بررسی تخصصی

نحوه چیدمان رم در سرور HPE ProLiant Gen10

نحوه چیدمان رم در سرور HPE ProLiant Gen10
نحوه چیدمان رم در سرور HPE ProLiant Gen10 – همانطور که به‌خوبی می‌دانید و بارها هم در مقالات پیشین اشاره کردیم، سرور HP طرفداران بسیار زیادی دارد و یکی از دلایل اصلی این محبوبیت ارائه قطعات موردنیاز سرور اعم از رم سرور، هارد سرور، فن سرور، پردازنده و… است. یکی از قطعات مهم در کانفیگ سرور HP ، رم است که اهمیت زیادی در عملکرد و کارایی سرور دارد. قیمت رم سرور HP از مسائلی است که برای مشتریان اهمیت ویژه‌ای دارد.
در این مقاله از وبلاگ ماهان شبکه ایرانیان می‌خواهیم نحوه چیدمان HPE Smart Memory DIMM و NVDIMM-Ns را در سرورهای HPE ProLiant Gen10 توضیح دهیم.همانطور که می‌دانید سرورهای اچ پی از پردازنده‌های اینتل زئون استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم تفاوت بین سرورهای HPE G10 و HPE G9 را بیان کنیم، می‌توان به این مورد اشاره کرد که اگرچه هر دو نسل از پردازنده‌های اینتل زئون استفاده می‌کنند و تعداد اسلات DIMM در هر دو یکسان است؛ اما معماری واحد پردازش مرکزی (CPU) تغییر کرده است که به شرح زیر است:
  • نسل G10 سرورهای اچ پی: شش کانال حافظه در هر پردازنده با حداکثر دو اسلات DIMM در هر کانال
  • نسل G9 سرورهای اچ پی: چهار کانال حافظه در هر CPU با حداکثر سه اسلات DIMM در هر کانال

این تغییرات سبب شده تا در صورت استفاده از همه کانال‌ها، پهنای باند اسمی 50 درصد افزایش پیدا کند. همچنین باتوجه به این‌که سرعت حافظه از 2400 به 2666 افزایش یافته است، پهنای باند اسمی را تا 66 درصد بهبود می‌بخشد.

نحوه چیدمان HPE DDR4 DIMM در سرورهای HPE ProLiant G10

یکی از مزیت‌های خرید سرور HP این است که این سرورها از انواع پیکربندی‌های حافظه پشتیبانی می‌کنند. برای این‌که سرور عملکرد مطلوبی داشته باشد، یک‌سری قوانین وجود دارد که هنگام پر کردن رم باید این قوانین رعایت شوند. توجه داشته باشید که نقض این قوانین منجر به کاهش ظرفیت حافظه و یا مشاهده خطا هنگام بوت شدن می‌شود.

قوانین مهم چیدمان رم در سرور HP G10

پردازنده‌ها و اسلات‌های DIMM در هنگام نصب DIMM باید توجه داشته باشید که پردازنده مربوطه نصب شده باشد. اگر سرور از دو پردازنده پشتیبانی کند ولی شما یک پردازنده نصب کرده باشید، فقط نیمی از اسلات‌های DIMM در دسترس هستند.
اگر یک کانال حافظه از بیش از یک سالات DIMM تشکیل شده باشد، شیار DIMM سفید در دورترین فاصله از پردازنده قرار دارد. اسلات سفید DIMM نشان دهنده اولین شکافی است که در یک کانال پر می‌شود. برای یک DIMM در هر کانال، فقط اسلات DIMM سفید را پر کنید.
نکته دیگری که وجود دارد این است که هنگام استفاده از رم‌هایی با رنک‌های مختلف در یک کانال باید HPE Smart Memory DIMM با تعداد رنک بیشتر را در اسلات سفید DIMM قرار دهید و HPE Smart Memory DIMM با رنک کمتر را در شکاف DIMM مشکی قرار دهید.
عملکرد رم سرور اچ پی برای افزایش عملکرد و کارایی سیستم باید ظرفیت کل حافظه را تمام پردازنده‌های نصب شده به حالت تعادل در آورید. اگر تعداد DIMM ها به طور مساوی بین پردازنده‌ها تقسیم نمی‌شود، تمام تلاش خود را به کار گیرید تا حد امکان نزدیک به حالت تعادل این کار انجام شود.
انواع DIMM سرور DL380 G10 برای بدست آوردن حداکثر ظرفیت حافظه باید از تابعی استفاده کنید که شامل تعداد اسلات‌های DIMM، بزرگترین ظرفیت DIMM و تعداد و مدل پردازنده‌های نصب شده است.
به هیچ عنوان از RDIMM و LRDIMM را در یک سیستم با هم ترکیب نکنید. سرورهای HPE از DIMMهای بافر نشده پشتیبانی نمی‌کنند. (UIDMM) DIMMهای HPE Smart Memory با DRAMهای x4 و x8 را می‌توان در یک کانال ترکیب کرد.
سرعت  DIMM همان‌طور که می‌دانید حداکثر سرعت حافظه را می‌توان از نوع حافظه، مدل پردازنده و پیکربندی حافظه به دست آورد.
سرور بالاترین سرعت رایج را در بین تمام DIMM های داخل تمام پردازنده‌ها انتخاب می‌کند. HPE Smart Memory DIMM و HPE NVDIMM-N سرورهای نسل قبلی با نسل فعلی سازگار نیستند. برخی از ویژگی های HPE Smart Memory مانند احراز هویت حافظه و عملکرد پیشرفته ممکن است پشتیبانی نشوند.
مخلوط ناهمسان در سرور HP G10 اگر شما مجموعه‌ای از DIMM با ظرفیت مختلف را در یک سرعت کاری استفاده کنید، هیچ تاثیر منفی در عملکرد شما نخواهد داشت.
به عنوان مثال با نصب تعداد مساوی 16GB dual-rank DDR4-2666 و 32GB dual-rank DDR4-2666 DIMMs هیچ‌گونه تاخیر و تاثیر منفی مشاهده نخواهید کرد.
هر نوع DIMM را انتخاب کنید و پیکربندی ایجاد کنید که انگار یک پیکربندی همگن است.

معرفی مکان‌های اسلات DIMM

همان‌طور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید، مکان‌های اسلات‌های DIMM به‌خوبی نشان داده شده‌اند. شکل زیر پیکربندی اسلات DIMM را برای سرور HPE ProLiant Gen10 نشان می دهد که دارای دو سوکت و 24 اسلات DIMM هستند. اولین اسلات DIMM برای هر کانال دارای کانکتورهای سفید و اسلات های DIMM دوم، در صورت وجود، دارای کانکتورهای مشکی هستند.

نحوه چیدمان رم در سرور HPE ProLiant Gen10

آرایش فیزیکی DIMM ممکن است در هر سروری متفاوت باشد اما همه آن‌ها از منطق یکسانی برای ترتیب پر کردن DIMM استفاده می‌کنند. اگر در سرور شما از چند پردازنده استفاده شده است حتما سعی کنید DIMM ها را به‌طور مساوی بین پردازنده‌ها تقسیم کنید و از قوانین مربوطه نیز پیروی کنید. با پر کردن هر شش کانال در هر پردازنده می‌توانید توان عملیاتی را بهینه کنید و تاخیر را کاهش دهید.

نحوه چیدمان رم در سرور HPE ProLiant Gen10

همانطور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، پیکربندی اسلات DIMM در سرور HPE ProLiant BL460c G10 دارای دو سوکت و 16 اسلات DIMM هستند. این پیکربندی مشابه سرور HPE ProLiant DL380 G10 است که تفاوت اصلی آن در تعداد اسلات در هر کانال حافظه است. در این سرور ها یک کانال در هر طرف پردازنده، دو اسلات متصل دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *