قابل توجه مشتریان عزیز؛ به دلیل نوسانات ارز، جهت اطلاع از آخرین قیمت به روز محصولات با ما تماس بگیرید.

ارسال با پیک در تهران کمتر از 2 ساعت

سرور HPE Proliant compute DL380a G12

شناسه محصول N/A دسته بندی
ویژگی محصول:
  • سازگار با کارت‌های گرافیک NVIDIA H200 NVL، L40S و RTX PRO 6000
  • پشتیبانی از حافظه‌های پرسرعت NVMe با فرم‌فاکتورهای SFF و EDSFF
  • بهره‌مندی از رابط توسعه PCIe 5.0 و کارت‌های شبکه پرسرعت
  • پشتیبانی از ارتباطات InfiniBand با سرعت حداکثر 400Gb/s
  • مجهز به فن‌های Hot-Plug و قابلیت خنک‌سازی مایع پردازنده
  • پشتیبانی از پاورهای افزونه HPE M-CRPS Titanium
  • امکان مدیریت و نظارت از راه دور با HPE iLO 6 یا iLO 7
  • مناسب برای هوش مصنوعی، مدل‌های زبانی بزرگ، پردازش GPU و محاسبات HPC
ضمانت اصالت کالا
ارسال سریع
ارائه فاکتور رسمی
مشاوره قبل از خرید
ارتباط با کارشناسان

مشاوره خرید رایگان و استعلام قیمت برای همکاران

دانلود pdf معرفی محصول :
قیمت محصول:

تماس بگیرید

ارتباط با کارشناسان

مشاوره خرید رایگان و استعلام قیمت برای همکاران

دانلود pdf معرفی محصول :
قیمت محصول:

تماس بگیرید

ارتباط با کارشناسان

مشاوره خرید رایگان و استعلام قیمت برای همکاران

کانفیگ پیشنهادی قیمتتعداداطلاعات کانفیگ
کانفیگ AI پیشرفته DL380a G12 | چهار گرافیک H200 NVL تماس بگیرید

شاسی سرور: HPE ProLiant DL380a Gen12، فرم‌فکتور 4U، پارت‌نامبر P76706-B21

نوع پیکربندی: 4 Double-Wide GPU، پارت‌نامبر P75002-B21

پردازنده: دو عدد Intel Xeon 6530P با 32 هسته، فرکانس 2.3GHz و توان 225W، پارت‌نامبر P74571-B21

حافظه رم: هشت ماژول 64GB DDR5-6400، مجموع 512GB، پارت‌نامبر P69728-F21

پردازنده گرافیکی: چهار عدد NVIDIA H200 NVL با حافظه 141GB برای هر GPU، پارت‌نامبر S3U30C

اتصال GPU: یک عدد NVIDIA 4-way NVLink Bridge مخصوص H200 NVL، پارت‌نامبر S4A91C

رایزر GPU: دو عدد 2DW Captive Riser FIO Kit، پارت‌نامبر P74685-B21

کابل تغذیه GPU: دو عدد GPU 16-pin FIO Cable Kit، پارت‌نامبر P74700-B21

فضای ذخیره‌سازی: چهار عدد SSD پرسرعت HPE 6.4TB NVMe Gen4 Mixed Use، مجموع 25.6TB، پارت‌نامبر P63853-B21

محفظه درایو: دو عدد 4SFF U.3 FIO Drive Cage Kit، پارت‌نامبر P74710-B21

کنترلر ذخیره‌سازی: دو عدد HPE MR416i-p Gen11 با 8GB Cache، پارت‌نامبر P47777-B21

باتری کنترلر: یک عدد HPE 96W Smart Storage Lithium-ion Battery، پارت‌نامبر P01367-B21

کابل ذخیره‌سازی: یک عدد NVMe to Tri-Mode PCIe FIO Cable Kit، پارت‌نامبر P76700-B21

کارت شبکه: یک عدد Intel E810-XXVDA2 با دو پورت 10/25Gb SFP28 از نوع OCP3، پارت‌نامبر P10106-B21

کابل OCPA: یک عدد OCPA Cable Kit، پارت‌نامبر P74694-B21

منبع تغذیه: پنج عدد پاور 3200W M-CRPS Titanium Hot Plug، پارت‌نامبر P67248-B21

کابل برق: پنج عدد کابل C19-C20 با مشخصات 250V، 16A و طول 2.5 متر، پارت‌نامبر P78384-B21

بزل جلوی سرور: یک عدد DL380a Gen12 4U Bezel Kit، پارت‌نامبر P74911-B21

ریل رک: یک عدد Ball Bearing Rail Kit، پارت‌نامبر P69770-B21

خدمات پشتیبانی: HPE Tech Care Basic سه‌ساله، پارت‌نامبر H47TQE

کانفیگ GPU سازمانی DL380a G12 | گرافیک NVIDIA L20 تماس بگیرید

شاسی سرور: HPE ProLiant DL380a Gen12، فرم‌فکتور 4U با پشتیبانی از پیکربندی 8DW/16SW، پارت‌نامبر P76706-B21

نوع پیکربندی: 8 Double-Wide / 16 Single-Wide FIO Configuration، پارت‌نامبر P75008-B21

پردازنده: دو عدد Intel Xeon 6787P با 86 هسته، فرکانس 2.0GHz و توان 350W، پارت‌نامبر P73837-B21

حافظه رم: چهار ماژول 32GB DDR5-6400، مجموع 128GB، پارت‌نامبر P69727-B21

پردازنده گرافیکی: یک عدد NVIDIA L20 48GB PCIe GPU Accelerator، پارت‌نامبر S4A92C

محفظه ذخیره‌سازی: یک عدد HPE 4SFF FIO Drive Cage Kit، پارت‌نامبر P74710-B21

کیت توسعه: دو عدد Switchboard FIO Enablement Kit، پارت‌نامبر P74714-B21

کارت شبکه: یک عدد Broadcom BCM57416 با دو پورت 10GbE BASE-T از نوع OCP3، پارت‌نامبر P10097-B21

منبع تغذیه: هشت عدد پاور 2400W M-CRPS Titanium Hot Plug، پارت‌نامبر P67252-B21

کابل برق: هشت عدد کابل C19-GB1002 با مشخصات 250V، 16A و طول 2.5 متر، پارت‌نامبر P78157-B21

کابل تغذیه GPU: چهار عدد GPU 16-pin FIO Cable Kit، پارت‌نامبر P74700-B21

کابل NVMe: یک عدد 4NVMe Direct Attach Cable Kit، پارت‌نامبر P74702-B21

کابل OCPA: یک عدد OCPA Cable Kit، پارت‌نامبر P74694-B21

ریل رک: یک عدد Ball Bearing Rail Kit، پارت‌نامبر P69770-B21

کیت منطقه‌ای: یک عدد Localization FIO Kit، پارت‌نامبر P73325-B21

لایسنس مدیریت: HPE OneView با پشتیبانی سه‌ساله 24×7، پارت‌نامبر P8B31A

توضیحات
آیا برای اجرای مدل‌های هوش مصنوعی، پردازش حجم بالای داده یا راه‌اندازی زیرساخت چند GPU به سروری فراتر از مدل‌های عمومی نیاز دارید؟ سرور HPE ProLiant Compute DL380a Gen12 با شاسی 4U، پردازنده‌های Intel Xeon 6 و معماری بهینه‌شده برای شتاب‌دهنده‌های گرافیکی، برای پاسخ به همین نیاز طراحی شده است. این مدل در پیکربندی‌های خاص از حداکثر ۱۰ کارت گرافیک دو اسلاته پشتیبانی می‌کند.اما آیا همیشه بیشترین تعداد GPU بهترین نتیجه را به همراه دارد؟ هنگام خرید سرور DL380a G12 باید نوع پردازش، ظرفیت حافظه گرافیکی، سازگاری شاسی، زیرساخت برق و هزینه نگهداری را نیز سنجید. در این بررسی تخصصی ماهان شبکه ایرانیان، مشخصات و محدودیت‌های واقعی سرور را در کنار کانفیگ‌های پیشنهادی و عوامل مؤثر بر قیمت سرور DL380a G12 مرور می‌کنیم.
آنچه در این مطلب می‌خوانید: پنهان

سرور HPE DL380a Gen12 چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

DL380a Gen12 یک سرور رکمونت دوپردازنده‌ای از خانواده HPE ProLiant Compute است که برای بارهای کاری GPUمحور، به‌ویژه AI Inference، پردازش موازی و هوش مصنوعی مولد طراحی شده است. این محصول از پردازنده‌های Intel Xeon 6، حافظه DDR5 و ارتباط PCIe 5.0 بهره می‌برد و ظرفیت توسعه آن به شاسی و کیت‌های انتخابی وابسته است.

سرور HPE DL380a Gen12 چیست

تفاوت سرور DL380a G12 با سرورهای عمومی HPE چیست؟

حرف «a» در نام DL380a به معنای Accelerator-Optimized است؛ یعنی طراحی شاسی، برق و خنک‌سازی با اولویت شتاب‌دهنده‌های محاسباتی انجام شده است.

درحالی‌که DL380 Gen12 برای مجازی‌سازی، پایگاه داده و سرویس‌های عمومی کاربرد وسیعی دارد، DL380a Gen12 برای استقرار چند GPU پرمصرف و بارهای کاری هوش مصنوعی مناسب‌تر است. اگر کاربرد سازمان صرفاً اجرای ماشین مجازی یا نرم‌افزار اداری باشد، هزینه مدل GPUمحور معمولاً توجیه کمتری دارد.

مشخصات فنی سرور HPE DL380a Gen12

جدول زیر نمایی سریع از معماری و ظرفیت‌های اصلی HPE DL380a Gen12 ارائه می‌دهد. اعداد حداکثری، متعلق به پیکربندی‌های مشخص هستند و نباید آن‌ها را ویژگی هم‌زمان یک کانفیگ واحد در نظر گرفت.

مشخصات سرور HPE DL380a Gen12
برند و مدل HPE ProLiant Compute DL380a Gen12
نسل سرور Generation 12
فرم فاکتور رکمونت 4U
پردازنده دو پردازنده یکسان Intel Xeon 6
تعداد اسلات رم ۳۲ اسلات DDR5 RDIMM
حداکثر ظرفیت رم ۸ ترابایت
پشتیبانی GPU حداکثر ۱۰ کارت Double-Wide یا ۱۶ کارت Single-Wide، بسته به مدل
اسلات‌های توسعه PCIe 5.0
ذخیره‌سازی تا ۸ عدد SFF NVMe یا تا ۱۶ عدد EDSFF NVMe با کیت مناسب
رابط شبکه کارت شبکه OCP 3.0 یا PCIe، متناسب با کانفیگ
سیستم خنک‌کننده خنک‌کننده هوایی و گزینه Direct Liquid Cooling
منبع تغذیه پاورهای افزونه M-CRPS با توان متناسب با کانفیگ
مدیریت سرور HPE iLO 6 یا iLO 7 بسته به مدل شاسی
امنیت TPM 2.0 و قابلیت‌های امنیتی HPE
کاربرد اصلی AI Inference، هوش مصنوعی مولد، پردازش GPU و HPC

نکته فنی: حداکثر GPU، ظرفیت NVMe، تعداد اسلات شبکه و بعضی کیت‌های خنک‌کننده ممکن است با هم محدودیت داشته باشند. پیش از نهایی‌کردن سفارش، ترکیب قطعات باید در پیکربندی تأییدشده HPE بررسی شود.

بررسی طراحی ظاهری، شاسی و اجزای سرور DL380a G12

شاسی 4U این سرور برای جانمایی چند GPU، مدیریت مسیر جریان هوا و نصب مجموعه منابع تغذیه طراحی شده است. در مقایسه با سرورهای عمومی 2U، فضای بیشتری در اختیار تجهیزات شتاب‌دهنده قرار می‌دهد؛ البته به فضای رک و الزامات سرمایشی بیشتری نیز نیاز دارد.

بررسی نمای جلویی سرور DL380a Gen12

بررسی نمای جلویی سرور DL380a Gen12

پنل جلو شامل مسیرهای ورودی هوا و محفظه‌های ذخیره‌سازی است. آرایش درایوها با انتخاب SFF U.3 یا EDSFF E3.S و کیت‌های مربوط تغییر می‌کند؛ بنابراین ظاهر دقیق پنل به کانفیگ بستگی دارد.

مهم‌ترین اجزای پنل جلو عبارت‌اند از:

  1. پنل دسترسی سریع (Quick Removal Access Panel)
  2.  دکمه پاور و چراغ وضعیت برق
  3. چراغ سلامت سیستم (Health LED)
  4.  پورت سرویس iLO Type-C
  5.  پورت USB 3.2
  6.  چراغ وضعیت شبکه (NIC LED)
  7. دکمه و چراغ شناسایی سرور (UID)
  8. محفظه نصب درایوهای ذخیره‌سازی
  9.  محفظه درایو بوت (Boot Drive Cage)
  10.  محفظه کارت‌های گرافیک (GPU Cage)
  11.  زبانه اطلاعات سریال سرور

بررسی پنل پشتی و درگاه‌های ارتباطی DL380a Gen12

بررسی پنل پشتی و درگاه‌های ارتباطی DL380a Gen12

در پشت شاسی، مجموعه منابع تغذیه Hot-Plug، اسلات‌های توسعه PCIe 5.0، امکان نصب کارت شبکه OCP 3.0 و درگاه اختصاصی مدیریت iLO دیده می‌شود. درگاه‌های USB و VGA نیز برای مدیریت و عیب‌یابی در نظر گرفته شده‌اند.

مهم‌ترین اجزای پنل پشت عبارت‌اند از:

  1. منابع تغذیه افزونه (MCRPS)
  2. دریچه تهویه و خروج هوای گرم
  3. اسلات توسعه PCIe 5.0 x16 شماره ۴
  4. اسلات توسعه PCIe 5.0 x16 شماره ۵
  5. اسلات توسعه PCIe 5.0 x16 شماره ۶
  6. اسلات توسعه OCP B
  7. اسلات توسعه OCP A
  8. پورت اختصاصی مدیریت iLO
  9. پورت‌های USB 3.2 Gen 1
  10. پورت VGA
  11. اسلات توسعه PCIe 5.0 x16 شماره ۳
  12. اسلات توسعه PCIe 5.0 x16 شماره ۲
  13. اسلات توسعه PCIe 5.0 x16 شماره ۱

بررسی قطعات داخلی سرور DL380a G12

بررسی قطعات داخلی سرور DL380a G12

مهم‌ترین اجزای پنل داخل عبارت‌اند از:

  1. محفظه نصب کارت‌های گرافیک GPU
  2. مجموعه فن‌های Hot-Plug
  3. هدایت‌کننده جریان هوا و هیت‌سینک‌ها
  4. پردازنده‌های Intel Xeon 6 و اسلات‌های حافظه DDR5
  5. منابع تغذیه MCRPS
  6. رایزرهای توسعه PCIe

در فضای داخلی، دو سوکت Intel Xeon 6، تعداد ۳۲ اسلات DDR5، چهار مجموعه فن Hot-Plug و بخش نصب GPUها در کنار رایزرها قرار دارند. چینش دقیق تجهیزات به حالت 2DW، 4DW، 8DW، 10DW یا 16SW وابسته است.

مسیر هوا از جلو به عقب به دفع گرمای پردازنده و شتاب‌دهنده‌ها کمک می‌کند. بااین‌حال، برای کارت‌های با توان حرارتی بالا ممکن است کیت فن یا پنل مخصوص لازم باشد.

بررسی پردازنده و حافظه رم سرور DL380a Gen12

در سرور GPUمحور، پردازنده مرکزی آماده‌سازی داده، هماهنگی پردازش‌ها و اجرای بخش‌های غیرگرافیکی را بر عهده دارد. رم سرور اچ پی نیز باید ظرفیت و پهنای باند کافی برای تغذیه GPUها داشته باشد. به همین دلیل، انتخاب Xeon 6 و DDR5 باید همراه با انتخاب شتاب‌دهنده‌ها انجام شود.

بررسی پردازنده و حافظه رم سرور DL380a Gen12

پردازنده‌های Intel Xeon 6 سازگار با DL380a Gen12

DL380a Gen12 به دو پردازنده یکسان Intel Xeon 6 نیاز دارد؛ امکان سفارش با تنها یک CPU سرور یا ترکیب دو مدل متفاوت پشتیبانی نمی‌شود. انتخاب خانواده پردازنده به SKU شاسی وابسته است.

مدل‌های P-core برای پردازش‌های نیازمند کارایی بیشتر هر هسته و مدل‌های E-core برای بارهای کاری موازی و پرتراکم قابل بررسی هستند. جدول زیر نمونه‌هایی از پردازنده‌های فهرست‌شده در QuickSpecs این سرور را نشان می‌دهد.

برخی پردازنده‌های سازگار عبارت‌اند از:

مدل پردازنده تعداد هسته فرکانس پایه توان مصرفی پارت‌نامبر HPE
Xeon 6710E 64 2.4GHz 205W P71117-B21
Xeon 6740E 96 2.4GHz 250W P71119-B21
Xeon 6520P 24 2.4GHz 210W P74568-B21
Xeon 6767P 64 2.4GHz 350W P73834-B21

نکته سازگاری: مدل‌های P-core با شاسی P74461-B21 سازگار نیستند؛ بنابراین پیش از انتخاب CPU باید SKU شاسی نهایی شود.

تفاوت شاسی‌های P74461-B21 و P76706-B21

مدل شاسی HPE پردازنده‌های پشتیبانی‌شده نسخه مدیریت محدودیت مهم
P74461-B21 مدل‌های E-core سازگار iLO 6 عدم پشتیبانی از P-core و RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition
P76706-B21 مدل‌های سازگار P-core و E-core iLO 7 انتخاب کیت GPU، شبکه و ذخیره‌سازی مطابق پیکربندی

این تفاوت صرفاً مربوط به نرم‌افزار مدیریت نیست؛ روی فهرست قطعات قابل سفارش هم اثر دارد. شاسی P74461-B21 نیز به iLO 7 ارتقاپذیر نیست.

ظرفیت و سرعت حافظه DDR5 در سرور DL380a Gen12

این مدل ۳۲ اسلات DDR5 RDIMM دارد؛ یعنی ۱۶ اسلات برای هر CPU. ظرفیت و فرکانس حافظه به تعداد ماژول‌ها، نوع پردازنده و حالت 1DPC/2DPC بستگی دارد.

  • حداکثر ظرفیت: ۸TB با ۳۲ ماژول ۲۵۶GB
  • حداکثر سرعت اسمی پشتیبانی‌شده: 6400MT/s
  • ظرفیت در پیکربندی 1DPC با ماژول‌های ۲۵۶GB: حداکثر ۴TB
  • سرعت در پیکربندی ۸TB با 2DPC: حداکثر 5200MT/s

حداکثر فرکانس اسمی همیشه فرکانس قابل دستیابی در همه کانفیگ‌ها نیست. برای عملکرد متوازن NUMA، ظرفیت رم باید به‌درستی بین دو پردازنده توزیع شود.

چه ترکیب پردازنده و رمی برای پردازش هوش مصنوعی مناسب‌تر است؟

آیا گران‌ترین CPU و بیشترین مقدار رم همیشه بهترین انتخاب‌اند؟ خیر؛ معیار اصلی، سهم پردازش CPU، حجم داده و میزان استفاده هم‌زمان از GPUها است.

در AI Inference بخش مهم محاسبات روی GPU اجرا می‌شود؛ پس باید از گلوگاه CPU و کمبود رم جلوگیری کرد. برای آماده‌سازی داده، اجرای چند سرویس هم‌زمان و پردازش‌های ترکیبی، تعداد هسته‌ها و ظرفیت RAM اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

بررسی پردازنده‌های گرافیکی (GPU) سرور DL380a G12

مهم‌ترین مزیت DL380a Gen12، معماری مخصوص اتصال چند GPU دیتاسنتری است. در انتخاب کارت گرافیک سرور فقط به تعداد کارت توجه نکنید؛ ظرفیت VRAM، پهنای باند حافظه، توان مصرفی و روش ارتباط کارت‌ها نیز بر اجرای LLM، تحلیل ویدئو و محاسبات موازی اثر دارند.

بررسی پردازنده‌های گرافیکی (GPU) سرور DL380a G12

سرور DL380a Gen12 از چند کارت گرافیک پشتیبانی می‌کند؟

سرور DL380a Gen12 بسته به مدل کارت و پیکربندی شاسی، از حداکثر ۱۰ کارت گرافیک Double-Wide یا ۱۶ کارت Single-Wide پشتیبانی می‌کند.

نکته تعیین‌کننده این است که «حداکثر ۱۰ GPU» به همه مدل‌های کارت گرافیک تعمیم داده نمی‌شود. برای نمونه، RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition در پیکربندی‌های تأییدشده حداکثر تا ۸ کارت پشتیبانی می‌شود؛ نصب ۱۰ کارت نیز به شاسی و کیت خاص نیاز دارد.

کارت‌های گرافیک NVIDIA سازگار با سرور DL380a Gen12

HPE گزینه‌های مختلفی از GPUهای NVIDIA را برای این سرور معرفی کرده است. جدول زیر تعدادی از مدل‌های سازگار و کاربردهای پیشنهادی آن‌ها را نشان می‌دهد.

مدل کارت گرافیک حافظه GPU کاربرد پیشنهادی
NVIDIA H200 NVL 141GB HBM3e مدل‌های زبانی بزرگ، AI و HPC
NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition 96GB GDDR7 هوش مصنوعی و رندرینگ؛ حداکثر ۸ کارت در کانفیگ مجاز
NVIDIA RTX PRO 6000D 84GB پردازش‌های AI در پیکربندی‌های تأییدشده
NVIDIA L40S 48GB GDDR6 AI Inference، رندرینگ و گرافیک حرفه‌ای
NVIDIA L20 48GB GDDR6 پردازش‌های AI و بارهای کاری گرافیکی
NVIDIA L4 24GB GDDR6 استنتاج هوش مصنوعی و پردازش ویدئو

نکته سازگاری: ترکیب مدل‌های مختلف GPU در یک کانفیگ پشتیبانی نمی‌شود. تعداد مجاز هر کارت، نوع شاسی، کابل برق، کیت فن و رایزرها باید با QuickSpecs و BOM نهایی تطبیق داده شود.

نقش NVIDIA NVLink در عملکرد GPUهای سرور

در محاسباتی که چند GPU باید داده‌های فراوانی ردوبدل کنند، ارتباط میان کارت‌ها اهمیت دارد. NVLink در GPUهای پشتیبانی‌شده می‌تواند نسبت به انتقال صرفاً مبتنی بر PCIe مسیر ارتباطی مناسب‌تری فراهم کند؛ ولی این قابلیت در همه مدل‌ها یا حالت‌های نصب وجود ندارد.

برای H200 NVL، گزینه‌های NVLink Bridge دوطرفه و چهارطرفه در پیکربندی‌های مشخص ارائه شده‌اند. بااین‌حال، حالت 10DW از این Bridgeها پشتیبانی نمی‌کند؛ بنابراین حداکثر تعداد GPU الزاماً بهترین معماری ارتباط بین GPUها نیست.

بهترین GPU برای AI Inference و مدل‌های زبانی بزرگ چیست؟

بهترین GPU با نوع مدل هوش مصنوعی، ظرفیت VRAM، تعداد درخواست‌های هم‌زمان و بودجه مشخص می‌شود. راهنمای زیر برای مقایسه اولیه است، نه تأیید نهایی سازگاری.

برای LLMهای حافظه‌محور، H200 NVL با ۱۴۱ گیگابایت HBM3e گزینه قدرتمندی است. RTX PRO 6000 Blackwell با ۹۶ گیگابایت GDDR7 برای سناریوهای ترکیبی AI و گرافیک مناسب است؛ L40S و L4 نیز برای استنتاج، پردازش ویدئو یا بارهای سبک‌تر قابل بررسی‌اند.

نوع پروژه GPU قابل بررسی نکته انتخاب
LLM با نیاز زیاد به VRAM NVIDIA H200 NVL حافظه HBM3e و بررسی امکان NVLink
استنتاج و پردازش تصویر ترکیبی RTX PRO 6000 Blackwell حافظه ۹۶GB؛ حداکثر ۸ کارت در حالت تأییدشده
رندرینگ و AI سازمانی NVIDIA L40S تناسب نرم‌افزار، حافظه ۴۸GB و توان
تحلیل ویدئو و استنتاج کم‌مصرف‌تر NVIDIA L4 ارزیابی تعداد جریان‌های ویدئویی و ظرفیت ۲۴GB

محدودیت‌های نصب و ارتقای GPU در DL380a G12

ارتقای GPU تنها زمانی منطقی است که برق، کابل‌ها، رایزرها و فن‌ها نیز با کارت جدید سازگار باشند. پیش از خرید یا ارتقا موارد زیر را بررسی کنید:

  • سازگاری مدل و تعداد GPU با شاسی و رایزرها
  • نیاز به کیت‌های برق و کابل‌کشی اختصاصی GPU
  • تأمین توان کافی با منابع تغذیه سازگار
  • رعایت الزامات خنک‌سازی برای کارت‌های پرمصرف
  • محدودیت استفاده از NVLink در برخی کانفیگ‌ها

برای نمونه، استفاده از GPUهای H200 NVL یا RTX PRO 6000 به پاورهای ۲۴۰۰ یا ۳۲۰۰ واتی در ترکیب تأییدشده نیاز دارد.

بررسی ظرفیت ذخیره‌سازی و کنترلرهای سرور DL380a Gen12

سرعت خواندن Dataset و بارگذاری مدل می‌تواند عملکرد GPUهای قدرتمند را محدود کند. به همین دلیل، DL380a Gen12 از ذخیره‌سازی NVMe استفاده می‌کند تا مسیر دسترسی داده در بارهای کاری AI کوتاه‌تر و سریع‌تر باشد.

بررسی ظرفیت ذخیره‌سازی و کنترلرهای سرور DL380a Gen12

پشتیبانی از حافظه‌های NVMe SFF و EDSFF

برخلاف بسیاری از سرورهای عمومی HPE، گزینه‌های ذخیره‌سازی داخلی DL380a Gen12 بر SSDهای NVMe متمرکز هستند. این سرور از دو فرم‌فکتور اصلی پشتیبانی می‌کند:

  • SFF U.3 NVMe: مناسب ذخیره‌سازی پرسرعت، اجرای نرم‌افزارها و دسترسی سریع به فایل‌های پروژه.
  • EDSFF E3.S NVMe: طراحی‌شده برای زیرساخت‌های دیتاسنتری با نیاز به تراکم ذخیره‌سازی و عملکرد بالا.

بسته به نسل و SKU درایو، گزینه‌های NVMe مبتنی بر PCIe Gen4 و Gen5 قابل بررسی هستند؛ انتخاب نهایی به نوع محفظه و مسیر کابل‌کشی بستگی دارد.

حداکثر تعداد و ظرفیت درایوهای قابل نصب

تعداد درایوهای قابل نصب به نوع محفظه ذخیره‌سازی و پیکربندی انتخابی بستگی دارد.

نوع ذخیره‌سازی حداکثر تعداد درایو
SFF U.3 NVMe SSD ۸ عدد
EDSFF E3.S NVMe SSD تا ۱۶ عدد با کیت ویژه

این حداکثرها مربوط به کیت‌ها و پیکربندی‌های مجزا هستند. ترکیب SFF و EDSFF در یک آرایش ذخیره‌سازی پشتیبانی‌شده نیست و رسیدن به ۱۶ درایو EDSFF نیز به کیت ویژه نیاز دارد.

کنترلرهای ذخیره‌سازی و قابلیت RAID

سرور DL380a Gen12 از فناوری Intel Virtual RAID on CPU یا Intel VROC برای مدیریت RAID روی درایوهای NVMe متصل مستقیم به پردازنده پشتیبانی می‌کند. این قابلیت بسته به لایسنس، امکان استفاده از سطوح RAID 0، 1، 5 و 10 را فراهم می‌کند.

در کانفیگ‌های مشخص می‌توان از کنترلرهای Tri-Mode سازگار مانند HPE MR416i-p، MR416i-o و MR932i-p بهره گرفت؛ انتخاب آن‌ها به تعداد کنترلر، باتری و کیت کابل‌کشی وابسته است. برای بوت مجزا نیز HPE NS204i-u v2 با کیت نصب مخصوص قابل بررسی است.

نکته: قبل از انتخاب ریدکنترلر سرور و SSD، نوع workload، نرخ نوشتن، نیاز به محافظت داده و محدودیت اسلات‌ها و OCP را مشخص کنید؛ بیشترین تعداد درایو لزوماً بهترین انتخاب برای هر پروژه نیست.

بررسی اسلات‌های توسعه PCIe و امکانات شبکه سرور DL380a G12

در معماری چند GPU، شبکه باید با سرعت ذخیره‌سازی و شیوه اجرای سرویس هماهنگ باشد. DL380a Gen12 از PCIe 5.0 و کارت‌های Ethernet و InfiniBand پرسرعت پشتیبانی می‌کند، اما ظرفیت I/O تابع حالت نصب GPU و مسیر کابل‌کشی NVMe است.

بررسی اسلات‌های PCIe Gen5 و قابلیت توسعه سرور

DL380a Gen12 با رایزرهای مناسب تا شش مسیر اسلات PCIe 5.0 برای تجهیزات غیراز GPU ارائه می‌دهد؛ تعداد قابل استفاده به حالت شاسی بستگی دارد. در آرایش 10DW با کیت مربوط، حداکثر سه اسلات PCIe عقب برای کارت‌های غیرگرافیکی باقی می‌ماند.

کارت‌های شبکه سازگار با DL380a Gen12

این مدل پورت Ethernet داده تعبیه‌شده ندارد؛ بنابراین کارت شبکه OCP 3.0 یا PCIe باید متناسب با سرعت ارتباط، تعداد پورت‌ها و اسلات‌های آزاد انتخاب شود. پورت مدیریت iLO جایگزین رابط شبکه سرویس‌ها نیست.

برخی گزینه‌های ارتباطی سازگار عبارت‌اند از:

نوع اتصال سرعت ارتباط کاربرد
Ethernet 1/10GbE مدیریت ترافیک و ارتباطات معمول سازمانی
Ethernet 25GbE انتقال داده و ارتباط با تجهیزات ذخیره‌سازی
Ethernet 100GbE انتقال داده‌های حجیم و شبکه دیتاسنتر
InfiniBand NDR200 200Gb/s ارتباطات محاسباتی کم‌تأخیر
InfiniBand NDR 400Gb/s زیرساخت‌های پیشرفته AI و HPC

کارت‌های OCP 3.0 از فضای اسلات‌های PCIe معمولی استفاده نمی‌کنند، اما به فعال‌سازی مسیرهای OCP و کابل سازگار نیاز دارند و ممکن است با برخی کیت‌های NVMe تداخل داشته باشند.

ارتباط شبکه‌ای پرسرعت در پروژه‌های AI و GPU Cluster

آیا هر پروژه AI به شبکه 400Gb نیاز دارد؟ خیر. برای یک سرور مستقل، سرعت‌های 25 یا 100GbE ممکن است کافی باشند؛ اما در GPU Cluster چندسروری، تأخیر و پهنای باند بین نودها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

بررسی سیستم خنک‌کننده و منبع تغذیه سرور DL380a Gen12

در سرور چند GPU، طراحی برق و دفع حرارت بخش جدایی‌ناپذیر انتخاب کانفیگ است. حتی GPU مناسب، بدون پاور، فن و زیرساخت رک کافی نمی‌تواند عملکرد پایدار ارائه دهد.

سیستم خنک‌کننده هوایی و فن‌های Hot-Plug

سرور DL380a Gen12 به چهار ماژول فن داخلی Hot-Plug مجهز است که هر ماژول شامل سه فن با اندازه‌های متفاوت می‌شود. این ساختار به هدایت جریان هوا و کنترل دمای قطعات پردازشی کمک می‌کند.

برای شاسی P74461-B21، کیت ارتقای فن ۱۱۰ واتی در برابر فن‌های ۹۰ واتیِ نصب‌شده برای برخی GPUهای گرم‌تر توصیه شده است. در حالت‌های پرتراکم، کیت فن و پنل جلوی مخصوص نیز ممکن است الزامی باشد.

قابلیت خنک‌سازی مایع Direct Liquid Cooling

گزینه CPU Direct Liquid Cooling در برخی کانفیگ‌ها امکان خنک‌سازی مستقیم پردازنده‌ها با مایع را فراهم می‌کند.

این کیت مخصوص CPU است، نه GPU. همچنین با حالت 10DW و برخی کیت‌های فن سازگار نیست و اسلات PCIe شماره ۱ را اشغال می‌کند؛ پیش از سفارش باید الزامات خنک‌سازی دیتاسنتر نیز بررسی شود.

بررسی منابع تغذیه و مصرف برق سرور DL380a Gen12

سرور DL380a Gen12 از منابع تغذیه ماژولار HPE M-CRPS Titanium Hot-Plug پشتیبانی می‌کند. انتخاب تعداد و توان پاورها به کانفیگ GPU بستگی دارد.

نوع کانفیگ تعداد پاور موردنیاز
۲ یا ۴ کارت GPU دو اسلاته ۵ پاور
۸ یا ۱۰ کارت GPU دو اسلاته ۸ پاور

در کانفیگ‌های مجهز به H200 NVL و RTX PRO 6000، انتخاب پاورهای ۲۴۰۰ یا ۳۲۰۰ واتی طبق الزامات HPE مطرح است. ترکیب پاورهایی با مدل یا توان متفاوت پشتیبانی نمی‌شود؛ توان مناسب باید با HPE Power Advisor و BOM نهایی سنجیده شود.

توجه داشته باشید که توان نامی پاورها معادل مصرف برق دائمی سرور نیست؛ مصرف واقعی به CPU، تعداد GPUها، تجهیزات جانبی و میزان بار پردازشی بستگی دارد.

در محاسبه هزینه راه‌اندازی، ظرفیت برق رک، PDU، کابل‌ها، سرمایش و مصرف انرژی نیز باید کنار بهای سخت‌افزار در نظر گرفته شوند.

بررسی مدیریت و امنیت سرور HPE DL380a G12

پایش وضعیت GPU، فن، پاور و Firmware برای پایداری سرور ضروری است. HPE iLO امکان مدیریت خارج از باند و بررسی هشدارهای سخت‌افزاری را فراهم می‌کند؛ برخی امکانات به لایسنس نیاز دارند.

بررسی مدیریت و امنیت سرور HPE DL380a G12

مدیریت سرور با HPE iLO 6 و iLO 7

نسخه iLO با شاسی تعیین می‌شود: P74461-B21 به iLO 6 و P76706-B21 به HPE iLO 7 مجهز است. برای مقایسه این دو SKU، جدول بخش پردازنده و شاسی را ملاک قرار دهید.

iLO امکان مشاهده رویدادهای سخت‌افزاری، مدیریت توان و عیب‌یابی از راه دور را فراهم می‌کند؛ ویژگی‌های پیشرفته کنسول و مدیریت به مجوز مناسب وابسته‌اند.

امنیت سخت‌افزاری با Silicon Root of Trust و TPM 2.0

در سرور DL380a Gen12، فناوری Silicon Root of Trust با بررسی یکپارچگی Firmware به شناسایی تغییرات غیرمجاز در مراحل راه‌اندازی کمک می‌کند.

همچنین قابلیت‌های امنیتی زیر برای محافظت از زیرساخت در دسترس هستند:

  • TPM 2.0: حفاظت سخت‌افزاری از کلیدهای رمزنگاری
  • Secure Boot: بررسی اعتبار اجزای فرایند بوت
  • Firmware Verification: شناسایی تغییرات غیرمجاز در Firmware
  • Secure Erase: پاک‌سازی امن داده‌ها هنگام خروج تجهیزات از چرخه استفاده

مدیریت متمرکز با HPE Compute Ops Management

HPE Compute Ops Management برای مشاهده سلامت، هشدارها و مدیریت متمرکز سرورها از طریق محیط ابری کاربرد دارد. شرایط اشتراک و لایسنس این سرویس باید پیش از خرید بررسی شود.

کاربردهای سرور DL380a Gen12 در سازمان‌ها و دیتاسنترها

DL380a Gen12 فقط برای یک نوع الگوریتم نیست؛ از استقرار مدل‌های زبانی تا رندرینگ و برخی بارهای HPC می‌توان از معماری GPUمحور آن استفاده کرد. انتخاب مناسب به نرم‌افزار، مدل GPU و میزان بهره‌برداری واقعی بستگی دارد.

کاربردهای سرور DL380a Gen12 در سازمان‌ها و دیتاسنترها

اجرای مدل‌های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق

در یادگیری عمیق، پردازش تصویر و تحلیل ویدئو، چند GPU سازگار می‌توانند بخشی از کار را موازی اجرا کنند. میزان افزایش سرعت به چارچوب نرم‌افزاری، اندازه داده و روش توزیع کار بستگی دارد.

پردازش مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) و هوش مصنوعی مولد

برای سرویس‌های هوش مصنوعی مولد و مدل‌های خانواده Llama، ظرفیت VRAM و ارتباط بین GPUها تعیین می‌کند مدل با چه دقت، طول متن و سطح هم‌زمانی اجرا شود. این سرور برای استقرار و Fine-tuning مدل‌های متناسب با منابع انتخابی مناسب است.

استفاده در AI Inference و سامانه‌های RAG

در AI Inference، مدل آماده به درخواست‌های کاربران پاسخ می‌دهد. DL380a Gen12 می‌تواند میزبان چت‌بات سازمانی، تحلیل اسناد و سرویس RAG باشد؛ برای RAG به طراحی مستقل لایه بازیابی و پایگاه برداری نیز نیاز است.

محاسبات سنگین علمی و پردازش موازی (HPC)

برای شبیه‌سازی مهندسی، محاسبات علمی و تحلیل موازی، این سرور گزینه قابل بررسی است؛ البته بهره‌وری نهایی به پشتیبانی نرم‌افزار از معماری GPU و ارتباط بین کارت‌ها وابسته است.

رندرینگ و پردازش گرافیکی سازمانی

کارت‌هایی مانند RTX PRO 6000 Blackwell یا L40S برای رندرینگ سه‌بعدی، پردازش ویدئو و کارهای گرافیکی حرفه‌ای قابل بررسی‌اند؛ سازگاری درایور و نرم‌افزارهای مقصد باید پیش از سفارش تأیید شود.

کانفیگ‌های پیشنهادی سرور DL380a G12 برای کاربردهای مختلف

آیا لازم است سرور را از روز اول با بیشترین تعداد GPU تهیه کنید؟ خیر. سه کانفیگ زیر برای تخمین سطح منابع معرفی شده‌اند؛ هر سه صرفاً نمونه طراحی هستند و بدون بررسی SKU، کابل‌کشی و لیست قطعات HPE، BOM نهایی محسوب نمی‌شوند.

کانفیگ اقتصادی‌تر DL380a Gen12 برای AI Inference سازمانی

این ترکیب برای چت‌بات داخلی، تحلیل تصویر و بارهای AI Inference با مقیاس محدود تا متوسط قابل بررسی است.

قطعه کانفیگ پیشنهادی
شاسی پیشنهادی P76706-B21 (مشروط به تأیید BOM)
پردازنده 2× Intel Xeon 6520P
حافظه رم 256GB DDR5
کارت گرافیک 2× NVIDIA L40S 48GB
ذخیره‌سازی 2× SSD NVMe 1.92TB
شبکه 25GbE
منبع تغذیه ۵ پاور با توان متناسب با کانفیگ

منطق انتخاب: دو کارت L40S در مجموع ۹۶GB VRAM فیزیکی دارند؛ این حافظه به‌صورت خودکار به یک فضای یکپارچه تبدیل نمی‌شود. سطح استفاده از آن به مدل و نرم‌افزار بستگی دارد.

کانفیگ حرفه‌ای DL380a Gen12 برای مدل‌های زبانی بزرگ

برای مدل‌های زبانی بزرگ‌تر یا چند سرویس هم‌زمان، افزایش GPU و رم اهمیت دارد؛ امکان استفاده مؤثر از هر چهار کارت باید در سطح نرم‌افزار تأیید شود.

قطعه کانفیگ پیشنهادی
شاسی پیشنهادی P76706-B21 (پشتیبان P-core و GPU انتخابی)
پردازنده 2× Intel Xeon 6767P
حافظه رم 1TB DDR5
کارت گرافیک 4× NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell 96GB
ذخیره‌سازی 4× SSD NVMe 3.84TB
شبکه 100GbE
منبع تغذیه ۵ پاور ۲۴۰۰ یا ۳۲۰۰ وات با تأیید توان

منطق انتخاب: چهار کارت RTX PRO 6000 مجموعاً ۳۸۴GB حافظه گرافیکی فیزیکی فراهم می‌کنند، نه یک مخزن حافظه مشترک. اجرای مدل‌های بزرگ به تقسیم بار و سازگاری نرم‌افزار نیاز دارد.

کانفیگ پردازشی سنگین DL380a Gen12 برای AI و HPC

این نمونه برای بارهای پردازشی بسیار سنگین و پروژه‌های AI/HPC چند GPU در نظر گرفته شده است؛ جزئیات نهایی آن باید به‌صورت پروژه‌ای طراحی شود.

قطعه کانفیگ پیشنهادی
شاسی پیشنهادی P76706-B21، حالت 8DW و کیت‌های الزامی
پردازنده 2× Intel Xeon 6767P
حافظه رم 4TB DDR5
کارت گرافیک 8× NVIDIA H200 NVL 141GB
ذخیره‌سازی 4× SSD NVMe 7.68TB، قابل تغییر پس از تأیید مسیرهای I/O
شبکه InfiniBand 200/400Gb/s
منبع تغذیه ۸ پاور ۲۴۰۰ یا ۳۲۰۰ وات مطابق محاسبات توان

منطق انتخاب: هشت کارت H200 NVL در مجموع ۱۱۲۸GB VRAM فیزیکی فراهم می‌کنند. کارایی واقعی به ارتباط GPUها، توان، سرمایش و نرم‌افزار وابسته است؛ سازگاری هم‌زمان تعداد درایوها و کارت‌های شبکه حتماً باید تأیید شود.

توجه: این جدول‌ها پیش‌فاکتور یا BOM تأییدشده نیستند. HPE به‌عنوان قاعده طراحی، رم سیستم در حدود دو برابر مجموع VRAM را توصیه می‌کند. همچنین نسخه شاسی، کیت نصب GPU، تعداد PSU، فن، درایو و کارت شبکه باید به‌طور یکپارچه بررسی شوند.

مقایسه سرور DL380a Gen12 با مدل‌های مشابه HPE

کدام مدل HPE برای پروژه شما مناسب‌تر است؟ تفاوت DL380a Gen12 با گزینه‌های مشابه بیشتر به معماری GPU، فرم‌فاکتور و نوع پردازنده برمی‌گردد تا نام نسل به‌تنهایی.

مقایسه سرور DL380a Gen12 با مدل‌های مشابه HPE

تفاوت DL380a Gen12 با DL380 Gen12 چیست؟

DL380 Gen12 سرور عمومی 2U با انعطاف برای مجازی‌سازی، دیتابیس و اجرای طیفی از سرویس‌ها است؛ DL380a Gen12 با شاسی 4U و ظرفیت بسیار بالاتر GPU برای پردازش‌های شتاب‌یافته طراحی شده است.

مقایسه DL380a Gen12 با DL380a Gen11

DL380a Gen11 در شاسی 2U حداکثر چهار GPU دو اسلاته یا هشت GPU تک‌اسلاته را می‌پذیرد؛ Gen12 با شاسی 4U و پردازنده Xeon 6، ظرفیت توسعه بیشتری برای شتاب‌دهنده‌ها فراهم می‌کند.

تفاوت سرور DL380a Gen12 با DL384 Gen12

DL384 Gen12 بر پایه معماری NVIDIA GH200 Grace Hopper طراحی شده و می‌تواند تا دو Superchip را در پیکربندی GH200 NVL2 ارائه دهد. معماری CPU/GPU یکپارچه آن با کارت‌های PCIe مجزای DL380a متفاوت است.

جدول مقایسه سرورهای DL380a Gen12، DL380 Gen12، DL380a Gen11 و DL384 Gen12

مدل سرور فرم فاکتور پردازنده ظرفیت GPU
DL380a Gen12 4U Intel Xeon 6 تا ۱۰ Double-Wide با محدودیت هر مدل GPU
DL380 Gen12 2U Intel Xeon 6 تا ۳ Double-Wide
DL380a Gen11 2U Xeon Scalable نسل ۴ و ۵ تا ۴ Double-Wide
DL384 Gen12 2U NVIDIA Grace تا ۲ GH200 در معماری NVL2

نتیجه انتخاب: برای پردازش عمومی، DL380 Gen12 معمولاً منطقی‌تر است؛ برای چند GPU مستقل و توسعه‌پذیری، DL380a Gen12 مناسب‌تر خواهد بود. DL384 Gen12 زمانی اهمیت دارد که پروژه از مزیت معماری GH200 بهره ببرد.

قیمت سرور DL380a Gen12 و راهنمای خرید آن

قیمت سرور DL380a G12 یک عدد ثابت برای همه سفارش‌ها نیست؛ نوع و تعداد GPU، رم، CPU، ذخیره‌سازی، رایزرها و پاورها هزینه نهایی را تعیین می‌کنند. برای مقایسه دو پیشنهاد، باید لیست قطعات هر کانفیگ را کنار هزینه بهره‌برداری قرار داد.

قیمت سرور DL380a G12 به چه عواملی بستگی دارد؟

مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت این سرور عبارت‌اند از:

  • پردازنده: مدل و تعداد هسته‌های Intel Xeon 6
  • کارت گرافیک: نوع GPU، ظرفیت VRAM و تعداد کارت‌های NVIDIA
  • حافظه رم: ظرفیت و سرعت ماژول‌های DDR5
  • ذخیره‌سازی: تعداد و ظرفیت SSDهای NVMe
  • تجهیزات جانبی: کارت شبکه، رایزرها، کیت‌های GPU و منابع تغذیه
  • شرایط تأمین: موجودی، نرخ ارز، گارانتی و خدمات

هنگام خرید سرور DL380a Gen12 به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای خرید سرور DL380a G12 ابتدا بار کاری، اندازه مدل، نرخ درخواست‌ها و هدف توسعه را مشخص کنید. سپس مدل GPU، ظرفیت CPU/RAM، نوع شاسی و سازگاری قطعات را به‌صورت یکپارچه بسنجید.

توان برق، ظرفیت PDU، سرمایش رک، دسترسی به قطعات و گارانتی در ارزیابی هزینه کل مالکیت (TCO) اثر دارند. قیمت پایین‌تر شاسی لزوماً به معنای راهکار ارزان‌تر نیست.

خرید سرور HPE DL380a Gen12 از ماهان شبکه ایرانیان

برای انتخاب سرور GPUمحور، ابتدا سناریوی پردازشی را تعریف و بعد مشخصات قطعات را نهایی کنید. کارشناسان ماهان شبکه ایرانیان می‌توانند بر اساس مدل و تعداد GPU، ظرفیت RAM، فضای ذخیره‌سازی و شرایط دیتاسنتر به انتخاب کانفیگ کمک کنند.

برای دریافت مشاوره فنی قبل از خرید سرور اچ پی، استعلام قیمت روز و پیش‌فاکتور سرور HPE DL380a Gen12، با کارشناسان ماهان شبکه ایرانیان در ارتباط باشید.

مزایا و محدودیت‌های سرور HPE DL380a Gen12

توان پردازشی بالا به‌تنهایی معیار خرید نیست. در جدول زیر مزایا در کنار محدودیت‌هایی آمده‌اند که باید پیش از استقرار DL380a Gen12 سنجیده شوند.

جدول زیر مهم‌ترین مزایا و محدودیت‌های این سرور را نشان می‌دهد.

مزایای سرور DL380a Gen12 محدودیت‌های سرور DL380a Gen12
پشتیبانی از حداکثر ۱۰ GPU دو اسلاته هزینه بالای کانفیگ‌های مجهز به چند GPU
پردازنده‌های Intel Xeon 6 الزام استفاده از دو پردازنده
حافظه DDR5 با ظرفیت حداکثر ۸ ترابایت وابستگی سرعت رم به نوع پردازنده و چیدمان DIMM
پشتیبانی از PCIe 5.0 و NVMe محدودیت اسلات‌ها در برخی پیکربندی‌های GPU
امکانات مدیریتی و امنیتی HPE iLO نیاز به لایسنس برای برخی قابلیت‌های پیشرفته
قابلیت توسعه برای پروژه‌های AI و HPC نیاز به فضای رک 4U، برق و سرمایش مناسب

آیا سرور DL380a Gen12 ارزش خرید دارد؟

اگر سازمان برای LLM، شتاب‌دهی محاسبات یا چند GPU به یک سرور توسعه‌پذیر نیاز دارد، DL380a Gen12 انتخابی قابل بررسی است؛ به‌شرط آنکه بار کاری از سخت‌افزار به‌خوبی استفاده کند.

سؤالات متداول درباره سرور HPE DL380a Gen12

۱. سرور DL380a G12 برای چه کاربردهایی مناسب است؟

این سرور برای AI Inference، استقرار LLM، تحلیل تصویر و ویدئو، برخی پروژه‌های Fine-tuning و HPC مناسب است؛ البته کارایی به GPU و نرم‌افزار انتخابی وابسته خواهد بود.

۲. تفاوت سرور DL380a Gen12 با DL380 Gen12 چیست؟

DL380a Gen12 شاسی 4U و معماری مخصوص چند GPU دارد؛ DL380 Gen12 یک سرور عمومی 2U برای طیف گسترده‌تری از بارهای سازمانی است.

۳. سرور DL380a Gen12 چند کارت گرافیک پشتیبانی می‌کند؟

حداکثر ۱۰ GPU دو اسلاته یا ۱۶ GPU تک‌اسلاته در حالت‌های مشخص قابل پشتیبانی است؛ برای نمونه حداکثر RTX PRO 6000 Blackwell در کانفیگ تأییدشده ۸ کارت است.

۴. چه کارت‌های گرافیک NVIDIA با DL380a Gen12 سازگار هستند؟

از گزینه‌های درج‌شده در QuickSpecs می‌توان به H200 NVL، RTX PRO 6000 Blackwell، RTX PRO 6000D، L40S، L20 و L4 اشاره کرد. ترکیب مدل‌های متفاوت GPU مجاز نیست.

۵. حداکثر ظرفیت رم سرور DL380a Gen12 چقدر است؟

این سرور ۳۲ اسلات DDR5 RDIMM دارد و در کانفیگ 2DPC تا ۸TB حافظه ارائه می‌کند. سرعت 6400MT/s برای پیکربندی‌های پشتیبانی‌شده 1DPC است و به CPU و DIMM بستگی دارد.

۶. آیا سرور DL380a G12 برای اجرای مدل‌های LLM مناسب است؟

بله؛ اندازه مدل، دقت عددی یا Quantization، طول Context و تعداد کاربران هم‌زمان تعیین می‌کنند چه مدلی با چه عملکردی اجرا می‌شود.

۷. آیا امکان ارتقای کارت گرافیک سرور DL380a Gen12 وجود دارد؟

بله، مشروط به وجود کیت توسعه، رایزر، توان پاور و سرمایش کافی. برای ارتقا به برخی حالت‌های GPU به‌روزرسانی کابل‌ها و PSU نیز لازم است.

۸. قیمت سرور DL380a Gen12 چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت سرور DL380a G12 به GPU، پردازنده، ظرفیت DDR5، SSDهای NVMe، شبکه و تجهیزات جانبی بستگی دارد. قیمت دقیق پس از مشخص‌شدن کانفیگ و استعلام روز قابل ارائه است.

کلام آخر؛ آیا خرید سرور DL380a G12 انتخاب مناسبی است؟

DL380a Gen12 برای سازمان‌هایی که چند GPU دیتاسنتری و توان پردازشی جدی لازم دارند، گزینه تخصصی HPE است. این مزیت تنها زمانی به ارزش اقتصادی تبدیل می‌شود که ظرفیت GPU، حافظه و شبکه با نیاز واقعی پروژه متناسب باشند.

برای خرید سرور DL380a G12، مشاوره فنی و دریافت قیمت سرور DL380a G12، می‌توانید از کارشناسان ماهان شبکه ایرانیان درباره انتخاب شاسی، GPU و تأمین قطعات سازگار راهنمایی بگیرید.

توضیحات تکمیلی
نام محصول

HPE ProLiant Compute DL380a Gen12

فرم فاکتور

رکمونت 4U

تعداد پردازنده

۲ عدد Intel Xeon 6 سازگار و یکسان

اسلات حافظه

۳۲ عدد DDR5 RDIMM

حداکثر حافظه

۸TB در حالت پشتیبانی‌شده 2DPC

ظرفیت GPU

تا ۱۰ دو اسلاته یا ۱۶ تک اسلاته، مشروط به مدل

رابط توسعه

PCIe 5.0

ذخیره‌سازی

NVMe SFF U.3 یا EDSFF E3.S

منبع تغذیه

Hot-Plug M-CRPS Titanium

مدیریت

iLO 6 یا iLO 7 بر حسب SKU شاسی

نظرات (0)

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سرور HPE Proliant compute DL380a G12”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات مرتبط
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

قیمت و خرید سرور HPE Proliant compute DL380a G12

سرور HPE Proliant compute DL380a G12

امتیاز 0 از 5
فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من
زمان و هزینه ارسال
× صدور پیش‌فاکتور ارسال سریع درخواست سرور و قطعات برای کارشناس ورود مستقیم به فرم هوشمند