بررسی تخصصی

هارد SSD برای سرور بخریم یا HDD؟

خرید SSD سرور HP

حتما تاکنون با این مسئله برخورد کرده‌اید که فضای ذخیره سازی شما رو به اتمام باشد و یا به‌دنبال عملکرد بهینه سرور خود باشید و بخواهید سخت افزار سرور را ارتقا دهید. گزینه‌های زیادی برای ذخیره سازی پیش‌رو دارید، اما کدام‌یک می‌تواند پاسخ مناسبی برای نیاز شما باشد؟ انتخاب یک هارد سرور hp مناسب فقط محدود به مقایسه ظرفیت و هزینه نیست. نوع فضای ذخیره سازی که سرور شما استفاده می‌کند نیز تاثیر شگرفی در عملکرد و قابلیت اطمینان سرور و مصرف انرژی دارد. دو گزینه اصلی برای ذخیره سازی SSD و HDD است. در این مقاله می‌خواهیم به تفاوت‌های حافظه SSD و HDD بپردازیم و با معرفی مزایا و معایب هر کدام، شما را به خریدی آگاهانه سوق دهیم؛ پس تا انتهای مطلب همراه ماهان شبکه ایرانیان باشید.

SSD در مقابل HDD ، تفاوت چیست؟

دستگاه‌های ذخیره سازی سنتی با صفحات چرخان که داده‌ها را می‌خوانند و می‌نویسند و قدمت طولانی دارند، تعریف دقیق و کاملی از HDD است. این دیسک‌های چرخان داده‌ها را به‌صورت مغناطیسی ذخیره می‌کنند و در دو فرم رایج 2.5 اینچ و 3.5 اینچ موجود هستند. هارد سرور HDD در مقابل SSD از هزینه کمتری برخوردار است و از فناوری قدیمی در ساخت این نوع هارد دیسک استفاده می‌شود. برای داده‌هایی که نیاز به دسترسی مکرر ندارید، می‌توانید از حافظه HDD استفاده کنید.

نقطه مقابل HDD چیزی جز SSD نیست! SSDها از فناوری جدیدتری استفاده می‌کنند که داده‌ها را روی تراشه‌های حافظه قابل دسترسی فوری ذخیره می‌کند. SSD ها سریع‌تر، کم صداتر، کوچکتر هستند، انرژی کمتری مصرف می‌کنند و دوام بیشتری دارند. هارد دیسک‌ها ارزان‌تر هستند، ظرفیت ذخیره‌سازی بیشتری دارند و در صورت آسیب دیدگی، بازیابی آسان‌تری را ارائه می‌دهند.

اما بیاید کمی دقیق‌تر به بررسی این دو نوع فضای ذخیره سازی بپردازیم و در ادامه چند مورد از بهترین‌ها را به شما معرفی کنیم.

همچنین بخوانید: تفاوت بین SSD و HDD

HDD چیست؟

هارد سرور hdd

Hard Disk Drive که به اختصار HDD خوانده می‌شود یک فناوری قدیمی برای ذخیره سازی اطلاعات است که دارای دیسک‌های چرخان بوده و خواندن و نوشتن داده‌ها از طریق یک بازو با چندین Head انجام می‌شود. بازو سرها را در سراسر سطح دیسک حرکت می‌دهد تا به داده‌های مختلف دسترسی پیدا کند. این دیسک‌های چرخان با حداکثر سرعت 15000 دور در دقیقه می‌چرخند. حافظه HDD یک حافظه غیر فرار است به این معنی که در صورت خاموش شدن سرور، داده‌های ذخیره شده حفظ می‌شوند

حافظه SSD چیست؟

SSD مخفف Solid State Drive است که جایگزین قدرتمندی برای HDD است. SSD سرور در مقایسه با HDD به‌طور شگفت انگیری سریع‌تر هستند. در SSD تمام داده‌ها در مدارهای مجتمع ذخیره می‌شوند. با SSD، سیستم عامل دستگاه با سرعت بیشتری بوت می‌شود، برنامه‌ها سریع‌تر بارگیری می‌شوند و فایل‌ها سریع‌تر ذخیره می‌شوند. SSD هیچ قطعه متحرکی برای شکستن یا چرخش به سمت بالا یا پایین ندارد. رابط‌های اصلی SSD سرور شامل SAS، SATA و NVMe می‌شود.

SSD چگونه عمل می‌کند؟

SSD چیست

دو جزء کلیدی در یک SSD کنترلر فلش و تراشه های حافظه فلش NAND هستند. این پیکربندی برای ارائه عملکرد خواندن/نوشتن بالا برای درخواست‌های داده‌های متوالی و تصادفی بهینه شده است. یک SSD اطلاعات را روی تراشه‌های حافظه فلش متصل به هم که از سیلیکون ساخته شده‌اند، می‌خواند و می‌نویسد.

سازندگان SSD ها را با قرار دادن تراشه‌ها در یک شبکه برای دستیابی به تراکم‌های مختلف می‌‌سازند. این تراشه‌ها از Floating Gate Transistors برای نگه داشتن بار الکتریکی استفاده می‌کنند که SSD را قادر می‌سازد تا داده‌ها را حتی زمانی که به منبع تغذیه متصل نیست ذخیره کند. هر FGT حاوی یک بیت داده است که اگر این بیت برابر با یک باشد، به‌عنوان یک سلول شارژ شده و اگر صفر باشد به‌عنوان سلول فاقد بار الکتریکی تعیین می‌شود.

جالب است بدانید که هر بلوک داده با سرعت ثابت قابل دسترسی است. با این حال، SSD ها فقط می‌توانند در بلوک‌های خالی بنویسند. و اگرچه SSDها ابزارهایی برای دور زدن این موضوع دارند، عملکرد ممکن است همچنان در طول زمان کند شود. SSDها از سه نوع حافظه اصلی استفاده می‌کنند: سلول های تک سطحی، چند سطحی و سه سطحی!

SLC ، MLC ، TLC

سلول‌های تک سطحی (SLC) گران‌ترین شکل SSD هستند، اما همچنین جزو سریع‌ترین و بادوام‌ترین آنها شناخته می‌شوند. سلول‌های چند سطحی (MLC) می‌توانند دو بیت داده را در هر سلول نگه دارند و فضای ذخیره سازی بیشتری در همان مقدار فضای فیزیکی SLC دارند. با این حال، MLC ها سرعت نوشتن پایین‌تری دارند. سلول‌های سطح سه گانه (TLC) می‌توانند سه بیت داده را در یک سلول نگه دارند. اگرچه TLC ها ارزان‌تر هستند، اما سرعت نوشتن پایین‌تری نیز دارند و نسبت به سایر انواع حافظه دوام کمتری دارند. SSDهای مبتنی بر TLC ظرفیت Flash بیشتری را ارائه می‌دهند و نسبت به MLC یا SLC ارزان‌تر هستند، البته به دلیل داشتن هشت حالت در سلول، احتمال پوسیدگی بیت‌ها بیشتر است.

از مزایای SSD چه می‌دانید؟

  • افزایش سرعت خواندن/نوشتن: SSDها می‌توانند به سرعت به فایل‌های حجیم دسترسی پیدا کنند.
  • زمان بوت سریع‌تر و عملکرد بهتر: از آنجایی که ساختار فیزیکی SSD به‌گونه‌ای است که دیسک‌های چرخان ندارد، عملکرد بارگذاری و پاسخگویی بهتری از خود نشان می‌دهد.
  • دوام و ماندگاری: SSDها در برابر ضربه مقاوم‌تر هستند و بهتر از HDD ها می‌توانند گرما را تحمل کنند؛ زیرا قطعات متحرک ندارند.
  • مصرف انرژی بهینه: درایوهای SSD به دلیل نداشتن قطعات متحرک نسبت به هارد دیسک‌ها به انرژی کمتری برای کار نیاز دارند.
  • صدای کم: عدم وجود قطعات متحرک سبب شده تا SSDها صدای کمتری تولید کنند.

با این همه تفاسیر، SSD خریداری کنیم یا HDD؟

حافظه SSD

با افزودن SSD به سرورتان مقدار داده‌ای که می‌توانید ذخیره کنید، افزایش می‌یابد. رندرینگ گرافیکی یا پردازش ویدیو با درایو SSD سبب صرفه‌جویی در زمان شما می‌شود. در صورت تجزیه و تحلیل مقادیر قابل توجهی از اطلاعات، SSD ها کاهش شدیدی در زمان پردازش و بار سرور ارائه می‌دهند. اگر هنوز هم مطمئن نیستید چه نوع حافظه ذخیره سازی برای شما مناسب است؛ اجازه دهید باز هم کمی از تفاوت‌های این دو را برای شما بیان کنیم:

تفاوت سرعت در SSD و HDD

چیزی که درایوهای SSD را به یک انتخاب محبوب تبدیل کرده است؛ سرعت آنهاست. SSDها از مدارهای الکتریکی استفاده می‌کنند و هیچ قطعه متحرک فیزیکی نیز ندارند. این منجر به زمان‌های انتظار کوتاه‌تر هنگام راه‌اندازی و تأخیر کمتر در هنگام باز کردن برنامه‌ها یا انجام کارهای محاسباتی سنگین می‌شود.

طول عمر درایو

عوامل متعددی بر طول عمر درایوهای SSD و HDD تأثیر می‌گذارند، از جمله گرما، رطوبت و اثر اکسید شدن فلزات در داخل درایوها. داده‌های هر دو نوع رسانه به مرور زمان کاهش می‌یابد، به طوری که هارد دیسک‌ها معمولاً تعداد بیشتری از نوشتن درایو در روز را پشتیبانی می‌کنند. کارشناسان صنعت توصیه می کنند SSDهای بلااستفاده یا غیرفعال را در دمای پایین نگهداری کنید تا عمر آنها افزایش یابد.

مصرف برق

هارد دیسک حدود 7 درصد از توان سرور انرژی مصرف می‌کند؛ در حالی که این عدد برای SSD برابر با یک درصد توان سرور است! درایوهای SSD نسبت به سایر دستگاه‌های ذخیره سازی به انرژی و تجهیزات خنک کننده کمتری نیاز دارند. از آن‌جایی که گرمای کمتری نسبت به یک هارد دیسک معمولی تولید می‌کنند، نیاز به اتلاف گرما را کاهش می‌دهند. ولی درایوهای HDD به دلیل عملکرد مکانیکی دیسک گرمای بیشتری تولید می‌کنند. یک SSD نسبت به یک هارد دیسک، بازدهی بیشتری را در هر وات ارائه می‌دهد.

عملکرد و بهره‌وری

SSDها می‌توانند داده‌های متوالی را با سرعت 550 مگابایت در ثانیه بخوانند و تا 520 مگابایت بر ثانیه بنویسند، در حالی که هارد دیسک ها فقط می‌توانند خواندن و نوشتن متوالی را با سرعت 125 مگابایت در ثانیه انجام دهند. از نظر کارایی، درایوهای اس اس دی به دلیل قابلیت اطمینان بالاتر، مصرف انرژی کمتر و زمان خواندن/نوشتن سریع‌تر، بهتر از هارد دیسک‌های معمولی عمل می‌کنند. درایوهای SSD هیچ مشکلی در زمان جستجوی متغیر یا تأخیر چرخشی ندارند، زیرا درایوهای حالت جامد در سلول‌های NAND می‌خوانند و می‌نویسند، که اساساً با نحوه خواندن و نوشتن فایل‌ها از HDD متفاوت است. هارد دیسک‌ها برای خواندن و نوشتن داده‌ها روی دیسک به حرکات مکانیکی فیزیکی نیاز دارند که در مقایسه با SSD زمان بیشتری را صرف می‌کند و انرژی بیشتری مصرف می‌کند.

خرید SSD سرور HP

خرید هارد SSD سرور HP

 

هارد سرور HPE 400GB SSD

این اس اس دی سرور از 400 گیگابایت ظرفیت برخوردار است که می‌توانید نوع SAS یا SATA آن را هنگام خرید انتخاب کنید. فرم فاکتور این SSD از نوع SSF یا همان 2.5 اینچی بوده و می‌واند با رابط ساتا تا 6 گیگابیت بر ثانیه و با رابط سس تا 12 گیگابیت برثانیه اطلاعات را انتقال دهد. سرعت خواندن و نوشتن این حافظه بسیار بالا بوده و مشکلی از این بابت نخواهید داشت. هارد سرور HPE 400GB SSD از تکنولوژی Mic SC و Digitally Signed Firmware برخوردار است تا امنیت داده‌ها حفظ شود از حملات مخرب جلوگیری کند.

هارد سرور HPE 960GB SSD

کمپانی اچ پی با تولید SSDهای پیشرفته ویژگی‌های فوق العاده‌ای را در اختیار کاربران قرار داده است. این مدل اس اس دی سرور به‌صورت اینترنال بوده و دارای قابلیت هات پلاگ است. اگر به دنبال یک هارد با ظرفیت بالا و قیمت مناسب هستید، هارد سرور HPE 960GB SSD می‌تواند گزینه‌ای عالی برای خرید باشد. توجه داشته باشید که این هاردها فقط برای سرور ساخته شده‌اند و روی سرورهایی مانند HP DL380 G9 می‌توانید از این اس اس دی 960 گیگابایتی استفاده کنید.

هارد سرور HPE 1.92TB SSD

ظرفیت بالا، قیمت مناسب، ویژگی‌های فوق‌العاده و قابلیت اطمینان بالا از ویژگی‌های اس اس دی سرور 1.92 ترابایت سرور اچ پی است. هارد سرور HPE 1.92TB SSD از سرعت خیره‌کننده‌ای در پردازش و ذخیره سازی اطلاعات برخوردار است و کسب و کارهایی که با هوش مصنوعی یا بیگ دیتا سروکار دارند، می‌توانند با خرید این SSD سرور لطف بزرگی به کسب و کارشان کنند! در سروهای اچ پی پرولیانت نسل 8 به بعد می‌توانید از HP 1.92TB SSD استفاده کنید. همانند دو هارد بالا، این محصول هم در دو نوع SAS و SATA موجود است.

جمع بندی

اگر از نظر هزینه مشکلی ندارید، اکیدا توصیه می‌کنیم یکی از انوع مدل‌های هارد سرور SSD را خریداری کنید؛ توجه داشته باشید که SSD‌های مدرن تقریباً به اندازه HDD قابل اعتماد هستند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که با سرورهای مدرن شاید مجبور باشید برای ذخیره سازی از ترکیب SSD و HDD استفاده کنید. HDDها هنوز جایگاه خود را حفظ کرده‌اند و در جاهایی که به حجم زیادی از فضای ذخیره سازی نیاز دارید، می‌توانید از گزینه را مدنظر خود قرار دهید. خرید SSD به عنوان درایوهای بوت و برای ذخیره برنامه‌های اصلی، انتخابی عاقلانه است. SSDها همچنین برای ذخیره سازی مناسب هستند، جایی که برنامه های کاربردی با عملکرد بالا می‌توانند از سرعت انتقال سریع‌تر استفاده کنند.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و به شما در خرید هارد سرور مناسب کمک شایانی کند. همچنین کارشناسان ماهان شبکه ایرانیان در هر لحظه آماده خدمت‌رسانی و پاسخگویی به سوالات و ابهامات شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *