بررسی تخصصی

VDI چیست و چگونه کار می‌کند؟

زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI)

VDI یک فناوری مجازی سازی است که در آن یک سیستم عامل مانند ویندوز در یک دیتا سنتر اجرا و مدیریت می‌شود. تصویر دسکتاپ مجازی از طریق یک شبکه به یک دستگاه تحویل داده می‌شود که به کاربر این اکان را می‌دهد که به‌نحوی با سیستم عامل و برنامه‌های آن ارتباط داشته باشد که انگار به‌صورت لوکال در حال اجرا هستند. نحوه دسترسی کاربر به VDI به پیکربندی سازمان بستگی دارد، از نمایش خودکار دسکتاپ مجازی در هنگام ورود به سیستم گرفته تا درخواست کاربر برای انتخاب دسکتاپ مجازی و سپس راه اندازی آن!

VDI روشی است برای ارائه فضاهای کاری مجازی مدیریت شده مرکزی و تحت کنترل به کلاینت‌ها و کارکنان سازمان در هر مقیاسی. در این مقاله خواهیم آموخت VDI چیست، مزایای رقابتی راه حل VDI، و چگونه می‌توانید استراتژی دسترسی از راه دور خود را با VDI پشتیبانی کنید.

زیرساخت دسکتاپ مجازی (VDI) چیست؟

همه ما کم و بیش درمورد سرور مجازی اطلاعاتی داریم؛ اما دسکتاپ مجازی چیست؟ پیاده سازی یک زیرساخت قدرتمند منوط بر این است که شما در هر لحظه بتوانید سیستم سخت افزاری و نرم افزاری شبکه خود را از صفر تا صد در کمترین زمان مثلا یک ساعت پیاده سازی کنید. دسکتاپ مجازی این قدرت را به شما می‌دهد که در صورت بروز هر حادثه‌ای در کمترین زمان ممکن شاید بیست دقیقه تا یک ساعت کل شبکه داخلی سازمان خود را بالا بیاورید. VDI بیش از یک دهه است که وجود داشته است و یک روش رایج برای ارائه تعداد زیادی از تجربیات نقطه پایانی قابل تکرار برای نیروی کار بزرگ است.

مزایای VDI چیست؟

VDI در هر سناریویی که یک سازمان نیاز دارد داده‌های شرکت را قفل کند یا عملکردهای کاربر نهایی را به یک هدف یا حالت بهره وری منحصر بفرد محدود کند، مفید است. همچنین VDI به‌عنوان یک پلتفرم مزایای زیادی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انعطاف پذیری دستگاه می‌تواند تاثیر مثبتی بر محیط محاسباتی شما بگذارد. بروز رسانی‌های متداول، نصب‌ها و موارد دیگر را می‌توان بدون دخالت کاربر تکمیل کرد. این مورد بهره‌وری کاربران نهایی را مختل نمی‌کند زیرا کاربران نهایی با VDI به هیچ سخت افزار خاصی وابسته نیستند.
 • از آنجایی که VDI جایگزین رایانه‌های شخصی می‌شود؛ استقرار، مدیریت و نگهداری آن‌ها بسیار آسان‌تر می‌شود. به خاطر داشته باشید که endpoint deviceها می‌توانند لپ تاپ، تین کلاینت، تبلت، دستگاه‌های تلفن همراه یا … باشند.
 • با مدیریت VDI می‌توانید سطوح مختلف دسترسی را برای کاربران تنظیم کنید. کاربران می‌توانند روی هر دستگاه سخت‌افزاری به دسکتاپ خود دسترسی داشته باشند، بدون اینکه نگران این باشند که وارد چه چیزی باید بشوند یا نشوند.
 • از دیگر مزایای VDI می‌توان به پشتیبانی آسان‌تر از راه دور اشاره کرد. با ارائه یک دسکتاپ مجازی به کاربران و کارمندان دورکار، آنها به همان اندازه کارآمد کار می‌کنند که انگار در دفتر هستند.
 • VDI یک دسکتاپ متمرکز و استاندارد را فراهم می‌کند و کاربران به یک فضای کاری ثابت عادت می‌کنند. مهم نیست دستگاه کاربران از چه نوعی است در هر صورت رابط کاربری یکسان است و نیازی به سازگاری با هیچ پلتفرم فیزیکی نیست.
 • VDI همچنین گزینه‌ای مناسب برای هر زمانی است که یک کسب و کار نیاز به استفاده از نرم افزار فراتر از پایان عمر رسمی خود دارد. برای مثال، اگر یک کسب‌وکار یک برنامه قدیمی داشته باشد که فقط در ویندوز 7 اجرا می‌شود، کسب‌وکار می‌تواند یک محیط VDI را راه‌اندازی کند که به شدت کنترل شده و در معرض دسترسی به شبکه خارجی قرار نگیرد.
 • امنیت اطلاعات
 • حریم شخصی بسیار بالا
 • ذخیره سازی اطلاعات در سرور مرکزی
 • دسترسی به اطلاعات شخصی از تمام سیستم‌های سازمان
 • بکاپ گیری آسان
 • عدم نیاز به سخت افزار کلاینت (مانیتور و زیرو کلاینت)

VDI چگونه کار می‌کند؟

در زیر ساخت مجازی دسکتاپ یک هایپروایزور سرورها را به ماشین‌های مجازی تقسیم می‌کند که میزبان دسکتاپ‌های مجازی هستند. کاربران می‌توانند از هر دستگاه یا مکانی به این دسکتاپ‌های مجازی دسترسی داشته باشند و تمامی پردازش‌ها در سرور میزبان انجام می‌شود. در یک پیکربندی VDI، یک سرور مرکزی کل دسکتاپ مجازی، از جمله سیستم‌عامل و برنامه‌ها را میزبانی می‌کند. سرور از روش فراخوانی از راه دور (RPC) استفاده می کند. مدیران سیستم از یک ارکستراتور RPC روی سرور برای پیکربندی محیط های دسکتاپ مجازی شده، انتخاب برنامه های موجود و ایجاد تنظیمات و مجوزها برای سیستم عامل (OS) استفاده می کنند.

سپس کاربران نهایی به صورت جداگانه به سرور متصل می‌شوند و از طریق کامپیوتر مشتری خود به یک محیط دسکتاپ مجازی دسترسی خواهند داشت. معمولاً، نقاط پایانی در پیکربندی VDI، تین کلاینت‌ها هستند، که رایانه‌های شخصی با پیکربندی فوق‌سبک هستند. با این حال، همانطور که مدل VDI در حال تکامل است، پیکربندی‌های جدید در حال بررسی پتانسیل پشتیبانی از VDI از طریق ابر برای رایانه‌های شخصی و مشتریان نهایی خارج از فایروال شرکت هستند.

VDI پایدار و غیر مداوم

دسته‌هایی از استقرار VDI وجود دارد که به عنوان «استقرار مداوم» و «استقرار غیرمداوم» شناخته می‌شوند. Persistent VDI به پیکربندی‌های VDI اشاره دارد که هر بار که کاربر از سیستم خارج می‌شود یا رایانه شخصی خود را خاموش می‌کند، تنظیمات و فایل‌های کاربر نهایی را حفظ می‌کند. VDI غیر مستمر دسکتاپ مجازی را قفل می‌کند به طوری که هر تغییری که توسط کاربر نهایی ایجاد می‌شود در پایان هر session حذف می‌شود. فایل‌های ذخیره‌شده پاک می‌شوند، تنظیمات پیکربندی به حالت پیش‌فرض برمی‌گردند، و هرگونه تغییر ناخواسته مانند بدافزار دانلود شده پاک می‌شود. VDI غیر مداوم را می‌توان در محیطی استفاده کرد که رایانه‌های شخصی به طور عمومی به اشتراک گذاشته می‌شوند و نیازی به حفظ پروفایل‌های کاربر از یک نمونه ورود به سیستم دیگر نیست.

VDI در مقابل مجازی سازی دسکتاپ

مجازی سازی دسکتاپ روشی است که به کارمندان اجازه می‌دهد از راه دور به برنامه‌های کاربردی از یک دستگاه جداگانه دسترسی داشته باشند و آن را اجرا کنند. سناریوی رایج زمانی است که یک کارمند با استفاده از نرم‌افزار دسترسی از راه دور، از رایانه خانگی خود به رایانه اداری وارد می‌شود. مجازی‌سازی دسکتاپ ممکن است به اجرای چندین ماشین مجازی (VM) بر روی یک دستگاه واحد به منظور مجزا نگه داشتن بار کاری اشاره داشته باشد. یک مثال رایج از مجازی سازی دسکتاپ زمانی است که یک کارگر دو ماشین مجازی جداگانه را بر روی رایانه شخصی خود اجرا می‌کند: یکی VM برای استفاده حرفه‌ای و تجاری و دیگری VM برای استفاده شخصی.

VDI با مجازی سازی دسکتاپ متفاوت است زیرا مجازی سازی دسکتاپ غیرمتمرکز است. به طور کلی به دسترسی یا مدیریت ماشین های مجازی بین یک یا چند دستگاه اشاره دارد. VDI یک محیط با مدیریت مرکزی و قفل شده است که در آن تمام دسکتاپ های مجازی بر روی یک سرور back-end میزبانی می‌شوند.

موارد استفاده VDI

VDI می تواند برای هر صنعتی که به دنبال پیاده سازی تجربه کاربر نهایی بسیار قابل تکرار در مقیاس است مفید باشد. در اینجا چند مثال کلیدی آورده شده است:

 • بانکداری و موسسات مالی: VDI به بانک‌ها این امکان را می‌دهد تا به شدت کنترل کنند که سیستم‌های نقطه پایانی به چه اطلاعاتی می‌توانند دسترسی داشته باشند. این سطح از کنترل، رسیدگی به تراکنش‌های مالی حساس را در یک محیط به شدت بررسی شده و تنظیم شده آسان‌تر می‌کند.
 • بیمارستان‌ها و محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی: بیمارستان‌ها همچنین اطلاعات محرمانه را مدیریت می‌کنند و باید از مقررات پیچیده‌ای مانند HIPAA در ایالات متحده پیروی کنند. علاوه بر این، پرستاران و پزشکان در یک محیط مراقبت‌های بهداشتی بسیار تحرک دارند. پیاده سازی VDI به کاربران اجازه می‌دهد تا به داخل و خارج از پروفایل‌های مختلف بر روی یک دستگاه بپردازند و در عین حال اطلاعات را محفوظ نگه دارند و به نیازهای حریم خصوصی کمک کنند. VDI همچنین می‌تواند روش‌های دسترسی خاص زمینه، مانند احراز هویت دو مرحله‌ای را برای کمک به ایمن کردن و ردیابی دسترسی کاربر از ترمینال به ترمینال ارائه دهد.
 • مراکز تماس: مراکز تماس تا حد زیادی از نقاط پایانی سبک و مقرون به صرفه برای کارمندان خود سود می‌برند. در این محیط‌های تجاری، رایانه‌های شخصی معمولاً فقط نیاز به اجرای یک برنامه واحد برای مسیریابی تماس و پاسخ دارند. سرورهای VDI به ساده کردن نیازهای مدیریتی با یک نقطه کنترل متمرکز کمک می‌کنند. نتیجه این است که کال سنترها می‌توانند نیروی کار خود را افزایش دهند و بین ظرفیت و کارایی تعادل ایجاد کنند.
 • دسترسی از راه دور: امروزه نیروی کار از راه دور به طور فزاینده‌ای به یک امر عادی تبدیل می‌شود. با این حال، کارکنان از راه دور به انعطاف‌پذیری و عملکرد بیشتری در رایانه‌های شخصی پایانی خود نیاز دارند تا از شیوه‌های کاری مدرن پشتیبانی کنند مانند ایمیل، جست و جو در وب، پردازش کلمه، و کنفرانس‌های ویدئویی. در این موارد، کسب‌وکارها به قابلیت‌های کامل دسکتاپ نیاز دارند، مانند مواردی که در دسکتاپ مجازی ویندوز یافت می‌شود.

الزامات فناوری VDI

از آنجایی که کسب‌وکارهای بیشتری برای تجهیز و فعال کردن نیروی کار راه دور خود به VDI و راه‌حل‌هایی مانند دسک‌تاپ مجازی ویندوز روی می‌آورند، نیاز بیشتری به پلتفرم‌های مدیریت از راه دور برای آسان‌تر کردن دسترسی و ایمن کردن این دستگاه‌ها وجود دارد. هنگام برنامه ریزی برای استقرار VDI، شرکت‌های بزرگتر باید اجرای آن را در یک محیط HCI در نظر بگیرند، زیرا مقیاس پذیری و عملکرد بالای HCI یک تناسب طبیعی برای نیازهای منابع VDI است. توجه داشته باشید که پیاده سازی HCI برای VDI احتمالاً برای سازمان‌هایی که به کمتر از 100 دسکتاپ مجازی نیاز دارند، ضروری نیست زیرا هزینه بسیار زیادی روی دست شما خواهد گذاشت. برای اجزای VDI موارد زیر را رعایت کنید:

 • عملکرد VDI بسیار با عملکرد شبکه مرتبط است، دانستن زمان اوج استفاده و پیش بینی افزایش تقاضا برای اطمینان از ظرفیت کافی شبکه مهم است.
 • برای ظرفیت برنامه مناسبی داشته باشید تا بدانید هر دسکتاپ مجازی به چه مقدار resource نیاز دارد.
 • نیازهای کاربران نهایی خود را درک کنید. باید اقدامات لازم را برای کاربران خود انجام دهید و تنظیمات لازم را برای کاربرانی که از برنامه‌های گرافیکی فشرده استفاده می‌کنند در مقابل کسانی که فقط به اینترنت یا یک یا دو برنامه ساده نیاز دارند، ست کنید.
 • اکثر ارائه دهندگان مجازی سازی، ابزارهای آزمایشی را ارائه می‌دهند که می‌توانید از قبل برای اجرای آزمایشی استقرار VDI استفاده کنید.

یکی از سرورهایی که می‌توانید برای VDI از آن استفاده کنید، سرور HP DL380 G9 است که با کانفیگ‌های متنوعی در سایت ماهان شبکه ایرانیان موجود است. همچنین شما می‌توانید این سرور را با مشخصات مدنظر خود سفارش دهید. برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان با کارشناسان فنی ما تماس بگیرید تا بتوانید بهترین خرید را متناسب با نیاز و بودجه خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *