بررسی تخصصی

HBA چیست و چه وظایفی دارد؟

HBA چیست؟

چقدر در مورد HBA‌ها می‌دانید و این کارت‌های آداپتور باس میزبان را می‌شناسید؟

آداپتور باس میزبان یا HBA یک برد الکترونیکی است، که به عنوان مدار مجتمع نیز شناخته می‌شود و دو وظیفه مهم اتصال سرور به دستگاه ذخیره‌ساز و همچنین پردازش ورودی/خروجی (I/O) را برعهده دارد. از آنجایی که HBA ها فشار روی پردازنده میزبان یا همان سی پی یو سرور اچ پی را در حین فعالیت‌های ذخیره سازی و بازیابی داده کاهش می‌دهند، بهبود عملکرد سرور را نیز در پی دارند. کانال دیسک (disk Channel)، همان HBA به همراه زیر سیستم‌های دیسک مربوط به آن است.

در واقع آداپتورهای باس میزبان (HBA) دستگاه‌هایی هستند که گذرگاه ورودی/خروجی میزبان را به سیستم حافظه رایانه یا سرور شما متصل می‌کنند. طبق این تعریف، از آنجایی که کارت‌های ویدئویی به رایانه‌ها و حافظه‌ها، کارت‌های شبکه متصل به گذرگاه و حافظه شبکه، کارت‌های SCSI-FC متصل به گذرگاه و حافظه SCSI یا FC متصل می‌شوند و همگی باید به عنوان HBA در نظر گرفته شوند.

HBA چیست

آداپتورهای FC-HBA و iSCSI HBA برای کارت‌های HBA در دسترس هستند، در حالی که سایر کارت‌های HBA در آینده در دسترس خواهند بود. آداپتور iSCSI و کارت شبکه NIC از کانال فیبر (FC) استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که شبکه‌های اترنت ممکن است از طریق NIC نیز قابل دسترسی باشند، اما شبکه‌های Token Ring فقط از طریق آداپتور قابل دسترس هستند.

چرا HBA ها مهم هستند؟

دلایل بررسی کارت‌های هاست باس آداپتور چیست ؟ و آیا با وجود کارت‌هایی مانند کارت‌های جانبی شبکه و گرافیگ باز هم نیازمند بررسی و دانستن و درک کردن درباره کارت‌های HBA هستیم؟ برای یافتن پاسخ این سوالات بهتر است در ادامه مطلب همراه ما باشید.

از آنجایی که سرور دستور SCSI به دستگاه ذخیره سازی ارسال می‌کند و سرور نمی تواند برای ارسال پروتکل IP از شبکه معمولی LAN استفاده کند، نیازمند انتقال از طریق FC است، با توجه به همین موضوع ذخیره‌ساز SAN با نام FC-SAN تبدیل می‌شود و بعداً در یک بسته پروتکل IP که به نام SAN شناخته می‌شود، عرضه شد.

راه دوم برای پشتیبان گیری از راه دور، استفاده از برنامه مشتری FTP است. این روش همچنین از پروتکل انتقال فایل (FTP) استفاده می‌کند و باید عملیات باز کردن بسته‌های داده بزرگ را انجام دهد، بنابراین نیاز به استفاده از کارت شبکه اختصاصی برای محدود کردن فشار روی پردازنده دارد.

HBA چیست

کارت HBA یک NIC است که علاوه بر اینکه عملیات unpacking فرآیند، را انجام می‌دهد، ممکن است یک رابط فیبر (اگر کارت iSCSI HBA برای ارائه یک رابط مشترک RJ45 پیکربندی شده باشد) برای اتصال آن به سوئیچ مربوطه نیز ارائه کند. از نظر فیزیکی می‌توانید آن را داخل PCI یا اسلات PCI به عنوان کارت شبکه، قرار دهید، بنابراین استفاده از آن کاملاً شبیه به یک کارت شبکه معمولی یا یک کارت فیبر نوری رایج است. البته برخی از کارت های iSCSI HBA عملکردی مانند کارت‌های شبکه معمولی دارند.

حتما بخوانید: کارت شبکه سرور HP

وظایف اصلی آداپتور هاست باس HPA

پرکاربردترین پروتکل‌های ارتباط داده بین سرورها و دستگاه‌های ذخیره سازی، معمولاً از نوع IDE، SCSI و کانال فیبر هستند. پیشنهاد می‌شود برای اینکه مطمئن شوید برقراری ارتباط به صورت درست انجام شده است، از یک رویکرد انتقال داده یکسان در هر دو انتهای ارتباط استفاده کنید. یعنی در هر دوطرف کابل ارتباطی از یک device و یک پروتکل استفاده کنید تا مشکلی برای انتقال دیتا پیش نیاید.

در یک دستگاه ذخیره‌ساز، کنترلر معمولاً قابل دسترس است و از یک یا چند پروتکل ارتباطی برای تبدیل فرمت‌های ذخیره‌سازی مانند IDE،SCSI یا کانال فیبر به پروتکل‌های عملیاتی دستگاه فیزیکی پشتیبانی می‌کند.

HBA چیست

پروتکل ارتباطی سرور توسط کارت توسعه یا مادربرد مدیریت می شود که گذرگاه سرور و پروتکل‌های ذخیره سازی IDE و SCSI را تبدیل می‌کند. برای مثال، پروتکل IDE در رایانه شخصی به کار رفته ، در حالی که کنترلر دیسک IDE روی مادربرد قرار دارد.

در داخل کارت آداپتور گذرگاه میزبان سرور، یک CPU کوچک، مقداری حافظه به عنوان حافظه پنهان داده، و کانال فیبر و دستگاه‌های اتصال باش متصل هستند. این پردازنده مرکزی کوچک وظیفه تبدیل پروتکل‌های PCI و Fiber Channel را بر عهده دارد. همچنین وظایف دیگری مانند راه اندازی پورت سرور متصل به شبکه کانال فیبر، پشتیبانی از رمزگذاری TCP/IP، SCSI، 8B / 10B و رمزگشایی در لایه بالاتر دارد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *