مقالات عمومی

چگونه به یک مدیر شبکه تبدیل شویم؟

مدیر شبکه کیست؟

تقریبا هر سازمان و کسب و کاری برای داشتن بهترین عملکرد نیازمند و متکی به شبکه است به همین دلیل وجود یک مدیر شبکه یا Network Administrator برای حفظ سازمان ضروری است. بسیاری از افرادی که در رشته کامپیوتر تحصیل می‌کنند به شاخه شبکه علاقه بسیار زیادی داشته و تبدیل شدن به مدیر شبکه جزو اهداف بلند مدت آنان است. در این مقاله از وبلاگ ماهان شبکه ایرانیان تصمیم گرفته‌ایم تا شما را با مدیر شبکه و وظایفی که دارد آشنا کنیم. همجنین در ادامه مطلب به بررسی پیش نیازها و الزاماتی که برای تبدیل شدن به یک Network Administrator حرفه‌ای نیاز دارید را بیان می‌کنیم.

مدیر شبکه (Network Administrator) کیست؟

یک مدیر شبکه مسئول طراحی، پیاده سازی و نگهداری شبکه‌های تجاری و سازمانی، عیب‌یابی مشکلات شبکه و اطمینان از امنیت آنهاست. مدیران شبکه این تضمبن را می‌دهند که شبکه‌ها به طور قابل اعتماد، کارآمد و ایمن کار می‌کنند. یک مدیر شبکه دستگاه‌های شبکه مانند سرور HP ، روترها، سوئیچ ها و رایانه‌ها را مدیریت می‌کند تا از برقراری ارتباط صحیح آنها با یکدیگر اطمینان حاصل کند. آنها همچنین اطمینان حاصل می‌کنند که شبکه به درستی تنظیم شده است و همه دستگاه‌ها به خوبی کار می‌کنند.

اگر می‌خواهید به عنوان یک مدیر شبکه موفقیت کسب کنید باید درک کاملی از پروتکل‌های شبکه، پروتکل‌های امنیتی و تنظیم عملکرد داشته باشید. اما این‌ها کافی نیست! علاوه‌بر موارد ذکر شده یک مدیر شبکه باید مهارت‌های استثنایی حل مسئله و ارتباطی برای حل مسائل خاص شبکه و برقراری ارتباط با سایر متخصصان فناوری اطلاعات، کاربران نهایی و مدیریت داشته باشد.

یک مدیر شبکه چه مسئولیت‌هایی دارد؟

مسئولیت‌هایی مانند نگهداری شبکه‌ها و سیستم‌های کامپیوتری، نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه و نظارت و به روز رسانی سیستم‌ها و نرم افزارها بر عهده مدیران شبکه است.

نگهداری از شبکه و سیستم‌های کامپیوتری

این امر مستلزم اطمینان از عملکرد صحیح تمامی اجزای سخت افزاری و نرم افزاری شبکه است. ممکن است شامل کارهایی مانند عیب یابی مشکلات شبکه و به روز رسانی نرم افزار و سیستم عامل باشد.

نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه

این مورد شامل نصب، پیکربندی و مدیریت تجهیزات شبکه مانند سوئیچ های شبکه، روترها، فایروال ها و سایر دستگاه‌های شبکه است. همچنین احتمالاً شامل نگهداری و به‌روزرسانی این دستگاه‌ها برای اطمینان از عملکرد مطلوب است.

به روز رسانی نرم افزار محافظت از ویروس

محافظت از داده‌ها و ارتباطات بسیار مهم است و مدیران شبکه با به‌روزرسانی و نگهداری نرم‌افزارهای محافظت از ویروس، نقشی کلیدی در این امر ایفا می‌کنند.

مانیتورینگ سیستم های کامپیوتری

مدیران شبکه باید شبکه ها و سیستم های کامپیوتری یک شرکت را برای بهینه سازی عملکرد زیرساخت و زمان آپدیت نظارت کنند.

برقراری ارتباط با مسائل شبکه

مدیران شبکه باید سریع و دقیق هرگونه مشکل شبکه را به مدیریت و سایر کارمندان منتقل کنند.

رفع مشکلات پیکربندی نرم افزار و سخت افزار

هنگامی که کاربران با مشکلی در تنظیمات سخت افزاری یا نرم افزاری مواجه می شوند، ممکن است مدیران شبکه نیاز به ارائه پشتیبانی درخواستی برای کمک به حل این مشکلات داشته باشند. آنها همچنین ممکن است سیستم ها را بررسی کنند تا مشکلات پیکربندی را به طور فعال شناسایی کنند و قبل از ایجاد مشکل، آنها را برطرف کنند.

الزامات آموزشی برای مدیران شبکه

اگر علاقه‌مند به دنبال کردن شغلی به عنوان مدیر شبکه هستید، ممکن است به مدرک لیسانس در فناوری اطلاعات، علوم کامپیوتر، برنامه‌های کاربردی کامپیوتر یا مهندسی کامپیوتر نیاز داشته باشید. در برخی موارد ممکن است مدرک کاردانی برای این نقش در نظر گرفته شود، اما داشتن مدرک لیسانس توسط اکثر سازمان‌ها ترجیح داده می‌شود.

برای کسب مدرک لیسانس در این زمینه، باید پایه محکمی در علوم کامپیوتر و شبکه کسب کنید. این به شما دانش و قابلیت‌های مرتبط سطح ابتدایی را ارائه می‌کند که کار شما را در زمینه شبکه‌های کامپیوتری خاص شروع می‌کند.

مهارت‌های مدیر شبکه

مهارت‌های مدیر شبکه

اگر می‌خواهید در نقش یک مدیر شبکه برتر باشید، باید مهارت‌های فنی قوی و دانش فناوری‌های شبکه را داشته باشید. همچنین باید مهارت‌های عیب یابی عالی داشته باشید.

مهارت‌های فنی مدیر شبکه

برای تبدیل شدن به یک مدیر شبکه موفق، باید مهارت‌های فنی ضروری زیر را داشته باشید:

  • نصب، پیکربندی و مدیریت دستگاه های شبکه.
  • مانیتورینگ و عیب یابی تجهیزات شبکه
  • ایمن سازی شبکه های کامپیوتری
  • مدیریت سیستم عامل ها (OSs).
  • آشنایی با کامپیوتر و سخت افزار تجهیزات شبکه

درک خوب پروتکل‌های شبکه و مدل OSI و تجربه با سیستم عامل‌های شبکه مانند IOS سیسکو می‌تواند به شما کمک کند تا از سایر نامزدها متمایز شوید.

مهارت‌های نرم مدیر شبکه

Soft Skills نیز برای یک مدیر شبکه بسیار مهم است تا مسئولیت‌های شغلی خود را به نحو احسن انجام دهد. این مهارت ها عبارتند از:

حل مسئله و تفکر انتقادی: برای حل یک مشکل شبکه خاص، مدیران شبکه باید منطقی فکر کنند. حتی اگر نمی‌دانید که چگونه یک مشکل را فوراً حل کنید، باید بتوانید مکان آن را تعیین کرده و در مدت زمان معقولی آن را برطرف کنید.

مدیریت زمان: مدیران شبکه باید قادر به انجام چند کار و پیگیری چندین کار به طور همزمان باشند.

مهارت‌های ارتباطی: ارتباط تقریباً در هر نقش حرفه‌ای حیاتی است و مدیریت شبکه نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما باید بتوانید به طور موثر با همکاران، مدیریت و سایر افراد شرکت ارتباط برقرار کنید، از جمله توضیح بهترین شیوه‌های صنعت برای کسانی که از شبکه و سیستم‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند و ممکن است غیر متخصص باشند.

استعداد یادگیری: حوزه فناوری اطلاعات پیوسته در حال پیشرفت است. متخصصان فناوری اطلاعات باید بتوانند اطلاعات جدید را جذب کنند، آن ها را درک کرده و حفظ کنند و با تغییر شرایط رویه‌های خود را اصلاح کنند.

گواهینامه برای مدیران شبکه

اگر می خواهید شغلی را به عنوان مدیر شبکه دنبال کنید، گواهینامه‌های مختلف می‌تواند به شما کمک کند دانش و مهارت‌های لازم برای پیشرفت در این زمینه را به دست آورید. این گواهی‌ها می‌توانند خاص فروشنده باشند، مانند گواهی‌هایی که توسط Cisco، Juniper، Palo Alto، و Fortinet ارائه می‌شوند، یا فروشندگان خنثی، مانند CompTIA Network+، به این معنی که مفاهیم و تجربه عملی که یاد می‌گیرید می‌توانند در محیط‌های مختلف شبکه اعمال شوند.

گواهینامه‌ها همچنین می‌توانند برای کارفرمایان مفید باشند؛ زیرا راهی برای ارزیابی دانش و مهارت‌های یک فرد در زمینه شبکه است. علاوه بر این، دریافت گواهینامه شبکه می‌تواند رزومه شما را در هنگام درخواست برای مشاغل مورد نظر قوی‌تر و رقابتی‌تر کند.

Cisco Certified Network Associate (CCNA)

Cisco Certified Network Associate

Cisco CCNA یک گواهینامه سطح کاردانی است که طیف گسترده‌ای از مفاهیم و مهارت‌های شبکه، از جمله نصب، پیکربندی و مدیریت دستگاه‌های شبکه، دسترسی به شبکه از طریق اتصال IP و خدمات، اصول امنیتی و اتوماسیون را پوشش می‌دهد.

الزامات: بدون پیش نیاز رسمی، اما شش ماه تا یک سال تجربه عملی در پیکربندی دستگاه‌های سیسکو توصیه می‌شود.

VMware Certified Technical Associate – Network Virtualization (VCTA-NV)

به دلیل سهولت مدیریت، مقیاس‌پذیری و در دسترس بودن، کسب‌وکارها به طور فزاینده‌ای از شبکه‌های تعریف‌شده نرم‌افزار (SDN) و لوازم مجازی‌سازی شبکه در زیرساخت‌های داخلی و ابری خود استفاده می‌کنند. VMware VCTA-NV یک گواهینامه سطح همکار است که به شما امکان می‌دهد اصطلاحات اساسی VMware NSX، رابط های گرافیکی کاربر (GUI) و دیگر مفاهیم و مهارت‌های فنی اصلی را بیاموزید.

الزامات: نیاز به یک آزمون بدون پیش نیاز رسمی دارد.

Juniper Networks Certified Associate – Junos (JNCIA-Junos)

Juniper Networks Certified Associate

JNCIA-Junos یک مدرک معتبر در سطح همکار و خاص فروشنده از فناوری‌های Juniper Networks است که می‌تواند به شما کمک کند در سازمان‌ها و کسب‌وکارهایی که زیرساخت شبکه خود را بر اساس فناوری‌های Juniper ساخته‌اند، شغلی در سطح پایه داشته باشید.

الزامات: برای گذراندن یک آزمون بدون پیش نیاز رسمی نیاز دارد.

CompTIA Network+

مدرک مدیر شبکه CompTIA Network+

CompTIA Network+ یک گواهینامه بی طرف از فروشنده است که دانش و مهارت‌های اصلی شبکه شما را تایید می‌کند، صرف نظر از شرکتی که فناوری و تجهیزات شبکه شما از آن می آیند. گواهینامه CompTIA Network+ برای داوطلبانی ایده آل است که به دنبال یادگیری و هموار کردن مفاهیم شبکه هستند و می‌خواهند یک شغل سطح مقدماتی IT در زمینه شبکه داشته باشند.

الزامات: برای گذراندن یک آزمون بدون پیش نیاز رسمی نیاز است، اما شش تا دوازده ماه تجربه شبکه پیشنهاد می شود.

چگونه یک مدیر شبکه موفق باشیم؟

اگر می‌خواهید یک مدیر شبکه موفق شوید، مراحل خاصی وجود دارد که می‌توانید برای شروع حرفه‌ای خود بردارید، از جمله انتخاب تخصص، دریافت مدرک و آموزش، و ایجاد شبکه حرفه‌ای.

در مورد تخصص خود تصمیم بگیرید

به عنوان یک مدیر شبکه، می‌توانید بر بسیاری از حوزه‌های مختلف فناوری تمرکز کنید. انتخاب رشته‌ای مانند مسیریابی و سوئیچینگ، امنیت یا مدیریت مرکز داده می‌تواند به شما کمک کند تا در رشته خود متخصص شوید و همچنین می‌تواند بر دوره‌هایی که می‌گذرانید و دوره‌های کارآموزی که برای آن درخواست می‌دهید تأثیر بگذارد.

مدرک لیسانس بگیرید

در حالی که برخی از کارفرمایان ممکن است مدرک کاردانی را بپذیرند، بسیاری از کارفرمایان ترجیح می‌دهند که شما مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر، شبکه های کامپیوتری یا یک رشته مرتبط داشته باشید. رشته‌ای را در نظر بگیرید که با تخصص انتخابی شما مطابقت دارد، مانند علوم کامپیوتر، مدیریت شبکه یا فناوری اطلاعات.

شبکه خود را بسازید

ایجاد شبکه‌ای از متخصصان سیستم‌های اطلاعاتی می‌تواند به شما در یادگیری مهارت‌های جدید، یافتن فرصت‌های شغلی و دریافت مشاوره از متخصصان با تجربه کمک کند. می‌توانید به دنبال گروه‌های شبکه آنلاین در لینکدین، فیس‌بوک یا هر پلتفرم رسانه‌های اجتماعی دیگر بگردید یا مربی‌ای پیدا کنید که شما را در پیشرفت شغلی راهنمایی کند.

امیدواریم مطالب ذکر شده به شما در مسیر مدیر شبکه شدن کمک شایانی کند. در صورت وجود هرگونه سوال می‌توانید با کارشناسان فنی ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *