بررسی تخصصی

راهکارهای کاهش تاخیر زمانی در شبکه

کاهش تاخیر زمانی در شبکه

اگر اندکی با شبکه آشنا باشید، حتما واژه Latency یا همان تاخیر را به وفور شنیده‌اید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با ماهیت تاخیر آشنا کنیم و راهکارهایی را برای کاهش Latency ارائه دهیم. اگر به این امر توجه نکنید مطمئن باشید که بعد از مدت کوتاهی از کاهش عملکرد سازمان خود گله خواهید کرد.

زیرساخت عالی و تجهیزات مناسب می‌تواند سبب شود که شما تاخیر زمانی خیلی کمی را تجربه کنید. از این‌رو می‌توانید با خرید سرور HPE  و تکمیل فرم استعلام قیمت سرور بهترین کیفیت را تجریه کنید.

توجه داشته باشید که تاخیر هیچ‌گاه از بین نمی‌رود. با انجام راهکارهایی که در این مقاله بیان می‌شود، شما می‌توانید تاخیر بسیار کمتری در شبکه تجربه کنید.

تاخیر زمانی یا Network Latency چیست؟

مدت زمانی که طول می‌کشد تا داده‌ها از از یک نقطه از شبکه به نقطه‌ای دیگر منتقل شوند، تاخیر می‌گوییم. البته این مورد فقط درباره داده‌ها صدق نمی‌کند و Latency می‌تواند به تاخیر هرچیزی بین دو نقطه، از جمله امواج صوتی یا امواج رادیویی اشاره داشته باشد.

این اصطلاح بیشتر در زمینه شبکه استفاده می‌شود و اغلب برای اشاره به اینکه انتقال دیتا از یگ گره به گره‌ای دیگر چقدر طول می‌کشد، استفاده می‌شود.

Network Latency
برای محاسبه زمانی که دیتا یک مسیر کامل را طی کند، از میلی ثانیه استفاده می‌شود. هر چه این عدد کمتر باشد نشان‌دهنده تاخیر پایین در شبکه است ولی اعداد بالاتر به ما می‌فهماند که مشکلی در ساختار شبکه وجود دارد که باید اصلاح شود.

به‌عنوان مثال: یک اتصال اترنت تقریبا 10 میلی ثانیه کار می‌کند، تاخیرهای 150 میلی ثانیه یا بالاتر نشان می‌دهد که اختلالاتی وجود دارد. ولی تاخیر معمولی در شبکه‌های 4G ممکن است بین عدد 45 تا 60 میلی ثانیه باشد. وضعیت در اتصالات 3G اسف بارتر بوده و تقریبا دوبرابر اتصال 4G تاخیر دارند. اتصال 5G با 1 میلی ثانیه تاخیر، بهترین فناوری برای اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند است.

تاخیر در مقابل پهنای باند

برای ارزیابی اثر بخشی یک شبکه هر دو این عوامل بررسی می‌شوند. پهنای باند به ظرفیت شبکه مربوط بوده و خطی با پهنای باند بالاتر، ترافیک بیشتری را پشتیبانی می‌کند. اما اشتباه نکنید، این به‌معنای سرعت حرکت داده‌ها نیست!

روش‌های مختلفی برای اندازه گیری پهنای باند وجود دارد که کاملا با اندازه گیری Latency متفاوت است. در مقالات بعدی به بررسی این مورد می‌پردازیم.

چگونه میزان تاخیر زمانی در شبکه را کاهش دهیم؟

تاخیر زمانی در شبکه

در یک دنیای ایده‌آل، هر اتصالی دارای Latency صفر است. با این حال متغیرهای تعاملی زیاد وجود دارد که بعید به‌نظر می‌رسد که به آن دست پیدا کنید!

حتی در یک سناریوی عالی، عمل انتقال یک بسته داده از یک گره به گره‌ای دیگر با سرعت نور، باعث ایجاد تاخیر می‌شود. همچنین هرچه اندازه بسته داده بزرگتر باشد، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا در شبکه جابه‌جا شود.

نقش زیر ساخت و تجهیزات را به‌هیچ عنوان دست کم نگیرید! اتصالات کابلی درجات مختلفی از تاخیر را ایجاد می‌کنند. (فیبر – کواکسیال) همچنین اگر بسته داده مجبور باشد از طریق اتصال Wi-Fi در شبکه حرکت کند، تاخیر بیشتری به‌وجود می‌آید.
روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید سرعت شبکه خود را افزایش دهید. بسیاری از این راهکارها کم هزینه یا بدون هزینه هستند.

اقدامات موثر در کاهش Latency

اقدامات موثر در کاهش Latency

باتوجه به پیچیدگی‌هایی که شبکه دارد، کاهش Latency می‌تواند تاحدی دشوار باشد. بنابراین برای پایین آوردن زمان تاخیر باید تغییرات کوچک و بزرگی انجام شود.

  • بهبود زیر ساخت شبکه اولین قدم برای کاهش میزانLatency است. می‌تواند با تعویض سیم کشی های قدیمی با کابل‌های جدیدتر باشد.
  • اپراتورهای شبکه نیز می‌توانند با ارزیابی شماتیک شبکه به شناسایی هرگونه Logjam و سرورهایی که به قدرت بیشتری نیاز دارند، کمک کنند تا بار بسته‌های دیتا هنگام حرکت در شبکه را کاهش دهند.
  • سازمان‌هایی که در چندین منطقه اقدام به فعالیت می‌کنند، با استفاده از CDN می‌توانند به کاربران نهایی یا همان End-User ها نزدیکتر باشند. CDN یک راهکار بسیار عالی برای کاهش مسافت‌هایی است که یک بسته داده باید طی کند.
  • از شر نرم افزارهای غیر ضروری خلاص شوید!
  • از بین بردن موانع بین سیستم و آنتن‌های روتر
  • غیر فعال کردن پروکسی‌ و VPN
  • به‌روز بودن تجهیزات و زیرساخت‌ها

چرا باید میزان Latency را کاهش دهیم؟

کاهش تاخیر

تاخیر بالا می‌تواند شبکه را از کار بیندازد. این تاخیر ممکن است به دلیل طراحی نامناسب زیر ساخت باشد. اطمینان حاصل کنید که تمامی برنامه‌هایی که در شبکه شما وجود دارند به درستی اجرا می‌شوند و منابع زیادی را مصرف نمی‌کنند.

گاهی اوقات نیز این تاخیر زمانی از سمت سرور نبوده و به Client مربوط می‌شود. برای حل این مشکل نیز می‌توان پهنای باند بیشتری خریداری کرد تا تاخیر زمانی را به حداقل عدد ممکن رساند.

شرکت ماهان شبکه ایرانیان با ارائه تجهیزات سخت افزاری شبکه توانسته به بسیاری از کسب و کارها کمک شایانی در جهت داشتن بهترین زیرساخت، کند. شما می‌توانید انواع سرور HP را با قیمت‌های متنوع و متناسب با نیازتان خریداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از خرید سرور HP و تجهیزات سخت افزاری شبکه فرم استعلام قیمت سرور HP را تکمیل کنید و شماره همراه خود را قرار دهید. ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می‌گیریم و شما را در امر خرید تجهیزات و قطعات سرور HP یاری می‌کنیم.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد. همچنین خوشحال می‌شویم تا نظرات و پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *