بررسی تخصصی

نحوه بررسی سازگاری سرور HP با هارد NVMe

نحوه بررسی سازگاری سرور HP با هارد NVMe

همه ما دوست داریم تجهیزاتی که خریداری می‌کنیم به آخرین فناوری‌های روز مجهز باشند، اما باید توجه کنید که همیشه هنگام ارتقا تجهیزات سرور باید سازگاری را نیز در نظر بگیرید. امروزه دیتاسنترها از فناوری SATA و SAS فاصله زیادی گرفته‌اند و با سرعتی باورنکردنی به سمت NVMe پیش می‌روند. سوالی که اینجا به‌وجود می‌آید این است که آیا مادربرد سروری که استفاده می‌کنند با این شکل جدیدتر و پیشرفته‌تر ذخیره سازی (NVMe SSD) سازگار است یا خیر! در این مقاله از وبلاگ ماهان شبکه ایرانیان، نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید بررسی کنید که آیا مادربرد سرور خود با فناوری NVMe یا PCIe SSD سازگار است یا خیر.

هارد سرور NVMe چیست؟

سخت‌ترین مرحله هنگام خرید سرور HP انتخاب قطعات سرور متناسب با نیاز کسب و کار شماست. یک موردی که در بسیاری از مشتریان ماهان شبکه ایرانیان مشاهده می‌شود، این است که آن‌ها سعی می‌کنند بهترین CPU و رم را خریداری کنند. اما توجهی به نوع ذخیره سازی خود ندارند.

سازگاری سرور HP با هارد NVMe

NVMe مخفف Non-Volatile Memory Express است که به آن حافظه غیر فرار می‌گویند. هارد NVMe می‌تواند داده‌های شما را حتی پس از قطع برق نیز ذخیره کند. این نوع حافظه از معماری SSD استفاده می‌کند، اما مستقیماً از طریق سوکت PCI Express به مادربرد متصل می شود. از این رو، حرف کوچک “e” در پایان است.

اگر جدیدترین اتصال PCIe 4.0 و 16 خط مجزا را در نظر بگیریم، می‌تواند تا 32 گیگابایت بر ثانیه کار کند. اگرچه NVMe هنوز تا رسیدن به پتانسیل کامل خود فاصله دارد!

مزایای استفاده از هارد NVMe و کاربرد آن

  • میزبانی وب سایت: بازدیدکنندگان وب سایت شما زمان پاسخگویی سریع‌تری دریافت می‌کنند.
  • برنامه‌های SaaS: کاربران نرم‌افزار می‌توانند با نرم‌افزار شما راحت‌تر کار کنند.
  • برنامه پایگاه داده: می‌توانید داده‌ها را سریع‌تر جمع آوری و فراخوانی کنید.
  • نرم افزار تجارت الکترونیک: بارگیری صفحات محصولات سریعتر خواهد بود، بنابراین افراد کمتری وب سایت شما را ترک خواهند کرد.
  • فایل‌های ویدیویی: هنگام ویرایش یا صادر کردن فایل‌های ویدیویی، در زمان زیادی صرفه‌جویی خواهید کرد!

نحوه تشخیص سازگاری مادربرد با هارد سرور NVMe

مهمترین چیزی که باید بررسی کنید، جدول مشخصات مادربرد شما است. این سند شامل تمام اطلاعاتی است که برای بررسی سازگاری با فناوری خود نیاز دارید. وقتی به برگه مشخصات سرور خود نگاه می‌کنید، به بخش درایو bay بروید که باید چیزی شبیه تصویر زیر باشد:

سازگاری سرور HP با هارد NVMe

در این بخش، باید به دنبال عباراتی مانند «up to 8 NVMe» یا «NVMe SSD max» باشید. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، این مادربرد عبارت زیر را شامل می‌شود: “تا 8 NVMe SSD حداکثر 76.8 ترابایت”. این عبارت نشان دهنده این است که این مادربرد از فناوری NVMe تا 76.8 ترابایت حافظه پشتیبانی می‌کند.

عباراتی مانند PCIe یا M.2 نیز مهم است که باید به آنها توجه کنید. زیرا اغلب می‌توانند به جای یکدیگر یا همراه با NVMe استفاده شوند. با این حال، این عبارات را به صورت اسمی در نظر نگیرید زیرا اشکال قدیمی‌تر فناوری SSD، مانند SAS و SATA نیز با PCIe (3.0) سازگار هستند و SSD‌های SATA می‌توانند در فرم فاکتور M.2 باشند. گنجاندن این شرایط، هنگامی که با NVMe ترکیب شوند، به سازگاری سرور اشاره می‌کند.

اگر جدول مشخصات سرور شما به صراحت بیان می‌کند که از NVMe/PCIe/M.2 پشتیبانی نمی‌کند، سرور فقط با درایوهای ذخیره‌سازی SATA یا SAS سازگار خواهد بود. علاوه بر این، اگر در جدول مشخصات شما هیچ اشاره‌ای به این کلمات نشده باشد، می‌توان اینگونه فرض کرد که مادربرد شما با NVMe سازگار نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *