بررسی تخصصی

کارت شبکه (NIC) چیست؟

کارت شبکه (NIC) چیست؟

اگر شما با شبکه و اینترنت سر و کار داشته باشید، حتما با کارت شبکه آشنا هستید. NIC مخفف Network Interface Card است و به معناری کارت رابط شبکه یا آداپتور شبکه است. کارت شبکه در واقع رابطی میان سیستم شما و شبکه است که امکان برقراری ارتباط با انواع شبکه را میسر می‌سازد. در سرورها هم از کارت شبکه استفاده می‌شود و انواع مختلفی نیز دارند. در این مقاله می‌خواهیم به‌طور کامل کارت شبکه سرور اچ پی را برای شما شرح دهیم.

کارت شبکه چیست؟

کارت شبکه به عنوان کارت اترنت یا آداپتور شبکه هم شناخته می‌شود و به رایانه، لپ تاپ و یا سرور اجازه می‌دهد تا از طریق کابل اترنت به شبکه متصل شوند. به همین دلیل وجود یک کارت شبکه برای اجازه دادن به دستگاه‌های مختلف و به اشتراک گذاشتن اطلاعات و داده‌ها برای یک سیستم IT ضروری است.

کارت‌های شبکه مستقیما به مادربرد متصل می‌شوند یا در نزدیکی پورت‌های USB برای کارت شبکه اینترنال و یا در پشت سیستم برای کارت های توسعه اکسترنال به درگاه PCIe متصل می‌شوند. در واقع این محل قرار گیری سبب می‌شود تا شما به راحتی کابل اترنت را به پشت دستگاه خود وصل کنید تا به روتر و یا سوئیچ شبکه متصل شوید. هنگام خرید کارت شبکه سرور HP بسته به تعداد اتصالات مورد نیاز می‌توانیم کارت شبکه یک پورت، دو پورت و یا چهار پورت را انتخاب کنیم.

جالب است بدانید که کارت‌ شبکه این قابلیت را دارد تا از اسلات‌های داخلی استفاده کنند تا پورت‌های PCIe را برای ارتقاهایی که ممکن است در آینده رخ دهد، نگه دارد. این اسلات‌ها در سرورهای HPE به FLR یا FLB معروف هستند. در قسمت‌های بعدی این موارد را به‌طور کامل توضیح خواهیم داد.

همچنین بخوایند: چه زمانی باید سرور را ارتقا دهیم؟

کارت شبکه چه کاری را انجام می‌دهد؟

کارت شبکه (NIC)

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، NIC یک جز سخت افزاری سرور است که به‌صورت برد یا تراشه تولید می‌شود و امکان اتصال سرور به شبکه را برای شما فراهم می‌کند. NIC عملکردهایی مانند پشتیبانی از وقفه I/O، رابط‌های دسترسی مستقیم به حافظه (DMA)، انتقال داده، مهندسی ترافیک شبکه و… را برای سرور فراهم می‌کنند.

NIC از مدل OSI برای ارسال سیگنال در لایه فیزیکی، انتقال بسته‌های داده در لایه شبکه و عملکرد به عنوان یک رابط در لایه TCP/IP استفاده می‌کند. کارت شبکه سرور HP از سرعت‌های مختلفی مانند 1 گیگابایت تا 40 گیگابایت پشتیبانی می‌کند. یک NIC اغلب با کارت پهنای باند یا کارت اینترنت اشتباه گرفته می‌شود که به رایانه شما اجازه می‌دهد مستقیماً و به صورت بی‌سیم به شبکه‌ای مانند اینترنت متصل شود. با این حال، کارت رابط شبکه به دستگاه شما این امکان را می‌دهد که از طریق یک اتصال کابلی با یک روتر یا سوئیچ شبکه ارتباط برقرار کند.

کارت شبکه وایرلس (Wireless) چیست؟

کارت رابط شبکه بی‌سیم یا کنترل‌کننده رابط شبکه بی‌سیم (WNIC) با استفاده از آنتن برای برقراری ارتباط از طریق امواج رادیویی به یک شبکه بی‌سیم مانند بلوتوث یا WI-FI متصل می‌شود. بنابراین WNIC ها با استفاده از لایه های 1 و 2 مدل ارجاع شبکه OSI ارتباط برقرار می کنند.

اکثر رایانه‌های شخصی و لپ‌تاپ‌ها دارای یک WNIC در مادربرد هستند تا امکان ارتباط بی‌سیم بین دستگاه و شبکه‌های گسترده‌تر را فراهم کند. این بدان معنی است که رایانه شما می‌تواند از طریق بلوتوث به اینترنت و سایر دستگاه ها به صورت بی سیم متصل شود.

آیا خرید کارت شبکه ضروری است؟

خرید یک کارت شبکه برای سرورها و رایانه‌ها بسیار مهم است، کارت شبکه به دستگاه اجازه می‌دهد تا با سایر فناوری‌های موجود در شبکه ارتباط برقرار کند. اتصال سیمی یک NIC اغلب سریع‌تر، کارآمدتر و ایمن‌تر از ارتباطات بی‌سیم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *