بررسی تخصصی

UPS چیست و چه کاربردی دارد؟

UPS چیست

منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) چیست؟

این روزها که برق تهران و سایر شهرهای کشورمان قطعی دارد و یا ممکن است  به هر علتی برق شهری دچار اختلال شود و سیستم‌های درون سازمان شما خاموش گردد و استفاده از شبکه داخلی به هم بریزد و شما نتوانید پاسخگوی پرسنل و ارباب رحوع خود باشید. در این مقاله به طور کامل به شما توضیح خواهیم داد که UPS چیست و چه کاربردی دارد.

منبع تغذیه اضطراری که سیستم UPS نیز نامیده می‌شود، سیم برق، پریزها، حفاظت برق و باتری داخلی را ترکیب می‌کند. سیستم UPS به پریز دیواری شما وصل می‌شود و دستگاه های شما – مانند رایانه ها و قطعات صوتی/تصویری – به پریزهای سیستم UPS متصل می‌شوند.

UPS چیست

اگرچه گاهی اوقات یک سیستم UPS “باتری در جعبه” نیز نامیده می شود، اما در واقع بسیار بیشتر است. سیستم‌های UPS می‌توانند از تجهیزات مختلف از یک کامپیوتر رومیزی کوچک گرفته تا یک مرکز داده کامل پر از سرورهای پیشرفته و تجهیزات شبکه، محافظت و پشتیبانی کنند.

در واقع UPS یک منبع تغذیه است که بدون وقفه بار الکتریکی را تامین می‌کند. البته به شرطی که باتری‌های آن شارژ شده باشند!

نحوه عملکرد UPS به چه صورت است؟

تا زمانی که برق روشن است، سیستم یو پی اس برق شهری را به دستگاه‌های متصل به پریزهای خود منتقل می‌کند و باتری داخلی خود را شارژ نگه می‌دارد. همچنین از دستگاه های شما در برابر مشکلات برقی که تشخیص می‌دهد، مانند نوسانات برق و ولتاژهای غیرعادی محافظت می‌کند.

عملکرد UPS

اگر برق قطع شود، سیستم UPS به دستگاه‌های متصل، برق پشتیبان از باتری داخلی خود می‌دهد. این به تجهیزات شما اجازه می‌دهد در هنگام قطع برق روشن بمانند، که مخصوصاً برای دستگاه‌هایی مانند رایانه‌ها و دستگاه‌های DVR که ممکن است در صورت خاموش شدن غیرمنتظره داده‌ها را از دست بدهند مفید است.

این دسترسی برق برای سرور HP و سایر تجهیزات شما نیز بسیار مهم و حیاطی است زیرا خاموشی سرورهای شما دسترسی تمام پرسنل و ارباب رجوع را به شبکه داخلی با مشکل روبرو می‌کند.

چرا به حفاظت برق نیاز دارید؟

خوب بود اگر برق شهری همیشه قابل اعتماد بود، اما اینطور نیست! 

بین شبکه توزیع برق قدیمی، افزایش تقاضای برق، آب و هوای بد، و خطرات موجود در دیوارهای خود، تجهیزات شما دائماً تحت حمله مشکلات برق قرار دارند.

برق شهری قابلیت اعتماد صد در صد را به همراه ندارد و ممکن است با گذشت زمان این نوسانات برق سیستم های سرور اچ پی ،  ورک استیشن ، پی سی های داخلی و سایر تجهیزات شما را با مشکل روبرو کند.

حتی یک قطعی کوتاه یا افزایش ولتاژ می‌تواند تجهیزات ارزشمند شما را خراب کرده و دیتای شما را از بین ببرد.

چرا یک سیستم UPS یک سرمایه گذاری خوب است؟

خرید UPS

یک سیستم UPS می تواند از آسیب، خرابی و از دست دادن داده‌ها جلوگیری کند. همچنین UPS برق AC دریافتی را تنظیم می کند، در برابر مشکلات برق محافظت می کند. باتری پشتیبان کافی برای دوام بیشتر قطعی ها را فراهم می‌کند. و حتی ممکن است بتواند با رایانه شما ارتباط برقرار کند. بنابراین به طور خودکار فایل های باز را ذخیره می‌کند.

خرید UPS خوب برای پشتیبانی از داده های شما در یک مرکز تجاری اگر هم فطعی برق آنجنانی نداشته باشید بسیار مفید است. زیرا با جلوگیری از نوسانات برق می‌تواند تاثیر منفی روی تجهیزات شبکه و سرورهای شما را به حداقل برساند.

ویژگی های سیستم UPS

  • حفاظت در برابر نویز: حفاظت از نویز و اجزای فیلتر کننده نویز خط از تجهیزات شما در برابر آسیب یا اختلال ناشی از صاعقه، نویز و نویز خط الکترومغناطیسی (EMI/RFI) محافظت می‌کند.
  • تنظیم ولتاژ: سو پی اس با تنظیم ولتاژ تضمین می‌کند که تجهیزات شما ولتاژهایی دریافت می‌کند که باعث آسیب یا نقص نمی‌شود. اینکه چگونه سیستم یو پی اس این کار را انجام می‌دهد به نوع سیستم یو پی اس بستگی دارد.
  • بک آپ باتری: باتری داخلی تجهیزات متصل شما را بدون وقفه در هنگام قطع برق کار می‌کند. همچنین به سیستم UPS کمک می کند تا از تجهیزات سرور HP شما در برابر خطرات دیگر مانند مشکلات شدید ولتاژ محافظت کند.

تجهیزات متصل شما (سرور اچ پی | سوییچ اچ پی ) به چه مقدار نیرو نیاز دارد؟

مطمئن شوید که یو پی اس می‌تواند بار الکتریکی کل تجهیزاتی را که می‌خواهید به آن وصل کنید، تحمل کند. می‌توانید از یک محاسبه‌گر بار برای تعیین بار کلی خود استفاده کنید و سپس یک یو پی‌اس با ظرفیت وات خروجی 20 تا 25 درصد بیشتر از کل آن انتخاب کنید.

چقدر زمان برای اجرای پشتیبان نیاز دارید؟

قیمت UPS

Runtime تعداد دقیقه‌هایی است که UPS می‌تواند در صورت قطع برق از باتری برق تامین کند. زمان اجرا مهم است زیرا به شما می گوید که تجهیزات شما تا چه مدت در طول قطع برق به کار خود ادامه می دهند، قبل از اینکه دیگر انرژی باتری پشتیبان وجود نداشته باشد.

لطفاً توجه داشته باشید که افزودن تجهیزات بیشتر به یو پی اس باعث کاهش زمان کار می شود، در حالی که اضافه کردن باتری باعث افزایش زمان اجرا می شود.

ولتاژ تجهیزاتی که پشتیبانی می‌کنید (مخصوصا سرور اچ پی) چقدر است؟

  • در آمریکای شمالی، ولتاژ مورد استفاده برای تغذیه سرورها و تجهیزات شبکه معمولاً 120 ولت یا 208/240 ولت است.
  • اروپا و آسیا به طور معمول برق 230 ولت را تامین می‌کنند.
  • مطمئن شوید که دوشاخه ورودی یو پی اس با پریزهای منبع برق ورودی شما مطابقت دارد.

آیا UPS با صفحه نمایش LCD نیاز دارید؟

UPS چیست

یک صفحه نمایش LCD ممکن است به شما امکان دسترسی به ویژگی های پیشرفته سیستم UPS را بدون استفاده از رایانه بدهد. همچنین می تواند اطلاعات مفیدی مانند ولتاژ ورودی یا ظرفیت باتری را نمایش دهد. (برخی از سیستم های UPS با LED های متعدد نیز می توانند این اطلاعات را نشان دهند، البته با دقت کمتر.) صفحه LCD معمولاً دارای نور پس زمینه است. اگر قصد دارید از سیستم UPS در یک محیط سینمای خانگی تاریک استفاده کنید، مطمئن شوید که می توانید نور پس زمینه را کم کنید تا حواس پرتی را به حداقل برسانید.

کارشناسان فنی ماهان شبکه ایرانیان می توانند برای خرید UPS مناسب کمک و راهنمای شما باشند این شرکت که وارد کننده عمده سرور های اچ پی میباشد می‌تواند راهنمای خوبی در این زمینه به شما بکند. برای خرید سرور HP و سایر قطعات سرور با ما در تماس باشید.

2 دیدگاه در “UPS چیست و چه کاربردی دارد؟

  1. علی گفت:

    خود اچ پی برای یو پی اس هم تولیدات دارد ؟ یا فقط فروش سرور دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *