بررسی تخصصی

سرعت 7.2k و 10K و 15K در هارد HP به چه معناست؟

همانطور که می‌دانید هارد سرور HP در طول زمان با سرعت‌های متفاوتی به بازار عرضه شده است. سرورهای اچ پی با داشتن کنترلرهای مختلف از هاردهای HP با سرعت‌های مختلف پشتیبانی می‌کنند! هارد سرور HP ابتدا با سرعت 5.4K به بازار عرضه شد و با گذشت زمان سرعت 10K و 15K را نیز مشاهده کردیم! در هارد سرور 2.5 اینچی ماکزیمم ظرفیتی که ارائه می‌شود، 900 گیگ با سرعت 15K است.

جالب است بدانید که هارد دیسک‌های مصرفی با سرعت 5400 تا 10000 دور در دقیقه کار می‌کنند. اکثر هاردهای دسکتاپ با سرعت استاندارد 7200 دور در دقیقه می‌چرخند. اما سریع‌ترین هارد دیسک‌ها با سرعت 15000 دور در دقیقه کار می‌کنند، که این‌ها درایوهایی هستند که برای مقاصد اینترپرایزی مورد استفاده قرار می‌گیرند و عموما در سرورها استفاده می‌شوند.

ما سرعت هاردها را با مبنایی به‌نام IOPS و یا نرخ ورورد و خروج دیتا می‌سنجیم که در بخش‌های بعدی مقاله به آن می‌پردازیم.

RPM در سرعت هارد چه نقشی دارد؟

هنگامی که می‌خواهیم برای سرور یا سیستم شخصی خود هارد خریداری کنیم؛ با اصطلاح RPM آشنا خواهیم شد. RPM مخفف Revolutions Per Minute است و سرعت چرخش اسپیندل موتور را اندازه گیری می‌کند. فلاپی دیسک‌ها با سرعت 300 دور در دقیقه می‌چرخند در حالی که هارد دیسک‌ها از 3000 تا 15000 دور در دقیقه می‌چرخند. بد نیست بدانید صفحات CD و DVD معمولا در محدوده 2000 تا 5000 دور در دقیقه می‌چرخند.

RPM هارد دیسک به سرعت آن در دور بر دقیقه اندازه گیری می‌شود. این در واقع تعداد دفعاتی که صفحات در هارد دیسک در یک دقیقه به داخل می چرخند را مشخص می‌کند.

نکات مهم در مورد RPM

  • RPM عملکرد و Functionality هارد دیسک را تعیین می‌کند.
  • سرعت هارد دیسک علاوه‌بر میزان انتقال داده، پاسخ یا زمان دسترسی به داده‌ها را هم تعیین می‌کند.
  • درایوهای هارد دیسک پیشرفته سازمانی با بالاترین سرعت کار می‌کنند که معمولا برابر با 15K است.
  • RPM درایو هارد دیسک واحدی است که سرعت و به نوبه خود عملکرد درایو دیسک را نشان می‌دهد.

چگونه RPM هارد دیسک را بررسی کنیم؟

شما می توانید RPM یا سرعت هارد دیسک خود را به روش های مختلف بررسی کنید، اما رایج‌ترین، مطمئن‌ترین و ساده‌ترین راه برای انجام آن بررسی برچسب آن است.

اگر به هارد سرور HP دقت کرده باشید، روی آن برچسبی وجود دارد که تمامی اطلاعات مربوط به درایو از جمله پارت نامبر، ظرفیت، سرعت و… روی آن درج شده است.

هر هارد HDD دارای دو موتور الکتریکی خاص است:

  • موتور اسپیندل برای چرخاندن دیسک‌ها
  • محرکی که هد خواندن و نوشتن را در سراسر دیسک‌های چرخان قرار می‌دهد.

RPM موتور دیسک توسط یک روتور خارجی به دیسک‌ها متصل است، کنترل می‌شود.

IOPS در هارد دیسک چه نقشی دارد؟

IOPS مخفف input/output operations per second است که به معنای عملیات ورودی/خروجی در ثانیه است. همراه با نرخ انتقال، که سرعت انتقال داده‌ها از مکان‌های ذخیره سازی به هم پیوسته را اندازه گیری می‌کند، IOPS می‌تواند برای اندازه‌گیری عملکرد ذخیره سازی استفاده شود. در حالی که نرخ انتقال با بایت اندازه گیری می‌شود، IOPS را به‌عنوان یک عدد صحیح در نظر می‌گیرند.

به عنوان یک اندازه گیری، IOPS را می‌توان با دور در دقیقه (RPM) مقایسه کرد. توان عملیاتی اندازه گیری تعداد واحدهای اطلاعاتی را که یک سیستم می‌تواند در یک دوره زمانی پردازش کند را اندازه گیری می کند. می تواند به تعداد عملیات ورودی/خروجی در ثانیه اشاره داشته باشد، اما معمولاً بر حسب بایت در ثانیه اندازه گیری می شود. IOPS و توان عملیاتی به خودی خود نمی توانند اندازه گیری دقیق عملکرد را ارائه دهند.

یک RPM خوب برای هارد دیسک چه مقدار است؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است: همه چیز به استفاده و هدف شما بستگی دارد. یک درایو دیسک سخت با سرعت کمتر اگر فقط برای اهداف ذخیره سازی استفاده کنید به اندازه کافی خوب است.

آیا یک هارد دیسک با RPM بالاتر بهتر است؟

در حالت ایده‌آل هر چه سرعت هارد دیسک بیشتر باشد، تا 20 درصد شاهد بهبود در عملکرد هارد هستیم. سرعت هاردهای سرور HP از 7.2k شروع می‌شود و به 15K ختم می‌شود. هر چه ظرفیت هارد بیشتر باشد، سرعت پایین‌تر در دسترس است. حداکثر سرعت در هاردهای SAS برابر با 15K است که در ظرفیت‌های 300 گیگ، 600 گیگ و 900 گیگ موجود هستند.

اگر می‌خواهید عملکرد بهتری از سرور خود داشته باشید توصیه می‌کنیم از هاردهایی با سرعت 10K و 15K استفاده کنید. اما اگر هدف شما فقط ذخیره سازی است، هارد دیسک با سرعت 7.2K نیز کار شما را راه می‌اندازد. لطفا توجه داشته باشید که طول عمر هارد دیسک‌هایی با سرعت بیشتر، ممکن است کمتر از هاردهای کندتر باشد.

آیا SSD دارای RPM است؟

خیر، زیرا SSD مخفف Solid State Drives است و هیچ قطعه متحرکی در آن وجود ندارد. اما اگر بخواهیم سرعت SSD را با معیار RPM بسنجیم باید بگوییم که طبق بررسی‌های انجام شده، RPM استاندار برای SSDهای لپ تاپ عدد 7.2k است که ممکن از SSD های قدیمی هنوز RPM 5400 را نیز داشته باشند. البته برای SSDهای سرور شاهد سرعت بیشتری هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *