بررسی تخصصی

ارتقا سرور با خرید رم‌های سرور HPE

ارتقا رم سرور

حتما تا به‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اقدام به ارتقا رم سرور کنید. در این مقاله عواملی که باید پیش از ارتقا رم سرور HP در نظر بگیرید را برای شما شرح داده‌ایم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

عواملی را باید قبل از ارتقا رم سرور در نظر بگیرید!

همانطور که می‌دانید وقتی سرور اچ پی خریداری می‌شود، با مقدار محدود رم به مشتری یا خریدار تحویل می‌گردد و دلیل اصلی این موضوع نیز مدیریت بودجه مشتری است، زیرا اکثر افراد برای استارت کسب و کار خود تمایل دارند، حداقل بودجه و حداقل کانفیگ سرور رو خریداری کنند. ولی با گذشت زمان و پیشرفت کسب و کار، نیازمندی‌های سروری، مشتری نیز افزایش پیدا کرده و به آپدیت سخت افزاری سرور خود تمایل دارد. این آپدیت ممکن است در مورد رم سرور، هارد سرور و حتی سی پی یو سرور اچ پی نیز باشد. از طرفی بهتر است افراد اطلاعات کاملی را در مورد مواردی که قصد آپدیت آن را دارند، داشته باشند.

ارتقا سرور با خرید رم‌های سرور HPE

البته مدنظر داشته باشید که آپدیت سخت افزاری سرور به طور متداول، بعد از چندسال نیز اتفاق می‌افتد؛ و ممکن هست در این زمان طولانی تمام اطلاعات سرور از دسترس صاحب کسب و کار خارج شده باشد، برای همین آپدیت سخت افزاری سرور اچ پی یک موضوع بسیار مهم و حیاتی هست. آپدیت سرور اگر نزد افراد مطمئن و با تجربه صورت نگیرد، ممکن است با خرید اشتباه قطعات سرور اچ پی و همچنین نصب آنها بر روی سرور ، سیستم به درستی کار نکرده و کسب و کار مدنظر یک روز کامل کاری را بابت خریداری اشتباه قطعات از دست داده و ضررهای غیر قابل جبرانی را پرداخت نماید. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این پست در خصوص آپدیت سخت افزاری یکی از قطعات مهم سرور، به نام رم یا حافظه موقت سرور اچ پی مطالبی را به شما کاربران گرامی ارائه دهیم.

افزودن حافظه رم بیشتر به تنظیمات شبکه یا سرور یکی از راه‌های افزایش کارایی و عملکرد کلی سیستم خواهد بود. اگرچه این ایده، ساده به نظر می رسد، اما آنقدرها هم که فکر می کنید ساده نیست. قبل از تصمیم گیری در مورد ارتقای دستگاه ذخیره ساز سرور در تنظیمات شبکه، باید چندین عامل محدودیت ارتقا رم سرور را در نظر بگیرید. سرعت خوب سرور باعث می‌شود که کلاینت‌ها با سرعت بیشتری کارکرده و پاسخگویی به مشتریان کسب و کار با سرعت بالاتری انجام پذیرد. به علاوه رضایت پرسنل و همچنین مشتریان شرکت جلب شود.

اهمیت شناخت دستگاه ذخیره سازی سرور، حافظه و حداکثر ظرفیت رم

بهتر است در ابتدا شما اطلاعات اولیه حافظه موقت سرور از جمله نوع رم فعلی شبکه خود و حداکثر ظرفیت دستگاه‌های ذخیره سازی به کار رفته در کانفیگ سرور اچ پی را بدانید. شما همچنین باید در مورد حداکثر ظرفیت RAM قابل پشتیبانی نیز اطلاعات کافی را داشته باشید.

این نکته که بدانید چه نوع رم اچ پی را باید روی سرور خود پیاده سازی کنید، بسیار مهم است. شاید بگویید که اکثر رم‌ها همدیگر را پشتیبانی یا ساپورت می‌کنند، ولی موضوع اصلی کیفیت بهتری هست که باید شما بعد از آپدیت به آن دست پیدا کنید.

ارتقا سرور با خرید رم‌های سرور HPE

اگر هنگام ارتقا حافظه سرور شبکه خود، قطعات اشتباهی را انتخاب نمایید، نه تنها سودی نصیب کسب و کارتان نخواهد شد، بلکه ممکن است به ضرر بیشتری نسبت به فایده آن دست یابید. همه چیز از سخت‌افزار گرفته تا نرم‌افزار سرور باید با یکدیگر سازگار باشند، تا مطمئن شوید که سیستم شما پس از ارتقا رم سرور به کار خود می‌تواند به درستی ادامه ‌دهد.

به یاد داشته باشید که یک ارور کوچک روی سرور ممکن است، کل ویندوز سرور شما را با مشکل روبرو کرده و باعث شود، چندین ساعت سرور شما از کار افتاده و نتواند داخل شبکه پاسخگو درخواست‌های کاربران باشد.

چه عواملی را باید برای ارتقا رم سرور در نظر گرفت؟

دستگاه‌های ذخیره سازی سرور hp ، از نظر رم‌هایی که می‌توانند ساپورت کنند با محدودیت‎‌هایی روبرو هستند. به همین دلیل قبل از ارتقا حافظه خود باید عوامل زیر را در نظر بگیرید:

شیار یا اسلات حافظه

قبل از اینکه به فکر ارتقای حافظه رم باشید، بهتر است ابتدا تعداد اسلات‌های حافظه قابل پشتیبانی در سرور خود را بررسی کنید. به طور معمول، مادربردهای PC ، قابلیت پشتیبانی از دو تا چهار اسلات حافظه رم را دارند. ولی در سرورهای اچ پی ای این تعداد اسلات‌ها ممکن است تا 32 عدد نیز در دسترس باشد. به همین دلیل در سرورهای HPE به ندرت با مشکل کمبود اسلات رم روبرو خواهید بود. مثلا شما در سرور اچ پی ML310e Gen8 ، در کل چهار عدد اسلات رم برای جایگذاری رم‌های 8 گیگ در اختیار دارید، که حداکثر ظرفیت حافظه 32 گیگ را برای ذخیره‌سازی موقت فراهم خواهد کرد. ولی در سرور‌های dl380 g8 شما تا 24 اسلات رم را در اختیار داشته و با مشکل کمبود اسلات مواجه نخواهید شد.

ارتقا رم سرور

تقسیم رم بین چند اسلات می‌تواند استرس شبکه شما را کاهش دهد که به نو به خود عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. به علاوه پردازنده‌های شما باید به تمام اسلات‌های موجود به طور همزمان دسترسی داشته باشند. یک موضوع مهم دیگر که باید هنگام خرید سرور اچ پی مدنظر داشته باشید تعداد اسلات روی این سرور اچ پی است به طوری که حداقل تا ده سال آینده نیاز کسب و کار شما را برای ارتقا قطعات رفع نماید.

سیستم عامل

شما باید بررسی کنید که آیا سیستم عامل شما هنوز می‌تواند این ارتقا سخت افزاری را انجام دهد یا خیر. این سیستم عامل است که حداکثر رم قابل ارتقایی که می‌تواند پشتیبانی کند، را نشان می‌دهد.
برخی سیستم عامل‌های 32 گیگابایتی بیشتر از 32 گیگ رم را ساپورت نمی‌کنند، در صورتی که سری‌های 64 گیگابایت این مشکلات رو نخواهند داشت. به عنوان نکته‌ای مهم باید بدانید که بعضی از نرم افزارها فقط با ویندوز‌های 32 گیگی کار می‌کنند و با ویندوز‌های 64 بیتی سازگاری ندارند.

سرعت کلاک یا فرکانس

همانطور که قبلا ذکر شد، باید مطمئن شوید که هر جز که قصد ارتقا آن را دارید، در تنظیمات شما سازگار است. این موضوع شامل سرعت کلاک نیز می‌شود. باید مطمئن شوید فرکانس رمی که قصد اضافه کردن آن به سرور را دارید، با فرکانس مشابه دستگاه ذخیره سازی رایانه فعلی سازگاری دارد.

به عنوان مثال رم‌های DDR3 دارای سه مدل باس 10600، 12800 و 14900 هستند، که باید هنگام ارتقا رم سرور مدنظر قرار گیرند. از طرفی باید در نظر داشته باشید رم‌های قبلی سرور دارای چه ویژگی‌هایی هستند و آیا تصمیم دارید عین همان رم‌ها رو خریداری کنید یا می‌خواهید رم‌های سری جدید‌تر و باس بالاتر را انتخاب و پیاده سازی کنید. اگر قصد دارید رم‌های فعلی خود را با مجموعه‌ رم جدید جایگزین کنید، باید مطمئن شوید که رم جدید شما با سرعت کلاک پردازنده شما نیز مطابقت دارد.

اگر از رم‌هایی با سرعت کلاک نامتناسب استفاده کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

ارتقا رم سرور

اگر حافظه اضافه شده شما با سرعت کلاک RAM ، موجود سرور مطابقت نداشته باشد، پردازنده باید منتظر بماند تا RAM دستورالعمل‌هایی را برای آن ارائه دهد. این مرحله اضافی دستگاه شما را به تاخیر می‌اندازد یا کند می‌کند که باعث هدر رفتن زمان محاسباتی نیز می‌شود. نکته ذکر شده، یک مشکل بسیار بزرگ است که بسیاری از مدیران و کارشناسان IT، ممکن است آن را مدنظر قرار دهند و با توجه به هزینه‌ای که انجام می‌دهند، سرعت لازم رو کسب نکنند.

نتیجه گیری

ارتقا رم سرور شامل اضافه کردن تراشه‌های رم به دستگاه شما است. که این قابلیت اگر به درستی انجام شود، ارتقا رم سرور شما دارای چندین مزیت از جمله عملکرد بهتر شبکه، فرآیند سریع‌تر و موارد دیگر است.
ارتقا حافظه یکی از راه‌های بهبود عملکرد راه‌اندازی شبکه کسب ‌و کار شما است. این موضوع می‌تواند انتقال داده‌ها، اجرای برنامه‌ها و غیره را سریع‌تر کند، در نتیجه می‌تواند بهره‌وری کلی سرور شرکت شما را بهبود ببخشد.

کارشناسان ما در ماهان شبکه ایرانیان تمام نکات لازم و مهم را برای خرید رم سرور اچ پی در اختیار شما قرار می‌دهند و تمام سعی خود را می‌کنند تا با اطلاعات کاملی که می‌توانند داشته باشند، آپدیت سخت افزاری شما را با دقت بالاتری انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *