متنوعی برای ذخیره‌سازی و آنلاین در سرورها کرده است. این محصولات در بیشتر مواقع از Smart Array برای پیاده‌سازی RAID استفاده می‌کنند. در این مطلب درباره آرایه‌های هوشمند کمپانی اچ پی یا همان رید کنترلر سرور و نحوه نام‌گذاری آن‌ها نکاتی که باید بدانید را ارائه کرده‌ایم. برای خرید سرور اچ پی و سایر تجهیزات شبکه و ذخیره‌سازی می‌توانید با تیم ماهان شبکه ایرانیان در ارتباط باشید.

معرفی فناوری اچ پی Smart Array

کنترلر آرایه هوشمند یا HPE Smart Array یک قطعه است که قابلیت مدیریت درایورهای دیسک فیزیکی را دارد و این درایوها را به شکل یک کامپیوتر واحد ارائه می‌کند. شرکت اچ پی به عنوان اولین شرکت ارائه دهنده RAID در سیستم‌های شبکه و سرورهای متنوع، از این فناوری برای استانداردسازی سرورهای خودش استفاده می‌کند.

انتخاب بهترین رید کنترلر برای سرور

برای استفاده از فناوری RAID به صورت بهینه، کمپانی اچ پی کنترلر Smart Array را به کار گرفته است. این ابزار که در برخی از مواقع به عنوان کنترلر RAID نیز شناخته می‌شود، امکان استفاده از حافظه را به عنوان حافظه دیسک Cache فراهم می‌کند. کسب و کارهای مختلف با توجه به نیازشان برای تغییر فضای ذخیره‌سازی اطلاعات می‌توانند از تغییر سطح RAID استفاده کرده و آن را جابجا کنند. این کار بدون ایجاد اختلال در شبکه و امکان دسترسی به اطلاعات انجام می‌شود و اختلالی در زمینه امنیت داده‌ها رخ نخواهد داد.

قابلیت‌های کنترلرهای آرایه هوشمند یا HPE Smart Array

از جمله قابلیت‌های HPE Smart Array که کسب و کار می‌توانند از آن برخوردار شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • امکان مانیتورینگ عملکرد I/O
  • امکان نظارت بر اطلاعات حساس
  • تسریع برای دسترسی به داده‌های روزمره
  • امکان پیش‌بینی بروز خطاها
  • امکان ریکاوری اطلاعات به صورت اتوماتیک
  • امکان مدیریت اصلاحات به صورت دینامیک
  • جلوگیری از Downtime سرویس

همچنین بخوانید: ریدکنترلر چیست؟

انواع رید کنترلرهای HPE Smart Array Gen10

Smart Array ها در دسته‌های متنوعی مانند گروه نرم‌افزاری (S-Class)، گروه اینترپرایز (E-Class) و گروه پرفورمنس (P-Class) ارائه شده‌اند و سازمان‌ها با توجه به نیازی که دارند می‌توانند یکی از این محصولات را انتخاب کرده و استفاده کنند.

نحوه نام‌گذاری رید کنترلرهای HPE Smart Array

خرید رید کنترلر G10

شرکت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مانند اچ پی به منظور همراهی با روند بازار و نیاز روز سازمان‌ها به طور دائم در حال تغییر درایورهای ذخیره‌سازی و بهبود عملکرد و کارایی کنترلرهایی هستند که امکان تعامل میان درایوها و پردازشگر مرکزی یا CPU سرور و در نهایت سیستم‌عامل را فراهم می‌کنند.

کنترل‌هایی که برای فضای ذخیره‌سازی استفاده می‌شوند، در بیشتر مواقع به عنوان RAID Controller یا دیسک‌های چندگانه مستقل از هم در نظر گرفته می‌شوند؛ زیرا در بیشتر مواقع این کنترلرها دارای قابلیت‌های سخت‌افزاری تجهیزات RAID اچ پی هستند.

بیشتر سرورهای اچ پی دارای کنترل‌های درونی هستند که با کمک نرم افزار RAID کار می‌کنند. بدون اینکه اچ پی برای اضافه کردن این بخش به سرور هزینه خاصی برای مصرف کنندگان در نظر گرفته باشد. بیشتر این کنترلرها قابلیت خاموش کردن RAID را دارند و حتی می‌توانند هارد دیسک‌های موجود را به صورت JBOD یا یک دسته از دیسک‌ها (Just a Bunch Of Disks) نمایش دهند؛ بنابراین، نرم افزار در حال اجرای سرور می‌تواند داده‌ها را در سطح نرم‌افزاری مدیریت کند. البته امکان مدیریت در سطح سخت‌افزاری سرور با این روش وجود نخواهد داشت.

اطلاعات مربوط به کنترلرهای نسل دهم HPE Smart Array در این بخش ارائه کرده‌ایم. تا کسانی که به دنبال یک رید کنترلر مناسب برای سرورهای اچ پی خودشان هستند بتوانند یکی از این گزینه‌ها را تهیه کنند.

راهنمای نام رید کنترلرهای جدید HPE

بهترین رید کنترلر برای سرور

بهترین رید کنترلر برای سرور

از جمله نام کنترلرهای سری جدید برند اچ پی می‌توان به S100i SR، E208i-a SR، E208e-p SR، P408e-p SR، P816i-a SR اشاره کرد. قوانینی که برای این نام‌گذاری‌ها وجود دارد به صورت زیر است. در این نسل از رید کنترلر ها حرف جلوی کنترلر S/E/P خواهد بود، اما برای نسل قبلی از عبارت‌های B/H/P استفاده شده است.

حرف «S»

S حرف مخفف Software RAID است و S100i در سرورهای Gen10 به عنوان کنترلر جایگزین B140i می‌شود. این یک کنترلر 6 گیگابیت بر ثانیه‌ای بوده و فقط از درایوهای SATA پشتیبانی می‌کند. این رید کنترلرها در واقع یک کنترل‌کننده RAID نرم‌افزاری هستند نه یک کنترل‌کننده RAID سخت‌افزاری؛ یعنی حرف “i” مانند گذشته به صورت جاسازی شده استفاده نمی‌شود، بلکه این حرف نشان دهنده این است که این کنترلر فقط از اتصالات درایوهای داخلی پشتیبانی می‌کند. این کنترلر مانند B140i تنها با بایوس و در حالت UEFI قابل استفاده خواهد بود.

حرف “E”

حرف “E” مخفف “Essential” بوده و این کنترلرها جایگزین سری H می‌شوند. این نسل از کنترلرها 12 گیگابیت بر ثانیه SAS و 6 گیگابیت بر ثانیه SATA هستند. این کنترلرهای سخت‌افزاری اچ پی دارای حالت ترکیبی بوده و بدون کش هستند و در آن‌ها RAID به 0، 1، 5 و 10 محدود شده. حالت ترکیبی یا mixed mode این کنترل‌ها به این موضوع اشاره دارد که می‌توانید همزمان درایوهای منطقی محافظت شده RAID و درایوهای فیزیکی HBA را روی یک کنترلر داشته باشید. در صورتی که در نسل‌های قبلی، کنترل‌کننده‌های آرایه فقط می‌توانستند در یک حالت کار کنند. این کنترل‌ها را می‌توان در legacy یا UEFI استفاده کرد.

حرف “P”

حرف “P” مخفف کنترلرهای “Performance” بوده و نسبت به نسل گذشته تغییری داشته است، مگر در این موضوع که امروزه در حالت ترکیبی یا mixed mode نیز قابل استفاده است.

اعداد روی کنترلرها

شماره اول روی کنترلرها بدون تغییر مانده است و هنوز 1/2/4/8 روی این محصولات دیده می‌شود.. این اعداد برای مقایسه سطح ورودی پایه تا سطوح باکیفیت و پیشرفته کنترلرها استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، کنترل‌های سری‌های 4 و 8 کش بیشتری دارند در حالی که کنترل‌های سری 1 روی سرور اچ پی قرار می‌گیرند و کش ندارد.

دو عدد بعدی روی کنترلر این منظور استفاده می‌شوند که تعداد خط SAS را نمایش دهند. برای این بخش چهار گزینه 00/04/08/16 در نظر گرفته شده که به ترتیب صفر، چهار، هشت یا شانزده خط هستند (کنترل کننده S100i بدون خطوط SAS است و می‌تواند تا 14 درایو SATA را پشتیبانی کند، اما امکان پشتیبانی از درایو SAS را ندارد).

حرف (های) i/e که بلافاصله بعد از این سه عدد درج می‌شوند، این موضوع را مشخص می‌کنند که آیا کنترل کننده یک کنترل کننده داخلی یا خارجی است. در حال حاضر یک کنترلر به نام P416ie وجود دارد که دارای هر دو پورت داخلی و خارجی است و از حروف “ie” برای نمایش آن استفاده می‌شود.

حرف a/b/c/m/p که بعد از خط تیره کنترلر درج می‌شوند، به فرم فاکتور کنترلر اشاره دارند. عبارت‌های این بخش به طور کلی به صورت a:AROC، b:Blade، c:Synergy، m:Mezzanine، p:PCIe. نمایش داده می‌شوند.

AROC نیز مخفف “Adaptive RAID on Chip” بوده و به این معنی است که کارت یک اسلات کنترل کننده ذخیره‌سازی دارای اسلات اختصاصی است و از اسلات PCIe استفاده نمی‌کند. عبارت Blade به این معنی است که کارت‌ها برای سرورهای سری HPE C7000 در نظر گرفته شده‌اند. Synergy، به این معنی است که کارت‌ها برای نودهای محاسباتی HPE Synergy جدید در نظر گرفته شده‌اند.

بهترین رید کنترلر برای سرور

بهترین رید کنترلر برای سرور

Mezzanine در چندین فاکتور شکل مختلف Blade، Synergy، و اکسترنال مانند MSA 1040 و 2040. PCIe استفاده می‌شود. حالت اکسترنال به این صورت است که کارت‌ها برای سرورهای استاندارد HPE در نظر گرفته شده‌اند و در یک اسلات PCIe می‌توان آن‌ها را نصب کرد.

دو حرف آخر روی کنترلر یا SR/MR، سازنده تراشه را مشخص می‌کنند. SR همان چیپست یا تراشه است که در کنترلرهای قبلی HPE نیز استفاده شده و MR برای تراشه LSI (now Broadcom) MegaRAID در نظر گرفته شده است.

به طور کلی؛ MR فقط در سری کنترلرهای P8xx در دسترس خواهد بود. در برخی از کنترل‌کننده‌های AROC یک کنترل‌کننده به نام LH وجود دارد. این کنترلر فقط در سرورهای DL360 و DL560 استفاده شده و در صورتی که قصد دارید دو پردازنده گرافیکی در این سرورها نصب کنید می‌توانید از آن استفاده کنید.

سخن پایانی

برند اچ پی از زمان شروع به کارش تا به امروز تجهیزات زیادی را در زمینه راه‌اندازی و بهینه‌سازی شبکه و زیرساخت‌های متنوع ارائه کرده است. رید کنترلر یکی از محصولاتی است که مدت زمان زیادی از عرضه آن به بازار نگذشته و اغلب سرورهای اچ پی برای بهبود کارایی خودشان از آن استفاده می‌کنند.

در این مطلب ماهان شبکه ایرانیان درباره نحوه انتخاب بهترین رید کنترلر HPE Smart Array برای سرور و نام‌گذاری نسل جدید کنترلرهای اچ پی نکاتی که باید بدانید را ارائه کردیم. در صورتی که نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه دارید، با تیم متخصص ما در ارتباط باشید.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *